Cymatic Audio Live Player LP-16 - šestnáctikanálový USB přehrávač a audio rozhraní

Cymatic Audio Live Player LP-16 - šestnáctikanálový USB přehrávač a audio rozhraní
Cymatic Audio Live Player LP-16 - šestnáctikanálový USB přehrávač a audio rozhraní

Cymatic Audio Live Player LP-16

Nový člen vaší kapely!

 

Nekouří, nepije, na pokoji nechrápe a v autě nezabírá skoro žádné místo. Taky nikdy neudělá chybu a nechce honorář. Značka ideál? Pojďme se podívat.

Nejprve omluva, v testu LR-16 (Muzikus č. 8/2014) jsem chybně uvedl, že Cymatic Audio je americká značka. Ve skutečnosti jde o nizozemskou společnost, se sídlem ve městě Gennep, v jihovýchodní části země, prakticky na hranicích s Německem.

 

Balení a vzhled

Balení obsahuje LP-16, síťový adaptér a USB kabel. Krabička je prakticky stejná jako LR-16, tedy kompaktní, malá a lehoučká. Horní deska je v příčném směru ergonomicky vyspádovaná směrem k uživateli a v podélném je krabička na obou bocích zkosená. Na zadní straně jsou linkové vstupy a výstupy, USB rozhraní pro spojení s počítačem, vstup pro síťový adaptér a vypínač. Vpředu je vstup pro USB úložiště, MIDI vstup a výstup, vstup pro nožní spínač a sluchátkový výstup s ovladačem hlasitosti. Na horní desce jsou ovladače a display. Pod displejem je i tentokrát pětice tlačítek, a to zleva doprava: Předchozí, Další, Pauza/Stop, Play a Adresář. Kolem displeje jsou tři a tři tlačítka, stejná jako u LR-16, tedy vlevo to je Mode, Menu a Back a vpravo šipka nahoru, Select a šipka dolů.

 

Dnes máme k dispozici prakticky neomezené počty stop a nekonečné hodiny záznamu, a přesto máme někdy pocit, že to nestačí. Teď si představte, že v roce 1975 měli legendární Queen k dispozici pro tak komplikovanou aranži, jakou má Bohemian Rhapsody, čtyřiadvacet stop a to ještě dvě museli použít pro záznam řídicích informací pro automatický mix. Skvělý článek o tom na Sound on Sound napsal Mark Cunningham, čtěte na: www.soundonsound.com/sos/1995_articles/.

 

Funkce

Přístroj má tři režimy, Multitrack, Stereo a USB zvukové rozhraní. Ten hlavní je Multitrack. V něm LP-16 přehrává najednou až šestnáct audio stop z USB paměťové jednotky a každou směřuje na samostatný výstup na zadní straně. Směřování je natvrdo, první soubor v daném adresáři, dle řazení souborového systému, pošle LP-16 na první výstup. Z USB čte a přehrává také standardní MIDI soubory. Může tak řídit až šestnáct MIDI zařízení, jako jsou klávesy, ale třeba také světla. Soubory, které mají být přístrojem načteny v modu Multitrack, je třeba uložit na USB jednotku do adresáře Recordings. V modu USB zvukové rozhraní funguje jako zvuková karta s dvěma vstupy a osmnácti výstupy. A to nejen ve spojení s počítačem, ale také iPadem. Zbývá režim Stereo, kdy zkrátka přístroj přehrává stereo soubory z daného adresáře dle abecedy. Soubory, které mají být přístrojem načteny v režimu Stereo, je třeba uložit na USB jednotku do adresáře Music. Stereo výstup lze směřovat na libovolný pár mono výstupů, dle vaší volby. Ve sluchátkách uslyšíte v modu Multitrack všech šestnáct stop, tak jak jsou (unity gain), v modu Stereo přehrávaný stereo soubor a v modu USB zvukového zařízení stereo výstup vašeho softwaru DAW.

 

Závěr

Platí vše, co jsem psal v testu LR-16. Architektura přístroje je specifická, z dnešního pohledu nelze ovládání označit za uživatelsky příjemné, ale zvyknete si. Zvuková kvalita je na úrovni, a o to jde.

 

Přístroj je jednoduchý, a přestože má tři mody, je v zásadě jednoúčelový - to hlavní, co umí, je přehrávat z USB paměťové jednotky šestnáct mono stop do šestnácti fyzických výstupů (respektive osmnácti, počítám-li sluchátkový výstup). Cílí na nikový trh, je určen hudebníkům, kteří chtějí své bohatě zaranžované studiové nahrávky předvést naživo, aniž by svou show museli rozšiřovat o symfonický orchestr nebo pěvecké sbory.

 

Info:

Cymatic Audio Live Player LP-16 je šestnáctikanálový USB přehrávač, stereo přehrávač a USB audio rozhraní. Cena je 8190 Kč.

 

Plus:

velmi jednoduchý přístroj

rozměry

šestnáct kanálů

 

Mínus:

horší ovládání, ne zcela uživatelsky přátelské rozhraní

nesymetrické výstupy

externí napájení

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Typ zařízení

USB přehrávač a USB audio rozhraní

Vzorkovací frekvence

44,1/48 kHz

Bitová hloubka

16/24 bitů

USB

2.0

Vstupy

1x linkový stereo (jack 3,5 mm)

Výstupy

16x linkový mono (jack 6,3 mm)

Sluchátka

1x stereo (jack 6,3 mm)

Footswitch

6,3 mm vstup pro On/Off pedál

Ovladače

ASIO, WDM, Core Audio, kompatibilní s iPadem

MIDI

In/Out

Rozměry

24,5 x 15,4 x 6,4 cm

Hmotnost

0,97 kg

 

www:

www.cymaticaudio.com/products/live-player-lp16

Psáno pro časopis Muzikus