Daredevil Supernova V2 Fuzz - ručně pájený fuzz

Fuzz je heroin kytaristů, víš, že se ti to nebude líbit a že je to hnus, ale jak si jednou šlehneš...

Daredevil Supernova V2 Fuzz - ručně pájený fuzz
Daredevil Supernova V2 Fuzz - ručně pájený fuzz

Upřímně, nikdy jsem žádný krabičkový fuzz nepoužil do nahrávky, a ani jsem žádný nekoupil. Když jsem chtěl opravdu hnusný drive někam pro „drsno“, použil jsem plug-in nebo multiefekt. Většinou na basu z linky. Kdysi hodně, hodně dávno mi kamarád jeden „uletoval“, měl šasi ze dřeva a místo přepínače takový ten šedivý vypínač na lustr. Přišlo mi to strašně ubzučený a při první příležitosti jsem ho dal kamarádovi a koupil si distortion od Boss. To bylo hluboko v devadesátkách, kdy se u nás, s desetiletým zpožděním za zámořím, uznávaly výhradně Marshally JCM 900 a jejich kopie a fuzz byl těžce „out“.

Dneska jsou retro krabice naopak ukrutně „in“, takže na trhu můžeme najít opravdu hromadu fuzzů, který jdou do módy jak plnovousy a hadry, co smrdí naftalínem. Od klasických Fuzz Face a Big Muff až po různé butiky tohoto typu.

Daredevil Supernova V2 Fuzz - ručně pájený fuzz
Daredevil Supernova V2 Fuzz - ručně pájený fuzz

Daredevil Supernova V2 Fuzz

Supernova se pyšní ruční výrobou v Chicagu, takže opravdu odlehčí peněžence, v souladu s citátem ani nevím, od koho by se dalo říct, že je to herák za cenu koksu.

Podle toho i hraje. Je true bypass, dobře udělaný, vypadá parádně a zní jako fakt dobrej fuzz. Nic menšího jsem od něj samozřejmě nečekal, v rámci zkoušení a hraní s cover kapelou Joe Berry si se mnou zahrál Hendrixe i Purply. A na tohle to přesně je. Reaguje na poťáky, změny snímačů, někde vzadu je pořád slyšet charakter kytary i ruce. V podstatě povinnost na všechny staroby, několik mániček v hledišti po koncertě vyzdvihlo, jak mám ten zvuk vychytanej podle originálu. Asi mě čeká drsná odvykačka...

Daredevil Supernova V2 Fuzz - ručně pájený fuzz
Daredevil Supernova V2 Fuzz - ručně pájený fuzz

Ovládání

Vzhledem k tomu, o co se jedná, nic složitého, tři potenciometry: Volume - s opravdu mohutným zdvihem, takže se dá použít i jako booster pro zkreslení aparátem; Fuzz - alias drive, kreslí a fuzzuje v celém rozsahu od velmi jemně až po naprostou katastrofu; Depth - přidává/ubírá basy, od velmi tenkého „křapátka“ až po téměř syntezátorový hutný zvuk.

 

Fuzz musíš buď milovat, nebo nenávidět, je to prostě nejbrutálnější druh zkreslení, propichuje se kapelou a je nepřehlédnutelný. Prská, zahlcuje se, někdy je nevypočitatelný a maže barvu aparátu... A stejně si šlápneš a budeš se smát jak jelito.

 

Závěr

V rámci žánru fuzz se Supernova chová, jak má. Jde ji předkreslit Tubescreamerem nebo, ještě lépe a stylověji, Linear Phase Boosterem. Vylézá z ní zvuk šedesátek a sedmdesátek. V kombinaci s kombem 1x 12” naprostá klasika. Velmi málo šumí i při vysokém zkreslení.

 

Info:

Daredevil Supernova V2 je ručně pájený fuzz stejnojmenné chicagské firmy. Cena je 6412 Kč.

 

Plus:

zvuk

design

dílenské zpracování

 

Mínus:

Je to fuzz a stojí víc než delay.

Nelze napájet baterií.

 

Technická specifikace:

Zkreslení křemíková dioda
True Bypass ano
Ovládání Volume, Depth, Fuzz
indikace stavu LED dioda
Šasi celokovové
Napájení 9 V, pouze z adaptéru
Rozměry (V x Š x H) 121 x 66 x 55 mm
Hmotnost 250 g

 

http://daredevilpedals.com/

Psáno pro časopis Muzikus