Crafter Convoy DX/DBR

Crafter Convoy DX/DBR
Crafter Convoy DX/DBR

Po nedávno uvedené "crafterce" Constantine přichází její bratříček Crafter Conwoy DX/DBR. Tvarem těla připomíná klasickéto strata. Ale ostatní křivky opět vypovídají o slabosti výrobce pro kytary Paul Reed Smith. Ale co dál? Pojďme na to!

Celkovým provedením a osazením však vězte, že tato povedená krasavice je jakýmsi rozumným kompromisem mezi stále populárnějšími ibanezkami a americkými kytarami PRS. Toliko první dojem.

 

Vzhled a materiál

Musím uznat, že Convoy DX/DBR je vskutku velmi vkusně a pečlivě zhotoveným nástrojem. Design kytary je moc pěkný. Tělo nástroje tvoří masivní mahagonový kus s javorově žíhanou vrchní deskou, která je směrem do středu vyklenutá. Do těla nástroje vsadil výrobce dva snímače humbucker. Hlava kytary, barevně ladící s tělem, se směrem k vrcholu zužuje. Zdobí ji zlatá ladící mechanika. Lepený krk kytary se může pochlubit (stejně jako tělo) mahagonovým dřevem. Povrchové zpracování je výtečné, bez jakýchkoliv kazů. Lak perfektní. Ovšem zase ten hmatník. Stejný problém jako u Constantin DX se opakuje i nyní u Convoy DX. Horní povrch palisandrového hmatníku je opět trochu drsnější, než je obvyklé. Na hmatníku napočítáte celkem 22 pražců, menzura je 648 mm.

 

Mechanika

Struny jsou nataženy na nepříliš standardní typ kobylky. Jedná se o takzvaný "sedlový můstek", přes který jsou struny otočeny a uchyceny zespodu kobylky. Výhoda by teoreticky měla být v tom, že ani na samotnou kobylku, ani na tělo nástroje není kladený takový tlak. Ovšem v praxi se mi tento způsob uchycení strun zdá poněkud nešťastný, protože pakliže vám při koncertě praskne struna, docela se při její výměně zapotíte. Dále na kytaře ještě naleznete dva ovládací potenciometry - volume a tónovou clonu a 3 polohový přepínač (kobylkový- u krku-oba snímače). Osobně bych raději uvítal 2 x volume a 2 x tónovou clonu, což nabízí větší zvukové možnosti. Ve spodní části hlavy kytary leží kryt šroubu (pro nastavení prohnutí krku).

 

Kdo si hraje, nezlobí

Po přístupu k praktické zkoušce jsem byl, přiznám se, nemile překvapen. Takto "rozjetou" kytaru jsem v ruce snad ještě nedržel. Struny drnčely všude, kde se dalo. Krk byl prohnutý, ale opačně, takže struny "mlátily" o pražce téměř po celém hmatníku (nejvíce od 5. až po 12.), snímače byly přehnaně vysoko, díky čemuž stiskem od 12. pražce výše drnčely struny též o snímače. O naladění nemohla být ani řeč. Dlouho mi trvalo, než jsem to dal do pořádku. Bylo nutné snížit snímače, seřídit kobylku i prohnutí krku. Po celkové "generálce" se ukázalo, kde je zakopaný pes. Celým problémem byla příliš nízká výška nultého pražce. Řešením je jeho vyloupnutí a mírné podložení (0,5-1 mm). K tomuto kroku jsem se ale samozřejmě neuchýlil. Místo toho jsem víc zvedl kobylku, takže byl sice dost vysoký dohmat, ale kytara pak už hrála krásně.

Co se týče samotného hraní i zvuku, nemohu jinak, než chválit. Čistý zvuk je výborný, plný a brilantně jasný, Snímače skvěle a věrně přenášely zvuk do aparátu, takže hraní bylo opravdovým zážitkem pro uši. Stejně tak i zkreslený zvuk. Ať už s "Konvojkou" použijete decentní zkreslení či pořádně nahulený zvuk, vězte, že nebudete vůbec zklamáni. Snímače reagují okamžitě a přesně. K mému překvapení se nekonal ani žádný šum, či brum, dokonce i vyloudit zpětnou vazbu byl problém. Člověk si musel stoupnout až vyloženě přímo "do repráku" aparátu. Ale přeci jen, nejvíce kytaře sluší pořádně nabuzený zkreslený zvuk, v němž se cítí opravdu jako ryba ve vodě. Ještě se pozastavím nad zdířkou pro kabel. Je zvednutá vzhůru, tudíž zabraňuje "vyšlápnutí" kabelu během hraní. Ale také je příliš zapuštěná do těla nástroje, tudíž máte-li konektor kabelu do "L", nepřipojíte ho.

 

Závěrem

Pokud pominu nemalé problémy před prvním hraní, Crafter Convoy DX/DBR je (až na pár drobností - viz níže) zatraceně dobrým nástrojem. Své uplatnění nalezne pro své zvukové vlastnosti i odvážný a dravý design převážně v metalových či hard & heavy sférách. Ale stejně tak dobře ji uplatníte v dlouhých akustických pasážích. Rozhodně při její koupi neprohloupíte - za rozumný peníz dostanete solidní a pěkný nástroj s výtečným zvukem - a co víc si přát?

 

Info:

Crafter Convoy DX/DBR je elektrická kytara s univerzálním použitím. Cena je 14 290 Kč.

 

Plus:

design

zvuk

hmatník

snímače

 

Mínus:

kobylka (struny - špatná manipulace)

seřízení od výrobce

nultý pražec (výška)

zdířka pro kabel

Psáno pro časopis Muzikus