Boss Bass Synthesizer SYB-3

Boss Bass Synthesizer SYB-3
Boss Bass Synthesizer SYB-3

S krabičkami Boss jsem se poprvé setkal jako teenager koncem 8O. let. Jako hrdý majitel Overdriveu SD-1 a Chorusu CE-3 jsem se (samozřejmě za tiché závisti spoluhráčů - majitelů především produktů domácí výroby) řadil mezi místní celebrity, okupující naši garáž - zkušebnu. No, píše se rok 2003. Majitelem (je-li vůbec ještě jaký) již dávno nejsem, ale firma Boss, patřící gigantickému koncernu Roland, je stále jedním z nejznámějších výrobců těchto produktů. Toliko na úvod.

Přiznám se, že k tomuto výrobku jsem zpočátku přistupoval s krajní nedůvěrou v domnění, že se jedná spíše o jakousi náhražku synth zvuků klasických převodníkových modulátorů. Ale opak byl pravdou. Už první sešlápnutí pedálu bez jakéhokoliv nastavení dalo tušit příjemný a hlavně kvalitní zážitek, připomenuvší mi některé zvuky řad Micromoogů...

Na pravé straně krabičky najdeme vstup pro basu (standardní 6,3mm jack). Na straně opačné mono výstup A s celkovým poměrem čistého a synth zvuku plus výstup B s pouze čistým signálem. Ten využijeme buď s použitím dvou aparatur, nebo při práci s mixpultem ve studiu.

Popisem vrchní strany bych začal zprava. První potenciometr Mode představuje 11 přednastavených poloh, pracujících ve dvou odlišných metodách úpravy vstupního signálu z nástroje. Mode 1-7 (internal sound mode) využívá hlavně vstupního attacku ke spuštění již hotových zvuků. Mode 8-9 (wave shape mode) přetváří audio výstup z basy na synth už díky filtrům, 10-11 se týkají T-Wah. Druhý knoflík Sens/Delay řídí časové periody, v nichž filtry pracují. Dvojdílný potenciometr Freq/Res ovládá především délku efektu a posledním, také dvojfunkčním, řídíme výstupní signály.

Krabičku bych i přes dosti vysokou cenu určitě doporučil všem milovníkům funky, hip-hopu, urban jungle a pod. Například příznivci stylu hry Douga Wimbishe si určitě přijdou na své. Jedinou nevýhodu bych viděl při tolika možnostech přístroje samozřejmě v absenci presetování. A upozornění na závěr: zvuky SYB-3 jsou povětšinu monofonní, takže vyžadují trochu odlišný přístup k samotné hře (jste-li zastáncem názoru, že méně znamená více, pak je vše v pořádku ). Cena je 8610 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus