Daredevil Cocked and Fearless - distortion se dvěma stupni zkreslení a „statické“ kvákadlo

Daredevil Cocked and Fearless - distortion se dvěma stupni zkreslení a „statické“ kvákadlo
Daredevil Cocked and Fearless - distortion se dvěma stupni zkreslení a „statické“ kvákadlo

Firma Daredevil vyrábí syrově znějící efekty pro hudební styly punk, garage a underground. V testu se podíváme na jeden z nich - Cocked and Fearless. Je to distortion Fearless se dvěma stupni zkreslení a druhý efekt ze stejné krabičky je „statické“ kvákadlo, které je odvozeno od efektu Atomic Cock.

Jak to hraje

Distortion Fearless nezní jako tradiční efekty distortion, co bzučí jako včelín. Má to hrubý zvuk, texturu a dynamiku. Zvuk je silný v basech a středech. Ovladač zkreslení má dvě polohy: Low a High. Low umí lehký až střední crunch a High umí drsné punkové zkreslení. Ovládání je minimalistické. Volume, Gain a zmíněný přepínač Low/High. Zvuk je naprosto dokonalý (pro daný styl punk-rock). Velmi dobře si rozumí s kytarovým aparátem (nejlépe lampovým), který již sám o sobě lehce nakresluje.

 

Druhý efekt

Kvákadlo Cocked si můžete představit jako kvákadlo s pedálem nastaveným ve stálé stejné poloze. Středové pásmo, které se nám líbí, se ladí potenciometrem Sweep a potenciometr Blend nám to pásmo přimíchává ke zvuku kytary.

Výborně se to hodí na sóla, kdy kvákadlo přidá víc konkrétních středů. Ale lze to použít i na doprovod, kdy trochu ubereme Blend a můžeme zvuk pěkně ještě poladit Sweepem.

 

Použití v praxi

Každý efekt se dá použít zvlášť, nebo lze využít oba dohromady. Takže např. když budu hrát na čistou kytaru a budu chtít ozvláštnit mezihru, přidám do mezihry kvákadlo. Nebo když budu hrát na zkreslený zvuk, zapnu kvákadlo na sólo. To kvákadlo přidává takové kousavé vyšší středy, čímž je zvuk jasnější a konkrétnější.

V modu Low lze distortion Fearless použít i jako overdrive k nakopnutí lampového aparátu. Díky potenciometru Blend lze vybranou frekvenci kvákadla zvýraznit poměrně hodně nebo ji i docela upozadit, ale přesto zůstane ve zvuku korekční změna, která by se jinak velmi těžko nastavovala. Dobrý zvuk se dá velmi snadno a rychle nastavit, hraje to moc hezky. Kdybych již neměl podobné vybavení, jdu do toho.

 

Závěr

Spojit dohromady tyhle dva analogové efekty je dobrý nápad, který ušetří místo v pedalboardu a ušetří i peníze ve vaší peněžence, protože kdybyste ty efekty koupili zvlášť, zaplatíte za ně téměř dvakrát tolik.

 

Info:

Daredevil Cocked and Fearless je distortion se dvěma stupni zkreslení a „statické“ kvákadlo. Efekt je ručně vyráběn z kvalitních součástek a je prověřen v praxi na pódiu. Cena je 8232 Kč.

 

Plus:

dva efekty v jednom

low a high gain

jednoduché ovládání

dobrý zvuk

true bypass

 

Mínus:

nelze použít na baterii

 

Technická specifikace

rozměry 119 x 94 x 55 mm
hmotnost 350 g
napájení 9V adaptérem (není součástí)
spotřeba 5 mA

 

Daredevil Pedals je americká firma z města Chicago. Ručně tam vyrábějí kytarové efekty, především zkreslovací (fuzz, distortion), které mají zapojení true bypass a jsou vyráběny z nejkvalitnějších součástek. Firmu založil v roce 2012 Johnny Wator, kytarista kapely The Evictions, která hraje garage-punk-rock. (www.theevictions.com)

Historie firmy Daredevil je zhruba taková, že Johnny Wator si začal kytarové efekty vyrábět sám pro sebe, a když to slyšeli ostatní muzikanti, tak je chtěli taky. Efektů firma nevyrábí mnoho typů, všechny jsou nejprve řádně otestovány a dolaďovány v praxi na pódiích a ve studiu. A ty, co se osvědčí, ty pak firma začne vyrábět a prodávat. To je velmi zajímavý přístup. Cenově jsou efekty Daredevils trochu dražší než levné čínské výrobky, ale na to, že se jedná o specialitky z USA, to není zas tak moc. Na stránkách The Evictions jsou nahrávky a odkazy na další nahrávky (https://youtu.be/XoIK5J5xdK0), které jsou nahrány pomocí krabiček Daredevil, takže si můžete udělat velmi jasnou představu, co se s tím dá všechno zahrát. Punkrockové podhoubí je potřeba zalévat. :-) www.facebook.com/theevictions/

 

Web

daredevilpedals.com/pedal/cocked-and-fearless/

Psáno pro časopis Muzikus