Boss TU-2

Boss TU-2
Boss TU-2

V tomto krátkém testíku si představíme jednu šikovnou věcičku. Firma Boss zůstala věrná svému designu a použila klasický kovový pedál i pro chromatickou ladičku. Zřejmě se inspirovala spoustou muzikantů, kteří během koncertu mají položeny svoje ladičky na nejrůznějších místech včetně podlahy.

Nejprve se podíváme na to hlavní, čímž je barevná hudba. ... ?!?... Pokud totiž naleznete kouzelnou kombinaci tlačítek, spustí se vám Demo, které vám předvede zobrazovací schopnosti ladičky. Tak si je tedy popíšeme. Stupnice ladičky je tvořena LED diodami sestavenými do oblouku a napodobujícími dříve používanou rafičku. Diody slouží k hrubé orientaci, zdali je struna naladěna výše či níže. K přesnému doladění poslouží dvě diody ve tvaru šipek. Tento displej zvládá také něco, co rafička neumí. Při přepnutí do režimu Stream je odchylka od ladění indikována problikáváním diod, které je k vidění u reklamních bannerů. Vzdálenost od přesného ladění je určena rychlostí - čím pomalejší, tím je ladění přesnější. Když se diody "zastaví", je naladěno. Mně spíše vyhovoval první, klasický způsob, ale... Jaký tón právě ladíte, zjistíte podle jednomístného displeje a jemnou kalibraci od komorního a=440 Hz lze změnit ladění v rozsahu 438-445 Hz.

V režimech, které nám může TU-2 nabídnout, nalezneme ladění kytary, basy, podladění obou nástrojů o půl nebo o celý tón a chromatický režim.

Energii k ladění může ladička získat buď z 9V baterie nebo ze síťového adaptéru. Je vybavena rozbočením, napájení z adaptéru (další konektor), které můžete využít pro rozvod pro další krabičky. Příjemná vychytávka.

Návod byl sice jen anglický, ale příjemně mě překvapil tabulkou různých druhů ladění, jako jsou Open G, Open D, DADGAD...

Pokud jste příznivci krabiček a nectíte pravidlo "Kdo ladí, vráží kudlu do zad svým kamarádům", neváhejte. V bílé barvě se vám bude ve vašem efektovém řetězci hezky vyjímat. A když něco neladí, stačí si přišlápnout.

Psáno pro časopis Muzikus