Crate Profiler Model 5 - velmi malé, kompaktní a lehce přenositelné kombo

Crate Profiler Model 5 - velmi malé, kompaktní a lehce přenositelné kombo
Crate Profiler Model 5 - velmi malé, kompaktní a lehce přenositelné kombo

produkt známého výrobce nástrojových aparatur je prezentován jako "skvělý" zesilovač na cvičení doma, který v kompaktní a přenosné podobě nabízí vaše oblíbené zvuky, a doporučuje jej i na nahrávání. Pojďme se tedy podívat jak tomu doopravdy je...

Na první pohled...

Je skutečně malý, lehký, přenosný i kompaktní, s pěkným sympatickým designem: dřevěný box a do něho našroubovaná kovová skříňka (chassis) s veškerou elektronikou, plastové ochranné rohy, koženka, dva malé čtyřpalcové repráčky zakryté síťkou - zkrátka velmi malá verze klasického komba. Všechny ovládací prvky jsou umístěny shora, stejně tak vypínač napájení i vstupní jack pro kytaru, vzadu pak najdeme dva malé 3,5mm jacky pro stereo audio vstup (můžete připojit například mp3 player, discman apod.) a sluchátkový výstup (zapojením sluchátek se odpojí reproduktory), dále pak USB výstup (lze připojit k počítači - funguje jako audio zařízení, které má dvojici vstupů, takže lze tímto způsobem snadno nahrávat), vstup pro napájecí 9V adaptér (součást balení) a také prostor pro šest 1,5V baterií typu AA (ano, kombo lze napájet i pomocí baterií). Po stranách má stejné úchyty, jako se používají na kytaře pro zavěšení popruhu, takže je možné jej tímto způsobem snadno přenášet.

 

... a jakpak že to hraje?

Z hlediska zvukových možností nabízí kombo jedenáct základních zvukových profilů (akustický, clean, 4 x medium gain a 5 x high gain zvuků), které se aktivují pomocí otočného přepínače a přísluší k nim ovladače Gain a Tone (jednoduchý ovladač barvy zvuku - v levé krajní poloze nejtemnější, v pravé krajní poloze nejjasnější). Celková hlasitost se ovládá přes Master, který současně ovládá hlasitost audio vstupu a nemá vliv na hlasitost signálu odesílaného pře USB do počítače (ta se nastavuje softwarově). Tyto základní profily doplňuje jednoduchý DSP (efektový procesor) se samostatným reverbem, delayem a bankou dalších efektů, ze kterých lze použít v dané chvíli vždy pouze jeden.

 

Signálovou cestu tvoří vstupní buffer, pak analogová část s digitální řízením (zde se vytváří barva základního zvuku a zkreslení) a nakonec DSP. Jednotlivé profily se snaží simulovat zvuk klasických kytarových aparátů.

 

O věrohodné simulaci se tady ale bohužel mluvit nedá, jde pouze o určité tonální připodobení originálům. Z hlediska plnosti, bohatosti a příjemnosti zvuku (zejména těch více zkreslených), interakce aparátu s dynamikou hry je zcela jasné, že se jedná pouze o vzdálenou napodobeninu. Charakter zvuku je přesně takový, na jaký jsme u tranzistorových obvodů obecně zvyklí: studený, sterilní, bez dynamiky a s poměrně dost nemuzikálním charakterem zkreslených zvuků.

 

I efektový procesor zní jako většina levných multiefektů - kovově a umělohmotně. Parametry jednotlivých efektů nelze editovat, takže se vám buď líbí tak, jak jsou, anebo máte smůlu. U reverbu lze ovládat jeho množství v deseti úrovních, u delaye jsou k dispozici pouze fixní presety s jedním anebo více opakováním a asi třemi různými časy zpoždění.

 

Nejpoužitelnější jsou pochopitelně čisté zvuky, ty si také nejlépe rozumí s efekty.

 

U crunch zvuků se dá také docílit použitelného výsledku, zejména pokud si trochu pohrajete s nastavením Gain a Tone, hi-gain zvuky jsou na tom pochopitelně nejhůř, je u nich těžké zachovat transparentnost a při použití s efekty se obvykle stávají jen těžko čitelné.

 

Výkon 5 wattů je u tranzistorového designu opravdu malý, takže se dá používat pouze na relativně tiché hraní, výhodou je ale samozřejmě provoz na baterie, takže si ho můžete vzít kamkoli a zahrát si třeba i v lese, audio vstup umožňuje připojit další externí signál, lze si tedy v pohodě zajamovat s vaší oblíbenou nahrávkou. Pokud ale hrajete na interních reproduktorech na vyšších úrovních hlasitosti, celá skříň začne rezonovat...

 

Závěr

Samozřejmě, vše je nutno vnímat v souvislosti s tím, v jaké cenové kategorii se nacházíme. Je pěkné, že firma Crate myslí i na začínající kytaristy, pro které zde nabízí jakýsi náznak toho, jak by to asi mohlo vypadat, až si opravdu pořídí seriózní aparaturu. Trošku divný je ovšem způsob, kterým výrobek propaguje - snaha tvrdit, že se jedná o "killer tone" či "perfect recording interface", je dost zvláštní. Tohle kombo je totiž dobré jako aparát pro začátečníky anebo jako velmi kompaktní varianta aparátu na cvičení, pokud se spokojíte s tím, že to bude "nějak" hrát, a vy chcete jenom cvičit techniku hry a neřešit zvukovou kvalitu. Může být také vhodné pro pořízení nějakých pracovních nahrávek vašich nápadů, k čemu je užitečný USB výstup, ale pro seriózní práci bych ho rozhodně nedoporučil.

 

Info:

Crate Profiler Model 5 je velmi malé, kompaktní a lehce přenositelné kombo obsahující jedenáct zvukových profilů a DSP. Doporučená maloobchodní cena je 3140 Kč včetně DPH.

 

Plus:

design

snadná přenositelnost

koncepce vše v jednom

USB a audio vstup

 

Mínus:

polovodičový zvukový charakter

firemní propagační materiály slibují více, než je tento produkt schopen nabídnout

 

Technická specifikace:

výkon: 5 watt RMS

reproduktory: 2 x 4''

audio vstup: ano

sluchátkový výstup: ano

USB: ano

software: tracktion

napájení: 9V - 500 mA DC adaptér anebo 6 x AA 1,5 V baterie

profily zesilovačů: Clean, Acoustic, Small Tweed, Large Tweed, High Watt, Vintage Club, Top Mount, Sixties UK, Flex Wave, Tube Rectifier, California Mod

DSP efektový procesor: Tremolo, Rotary Speaker, Classic Phaser, Stereo Chorus, Stereo Flanger, Stereo Chorus & Phaser, Octave Down, Vibrato, Auto Wah, Auto Wah & Phaser + Delay a Reverb

Psáno pro časopis Muzikus