CME U-Key - nástroj nejen pro tvorbu vyzváněcích melodií

CME U-Key - nástroj nejen pro tvorbu vyzváněcích melodií
CME U-Key - nástroj nejen pro tvorbu vyzváněcích melodií

Malý nástroj se 49 velice tenkými, ale standardně velkými klávesami je koncipován jako hardwarový nástroj pro tvorbu vyzváněcích melodií pro mobilní telefony (možné použití je ale mnohem širší). Proto nabízí plnou kompatibilitu například s GM standardem. Aby bylo možné vyzváněcí melodii během tvorby poslouchat, obsahuje U-Key pochopitelně i tónový generátor s polyfonií 64 hlasů. Pro tvorbu vyzváněcích melodií je polyfonie i kvalita vzorků dostatečná. V nástroji je řada skladeb v různých hudebních stylech, které je možné použít jako základ pro novou vyzváněcí melodii. U takových skladeb je možné volit různě "husté" doprovody, různou hlasitost přehrávání jednotlivých částí doprovodu (bicí, basa, melodie, plochy, akordy, fráze) nebo i tempo. Do nástroje je také možné načítat vlastní MIDI soubory, stejně jako styly. Pro možnost širokého použití na více kontinentech jsou k dispozici různá ladění, a to založená jak na rovnoměrně temperovaném ladění, tak i s různým rozladěním od temperovaného ladění.

Kromě již zmíněné možnosti můžete U-Key použít také jako MIDI kontrolér. K rychlému přiřazení potřebných MIDI kontrolérů hardwarovým ovladačům pomůže funkce U-Ctrl. Po její aktivaci se U-Key začne chovat jako MackiControl. V manuálu (a to i českém, který je velmi dobře připravený) najdete přesné označení funkcí. Jedinému ovladači je možné přiřadit až šest parametrů. Pro ohýbání tónu (PitchBend) a řízení hloubky modulace (Modulation) slouží vektorový joystick, který je velice citlivý. To platí i pro otočné potenciometry. Naopak pady jsou poměrně tuhé i při nastavení nejvyšší křivky citlivosti.

CME U-Key je zajímavou kombinací malé mobilní řídící klaviatury s jednoduchým tónovým generátorem. Pro muzikanty, kteří si občas trošku něco málo rádi zahrají, chtějí si "zablbnout" s doprovody nebo jednoduchými MIDI soubory a nebo rádi často mění vyzváněcí melodie svého mobilního telefonu, je U-Key dobrým řešením za skvělou cenu. Za stejnou cenu je totiž na trhu jen málo srovnatelných řídících klaviatur, navíc s tónovým generátorem. Doporučená maloobchodní cena je 4890 Kč.

 

Technická specifikace:

počet kláves: 49

počet otočných potenciometrů: 8

počet padů: 8

PitchBend/modulace: joystick

další ovladače: 49 funkčních kláves, 3 tlačítka, 1 otočný potenciometr s funkcí tlačítka, U-CTRL tlačítko, možnost připojit nožní pedál

MIDI: in/out, pedal

výstupy: linkový (jack 3,5 mm), sluchátkový (jack 3,5 mm)

tónový generátor: ano

počet zvuků: 128 (GM a MT32 kompatibilní)

maximální polyfonie: 64 hlasů

propojení s počítačem: PC/Mac

rozměry: 726,5 x 210 x 58,3 mm

hmotnost: 3,32 kg

Psáno pro časopis Muzikus