D’Addario XS - série kytarových strun pro akustické kytary a mandolínu

D’Addario XS - série kytarových strun pro akustické kytary a mandolínu
D’Addario XS - série kytarových strun pro akustické kytary a mandolínu

Přišla mi na poštu „obyčejná“ zásilka. Na hnědé krabici (32 x 20 x 4 cm) byly nalepeny dvě opravdické známky s razítkem Deutche Post. To samo o sobě je poněkud neobvyklé. V hnědé krabici byla další, tentokrát bílá „vystajlovaná“ dárková krabice opásaná širokým bílým páskem s velkým, embosovaným stříbrným znakem XS a nápisem D’Addario. No teda, struny v takové krásné krabici jsem nečekal.

Po plynulém vysunutí šuplíčku (ano krabice má vysouvací šuplík) na mě vykoukl průvodní dopis, dvě bílá trsátka se znakem XS, bílá klička na natahování strun, která je kombinovaná se štípačkami, a struny XS na akustickou kytaru.

Struny jsou v bílém obalu. Po jeho rozlepení uvidíme již známý šedý pytlík. Uvnitř jsou smotané struny (vždy po dvou) tloušťky 12. Všichni jistě vědí, že to je zkratka pro sílu strun .012 až .053 (v palcích).

Pro mě jsou „dvanáctky“ moc silné, bolí mně z nich ruka. Takže jsem je pomocí přiložené kličky natáhl jen do Es. Podladěné dvanáctky už mi ruku nezlikvidují. Strunky krásně zvoní a prsty jezdí nahoru a dolu hladce s malým „vrzáním“.

 

Materiál strun

Jádro je ocelové, průřez má tvar hexagonu, má plástvový tvar (i když to okem není vidět). je vyrobeno tak, aby vydrželo velké ohýbání a nepraskalo. Ovinutí je fosforbronzové, aby struny lépe hrály a déle vydržely (neoxidovaly).

 

Polymerové potažení

Výše uvedený materiál je na strunách široce používaný, tak co je jinak? Struny XS jsou potažené polymerem. Jenže to není PTFE (polytetrafluorethylen, teflon), který se na potahování strun používá již docela dlouho, ale expandovaný polytetrafluorethylen (ePTFE). Což je vylepšená verze s jemnější mikrostrukturou.

Na strunách XS je vrstva desetkrát tenčí než lidský vlas, takže to není vlastně vůbec vidět. Musíme věřit.

 

D’Addario je rodinná firma. Původem z italského městečka Salle. Salle bylo založeno v devátém století a roku 1915 bylo zdevastováno zemětřesením. Již od středověku se v Salle vyráběla lana a struny. Po ničivém zemětřesení emigrovali dva švagři Rocco a Carmine do USA, do čtvrti Astorie v Qeensu v New Yorku), aby pomohli rodině s prodejem vlastních strun (pro různé nástroje, housle mandolíny atd. a vyráběli je ze zvířecích střev). V roce 1930, kdy hra na kytaru zaznamenala velký rozmach, začali vyrábět kytarové struny. V průběhu druhé světové války byl vynalezen nylon. V roce 1947 zaslali z Dupontu firmě D’Addario vzorky nylonu a firma hned začala s tímto materiálem experimentovat. Nicméně stále zde nevyráběli kovové struny. Zajímavé. Kovové struny začal vyrábět až v roce 1956 John D’Addario (Carmin§v syn) založil firmu Archaic Musical String Mfg Co. Ta se pak spojila se zbytkem rodiny a přejmenovali se na Darco (ty už znám, měl jsem nataženy struny Darco na akustické kytaře). Až teprve v roce 1974 začala firma prodávat struny pod vlastní značkou D’Addario.

 

K čemu je to potažení dobré?

Jak víme, ruce se kytaristům potí. Nejenže se jim potí, ale také se jim z nich odlupuje kůže (je to trochu nechutné téma) a ten pot (s tou oloupanou kůží) vytváří agresivní špínu, která proniká do ovinutí strun a usazuje se tam (na neovinutých se taky usazuje). Špína se usazuje a také struny pomalu rozežírá. No a pak struny ztrácejí zvuk, musíme koupit nové a koloběh se opakuje. A tomu zabraňuje polymerové potažení strun. U strun XS právě novým materiálem ePTFE.

 

Jak dlouho vydrží?

Záleží na více faktorech. Zaprvé: Žádné struny nevydrží věčně. Zadruhé: Záleýí na tom, jaká se používají trsátka a jak silně do toho kytarista „mlátí“. Pokud budete hrát standardně, nebudete používat kovová a jiná velmi tvrdá trsátka, tak vám tyhle potažené struny vydrží dle mých zkušeností zhruba třikrát déle než nepotažené. Což znamená, že i přes počáteční vyšší cenu se jejich nákup vyplatí.

 

Závěr

D’Addario XS jsou struny nejvyšší kvality. Nicméně potažení polymerem nemusí každému vyhovovat, ale opravdu doporučuji je vyzkoušet. Inovativní materiál funguje skvěle. I přes vyšší cenu dávám těmto strunám nejvyšší hodnocení. Jsou super.

 

Info:

D’Addario XS je série kytarových strun, na jejichž ovinutí je potažené novým materiálem ePTFE, který by měl zaručovat delší životnost dobrého zvuku. V současné době jsou struny XS v nabídce pro akustické kytary a mandolínu. Cena testované sady je 495 Kč.

 

Plus:

skvělý zvuk

dlouhá výdrž

 

Mínus:

vyšší cena

 

Technická specifikace

materiál jádra ocel (hexagonální průžřez)
ovinutí fosforbronzové
potažení polymer ePTFE
síla testovaných strun .012–.053

 

https://www.daddario.com/products/guitar/acoustic-guitar/xs-phosphor-bronze/

Psáno pro časopis Muzikus