Dean MAB3 FM - signature model Michaela Angela Batia

Dean MAB3 FM  - signature model Michaela Angela Batia
Dean MAB3 FM - signature model Michaela Angela Batia

Značka Dean je v našich končinách dobře zakořeněná, ale protože se neobjevuje na stránkách našeho časopisu tak často, dovolím si na úvod krátké připomenutí. Dean Guitars patří do skupiny Armadillo Enterprises, spolu s Luna Guitars a ddrum. Sídlí v Tampě na Floridě. Vyrábí akustické a elektrické kytary, basy a distribuuje další strunné nástroje. Firmu založil 1976 Dean Zelinsky v Chicagu.

Dopisy čtenářů

Obvykle mi věci k testu přiveze kurýr, nebo se pro ně stavím v redakci. Tentokrát to bylo celé jinak. Redakci se ozval čtenář Daniel Rein, který si koupil kytaru Dean MAB3 FM, a protože z ní byl nadšený a bylo mu líto, že se o této značce v našem časopise tolik nepíše, nabídl ji k otestování. Vláďa Švanda nás propojil a já Daniela pozval k nám do zkušebny. Dan to vzal od podlahy a ke zkušebně přijel snad se vším svým vybavením. Testování nám uběhlo jako voda, Danovi tímto moc děkuji za příjemné setkání a za nezištné zapůjčení vlastní kytary k testu.

 

Změna je život

Michael Angelo Batio je ďábelsky rychlý kytarista, který se proslavil, mimo jiné, svými výkony při hře na vícekrké kytary, na které hraje oběma rukama najednou. Dlouhá léta spolupracoval s Dean Guitars, společně vyvinuli několik modelů: MAB1, 2, 3, 4 a 7 a Rocket. Před nedávnem přešel ke značce Sawtooth Guitars a nyní propaguje jejich kytary i aparáty.

 

Dean Zelinsky vzpomíná na svém blogu na počátky úspěchu Dean Guitars. Distributoři mu říkali, že se zákazníkům jeho kytary líbí, vnímají je jako kvalitní, ale nakonec si stejně koupí Gibson. Uvědomil si tehdy, že nestačí mít jenom skvělý produkt. V prodejích hrála velkou roli značka. Při jednom letu z Los Angeles si všiml reklamy na nějaký alkohol. Na vizuálu byla dívka v plavkách, která držela koktejl. Reklamy na kytary tehdy v 80. letech obvykle vyobrazovaly kytaráře, jak seřizuje kytaru. Okamžitě ho napadlo, že by reklama, kde kytaru prezentuje dívka v plavkách, byla zcela odlišná a kytaristy by jistě oslovila - protože to je přece rokenrol! Ve firmě se myšlenka nesetkala s pochopením. Marketingový ředitel dokonce pohrozil odchodem, pokud tuto myšlenku Dean realizuje. Dean byl však přesvědčen, že to fungovat bude. Marketingového ředitele vyhodil a reklamu udělal. Reklamu publikoval v tehdy v podstatě jediném a zcela zásadním časopise Guitar Player. Ten byl distribuován předplatitelům a v prodejnách hudebních nástrojů. Reklama vyvolala obrovskou kontroverzi. Čtenáři si stěžovali, že je sexistická, že uráží ženy. Pravidelní čtenáři hrozili zrušením předplatným. Vydavatel ohlasy otiskoval v sekci Dopisy čtenářů, později na reklamu dokonce sám reagoval vlastním sloupkem. No, celé to trvalo více než rok. Dean tak získal na celý rok neplacenou reklamu. Značka Dean se stala známou a prodeje byly rekordní.

 

Popis

Kytara typu Superstrat je vyrobená z lípy. Tělo je přeplátované žíhaným javorem a je natřené transparentním červeným lakem. Krk je přišroubovaný k tělu čtyřmi šrouby, je osazen 24 pražci a je vyrobený z javoru s palisandrovým hmatníkem. Menzuru má kytara 648 mm, tedy jako mají Strato/Telecastery. Snímače jsou v konfiguraci HSH, což znamená dva humbuckery a jeden singl na střední pozici. Snímače jsou označeny DMT, což je vlastní značka Dean Guitars a je to zkratka pro Dean Magnetic Technologies. Snímače jsou vyráběné v USA. Ovládací prvky zahrnují potenciometry hlasitosti a clony společné pro všechny snímače a pětipolohový přepínač. Kytara je vybavena kvalitními značkovými ladicími mechanikami Grover a obouzvratným tremolem Floyd Rose Special. Floyd Rose představuje průmyslový standard, na kytaře této cenové kategorie mě jeho přítomnost příjemně zaskočila. Pro pořádek dodejme, že kytara je vyrobená v Indonésii.

Dean MAB3 FM  - signature model Michaela Angela Batia
Dean MAB3 FM - signature model Michaela Angela Batia

Zvuk a dojmy

Kytara je velmi dobře zpracovaná, nevidíte žádné vady, pražce jsou hladce zabroušené, slícování krku a těla bezvadné, kytara je seřízená. Na popruhu dobře vyvážená, lehká. Krk má tvar C dle specifikace Michaela Angela Batia a je středně silný. Kytara ladí, na sucho moc nehraje, což je pro kytary s obouzvratným tremolem a zámky obvyklé. Takže ji zapojíme. Testoval jsem na Mesa Boogie Maverick, nový Vox AC15 a Marshall Code 50. Tedy od vintage americké lampy třídy A s tube rectifierem přes lampovou britskou klasiku po moderní modelingové kombo. Ve všech případech kytara artikulovala, měla pěkné basy a nechyběly jí výšky. Humbuckery byly samozřejmě pevnější a singlové mezipolohy zase barevnější. Snímače hrají velmi dobře, snesou přímé srovnání s věhlasnými značkami. Potěšila mě i páka, tremolo chodilo velmi pěkně a ladění drželo. Pokud bych hledal mouchy, zastavil bych se u potenciometru hlasitosti: Po většinu dráhy se hlasitost skoro neměnila, ale k jejímu konci zvuk zničehonic zmizel. To může někoho, kdo s volume aktivně pracuje, omezovat. Věřím ale, že by to vyřešila rychlá výměna potenciometru za jiný typ.

 

Závěr

Rozumím Danovu nadšení, kytara je pohledná a hraje velmi dobře. Pokud se podívám na cenovku, jsem příjemně překvapen, jak slušný nástroj mohu za takové peníze získat. Rozhodně stojí za vyzkoušení.

 

Info:

Dean MAB3 FM je šestistrunná elektrická kytara značky Dean Guitars. Jedná se o signature model Michaela Angela Batia.

 

Plus:

vizuálně velmi atraktivní nástroj

výborné snímače

originál Floyd Rose a mechaniky Grover

 

Mínus:

chod potenciometru hlasitosti

 

Technická specifikace

menzura 648 mm
profil krku C
materiál hmatník palisandr
materiál krk javor
materiál tělo lípa/javor
ovládací prvky pětipolohový přepínač, 1x Volume, 1x Tone
elektronika (aktiv/pasiv) pasivní
snímače krk DMT
počet pražců 24
kobylka/tremolo obouzvratné tremolo Floyd Rose Special
hmotnost 3,6 kg

 

https://youtu.be/DXDldX9NIEM

Psáno pro časopis Muzikus