Dean ML 79 - samá ruka, samá noha

Dean ML 79 - samá ruka, samá noha
Dean ML 79 - samá ruka, samá noha

Nikdy jsem nedržel v ruce tak rozměrnou kytaru - je tak trochu "samá ruka, samá noha"; při jejím zavěšení na krk rozhodně zkontrolujte dostatek prostoru kolem sebe. Než si člověk zvykne, má pocit, že při obvyklém pohybu musí nějakým koncem někde zadrhnout.

Tím však nechci naznačit, že je určena nehybným kytarovým akademikům s pohledem neustále kontrolujícím jediný tolerovaný rozkmit - běh prstů po hmatníku nástroje. Naopak. Charismatický Dimebag Darell, neúnavný propagátor kytar podobných tvarů, až do své předčasné smrti názorně předváděl, jak je třeba s takovým nástrojem zacházet. Firma Dean se mu odvděčila několika signature modely, které dodnes můžete najít na kvalitativní, a bohužel i cenové, špici firemního katalogu. Model ML 79 však už názvem připomíná úplné začátky společnosti, když ji Dean Zelinsky jako devatenáctiletý zakládal. Důležitý mezník pro jeho firmu představoval nejen významný podíl využití kytar Dean (vedle jiných značek) při nahrávání legendárního alba Eliminator kapelou ZZ Top v roce 1983, ale především jejich vizuální atak v následně natočených klipech kapely.

 

Popis

Přestože malá část produkce kytar Dean i dnes zůstává v USA, těžiště hlavního výrobního proudu se posunulo, kam jinam než východním směrem. ML 79 je tedy kompletována v Koreji, avšak z dovážených součástek, ze kterých je třeba vyzdvihnout například kvalitní kobylku typu tune-o-matic nebo ladicí mechaniku Grover, stejnou, jakou své nejdražší kousky osazuje firma Gibson. Ostatně i konstrukčních prvků typu gibson zde najdeme víc. V případě série ML 79 jde o identické použití materiálu javor/mahagon na tělo, i vlepeného krku nástroje - palisandr/mahagon, identické menzury 24 3/4 ", rozměru nultého pražce, počtu pražců, umístění a ovládání snímačů Vizuální rozdíly jsou jasně patrné z fotografie. Rozměrná hlava tvaru obráceného V se stala zřetelně hlavním poznávacím znamením kytar Dean, zatímco tvar těla vychází z letitého "véčka" firmy Gibson. Přidáváním nebo nezvyklým tvarováním "rohů" kytar se firmě podařilo úspěšně rozšířit nabídku o modely Razor Back apod. Rozdíly méně patrné spočívají hlavně v "rychlejším" tvaru průřezu krku "D", je oproti gibsonu mnohem mělčí, rádius hmatníku je naopak větší a jeho plocha rovnější. Je to krok směrem k rychloběžným krkům typu ibanez, i když rozhodně ne tak důrazným. Váha nástroje je, vzhledem k rozměrům, překvapivě nízká, napovídá o použití mnohem lehčího typu mahagonu na tělo, avšak nedochází k nepříjemnému přepadávání na hlavu. Hraní je pohodlné, krk příjemný, všechny ovládací prvky jsou snadno dostupné. Dodaná kytara je velmi dobře seřízená, ladění bezchybné, dohmat luxusní, průhyb krku ideální, dokonce i struny se zdají být kvalitní. Po vybalení z papírové krabice je okamžitě připravena k použití.

 

Zvuk

Kytara zní nasucho trochu bezkrevně, poměrně hlasitý zvuk působí maličko křehkým dojmem, okrajové frekvence jsou jakoby v pozadí. Dominující středová pásma nástroje nepůsobí pevným, natož hutným dojmem. Po zapojení do aparatury se však kytara jakoby "našlápne" vhodně doplněnými "zebra" snímači, a především ve zkresleném zvuku se doslova rozsvítí. I když použité snímače nejsou kdovíjak silné, v tomto případě vhodně roztahují frekvenční rozsah nástroje, takže na jedné straně se i u silně zkreslených zvuků dostaví konkrétní, pevné basy a také vysoké nahvízdávané alikvóty lezou z kytary skoro samy. Na druhou stranu však použité dřevo nedovolí vysokým tónům zkresleného zvuku nepříjemný bzukot. Výrazný atak lze přičíst materiálu použitému na tělo a rovněž vlastnostem snímačů. Zkreslený zvuk všech podob s čitelnými středy je tak podle mě jednoznačnou doménou této kytary. Nikdo pravděpodobně neočekává od nástroje podobného typu čistý "fender" zvuk, ale i poločisté a nakreslené odstíny jsou v podání Deana překvapivě plastické a pěkně barevné. Rozhodně by bylo zajímavé porovnání s původní plnokrevnou americkou variantou z těžšího materiálu a silnějšími snímači, protože tato výrazná kytara pro výrazné hráče, alespoň zvukově, rozhodně přesahuje rámec jednoho stylového záběru.?

 

Info:

Dean ML 79 je masivní elektrická kytara vyráběná v Koreji, odkazující - jak název napovídá - na úplné začátky téhle společnosti. Cena je 13 440 včetně DPH.

 

Plus:

barevný zvuk

pohodlný krk

zpracování

mechanika Grover

vhodná kombinace snímače/dřevo/váha

 

Mínus:

rozměry

váha

 

Technická specifikace:

výroba: Korea

menzura: 24 3/4 "

materiál krk: lepený mahagon

materiál tělo: mahagon

hmatník: palisander

pražce: 22 jumbo

ovládací prvky: 2 x volume, 1 x tone, třípolohový přepínač

kobylka: tune-o-matic

ladicí mechanika: Grover (chrome)

snímače: 2 x HB Zebra

pouzdro: ne

zamykací mechanika: ne

tremolo: ne

Psáno pro časopis Muzikus