Boss DM–2 Waza Craft - analogový delay nejvyšší kvality

Boss DM–2 Waza Craft - analogový delay nejvyšší kvality
Boss DM–2 Waza Craft - analogový delay nejvyšší kvality

Je zajímavé sledovat v roce 2016 souboj digitální a analogové technologie v oblasti kytarových krabiček (digitál versus analog se ale týká naprosto všech oblastí muziky, která je nějak spojená s elektrifikací, a je to téma na dlouhé zimní večery).

Firma Boss, která je přední světový výrobce kytarových efektů, multiefektů, kytarových syntezátorů a modelingových kytarových komb, se v poslední době vrhá i na produkci analogů. Proč? Ano, správná otázka. Když jsem přebíral na test analogový delay DM-2W, přesně tahle otázka se mi drala na mysl.

 

Mimochodem, víte, že firma Boss funguje od roku 1973 a první chorus (CE-1 Chorus Ensemble) vyrobili už v roce 1976? To bylo snad v pravěku...

 

Co asi může nějaký „starý“ a obyčejně vypadající analog nabídnout, to jsem zvědav. První, co mě překvapilo, je, že to má čtyři jacky. Vstup, výstup, jack pro expression pedál a druhý výstupní jack, kterým můžeme vytáhnout čistý signál. Další věc, která se dříve na efektech Boss nevyskytovala, je malinký přepínač. Ten má na starost přepínání mezi dvěma mody S a C. Mod S znamená Standard, kdy máme k dispozici zpoždění do maximálně 300 ms, který kromě zpoždění (při doznívání) moduluje zvuk směrem k nižším kmitočtům, asi jako páskové echo. Druhý mod, C, znamená Custom a zde se trochu pročistí zvuk a hlavně natáhne delay až na 800 ms. A 800 ms, to už je zajímavé a konkurenční i digitálním krabičkám.

 

Jdeme hrát

Vzal jsem Boss DM-2W a pro porovnání digitální delay se simulací analogů a zapojil kytaru... Srovnal jsem na obou zpoždění na cca 600 ms. Na digitálu byla možnost oříznout výšky, což jsem udělal zhruba podle Bosse. A? Musím konstatovat, že analog vyhrál. Nemá sice zdaleka tolik možností jako digitální přístroj, neumožňuje ukládat presety, má kratší delay, nemá looper, ale hraní na analog mně víc bavilo, bylo inspirativní.

 

Zkoušel jsem porovnávat různá nastavení a výsledek byl vždy stejný: Analog mě víc baví, víc se mi zvuk líbí. Uff, to jsem nečekal. Ne u delaye. Jak je to možné? Hrál jsem si s tím stále dokola... na čistý... na zkreslený... Boss má ve zvuku takovou hlubší strukturu, a jako by to tomu zvuku něco ubíralo a zároveň přidávalo, ale příjemně. Měl jsem chuť svůj digitální delay vyhodit.

 

Ovládání

Ovládání analogového delaye Boss DM-2W je naprosto jednoduché. Máme tady tři potenciometry a jeden posuvný minipřepínač. Levý potenciometr ovládá čas delaye, pravý počet opakování, prostřední je hlasitost delaye - tedy mix. Zajímavé je, že ovládání času delaye je oproti zvyklostem obrácené - doprava krátký čas, doleva dlouhý. Asi to má souvislost s možností připojit přídavný expression volume pedál, kterým se dá ten čas pak za hry měnit. S potenciometrem na počet opakování se musí opatrně, když se dá víc, začne se zvuk vrstvit na sebe, až vytvoří skoro syntezátorový, nekonečně „zavazbený“ hukot, jehož výška se pak dá měnit potenciometrem času. Docela mega efekt... No, ale do praxe je to málo použitelné kvůli tomu, že krabička bude asi většinou na zemi a jsou k tomu potřeba obě ruce.

Boss DM–2 Waza Craft - analogový delay nejvyšší kvality
Boss DM–2 Waza Craft - analogový delay nejvyšší kvality

Závěr

Boss DM-2W je vylepšená replika analogového delaye, který se vyráběl v osmdesátých letech. W znamená, že tahle krabička patří do nové série, tzv. Waza Craft. Série efektů Waza Craft by měla být čistě analogová, s použitím těch nejkvalitnějších součástek. Waza z japonštiny znamená něco jako uměleckou zručnost a techniku. Efekty pro nadšence, vyráběné nadšenci. :-)

 

Jen si nejsem jist, jestli budete nadšeni, až budete efekty ze série Waza platit... Ale Boss nabízí na DM-2 Waza Craft pět let záruku, takže by to měla být opravdu nejvyšší kvalita.

 

Napájení je možno jak devítivoltovou baterií, tak zdrojem s mínusem veprostřed a „žere“ jen 35 mA, takže na alkalickou baterii by měl vydržet cca patnáct hodin provozu.

 

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že i když žijeme v digitální éře, tak mnohé analogové věci jsou stále nejlepší. A k těm se řadí i analogový delay Boss DM-2W.

 

Info:

Boss DM-2W je analogový delay nejvyšší kvality s vynikajícím a inspirativním zvukem. Vyráběn je podle modelu z roku 1981. Přidáním delšího zpoždění ho dělá konkurenceschopným navždy. Žádný jiný klasický delay už pravděpodobně nebudete potřebovat. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

inspirativní analogový zvuk

dva módy

5 let záruka

malá spotřeba

možnost připojení expression pedálu

 

Mínus:

cena

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání Rate, Intensity, Echo, přepínač modů
Mód C Standard 20–300 ms
Mód S Custom 40–800 ms
Rozměry 129 x 73 x 59 mm
Hmotnost 460 g
Napájení standardním 9V adaptérem nebo baterií

 

www:

www.bossus.com/products/dm-2w

Psáno pro časopis Muzikus