Dean Warbird ML - jeden ze tří modelů nové designové řady SJ Art Series

Dean Warbird ML - jeden ze tří modelů nové designové řady SJ Art Series
Dean Warbird ML - jeden ze tří modelů nové designové řady SJ Art Series

Warbird ML je jedním ze tří modelů nové designové řady SJ Art Series, kterou firma Dean připravila pro sezónu 2007-2008 ve spolupráci s dílnou ceněného grafika Stephana Jensena.

Ten má již bohaté zkušenosti s povrchovými custom úpravami signovaných modelů firmy, například Dimebag`s Rust Razorback, Schenker Brothers V nebo Muddy Bullseye.

 

Popis

Tvarově se dá snad popsat jako poměrně rozměrná kombinace exploreru a véčka s typicky tvarovanou hlavou do širokého V. Kromě výrazné vojensky laděné povrchové grafiky zaujme stylově dotaženým designem přepínače snímačů či niklovaných ladicích mechanik, vstupního jackového konektoru, knoflíků ovládání hlasitostí a tónové clony. Krk má profil příjemného "D" a je, stejně jako zadní strana těla a hlavy, opatřen lesklým, hodně temně zeleným nátěrem. Kobylka je typu Floyd Rose, tedy dvojzvratná, plovoucí, s uzamykatelným nultým pražcem stejného typu. Snímače, opět s niklovanými kryty, jsou dvojité, typu humbucker a jsou poněkud nekonkrétně označeny jako Dean High Output. Kytara je poměrně těžká, avšak vhodně vyvážená, a nemá tedy tendenci přepadávat na hlavu. Dílenské zpracování, začištění hran a pražců je bez vad. Rozměrný, elegantní kufr je v ceně, součástí dodávky je i sada potřebných inbusových klíčů.

 

Konstrukce

Jako materiál je u těla i krku uveden mahagon, což odpovídá již zmiňované váze nástroje. Krk svými rozměry i polohovými perleťovými značkami nezapře zřetelnou inspiraci, nakonec má i "gibsonovskou" menzuru 24 a 3 palce, palisandrový hmatník s dvaceti dvěma středně silnými pražci a je napevno vlepen do těla kytary. Tělo je v místě vlepení krku lehce zúženo, což usnadňuje hru ve vyšších polohách. Kobylka se pohybuje na břitech ve fazetách dvou šroubů zapuštěných do těla kytary. Jde o licenčně poctivě přiznaný, masivní odlitek, tedy žádný ohnutý plech, a dá se předpokládat její bezproblémová funkce i při hodně brutálním použití páky. Ta se do bloku kobylky šroubuje a maticí lze přizpůsobit polohu páky jako pevnou nebo pohybující se s různou vůli. Podstatné je, že v každém případě se páka neviklá, a kobylka tak reaguje přesně a plynule. Samotnou páku pak představuje silný ocelový drát bez znatelných průhybů i při razantním pohybu.

Nekompromisní ladicí mechanika Grover je zárukou spolehlivosti, u zde použitých širokých ledvinových knoflíků i předpokladem rychlého a přesného ladění. Byť u Warbird ML k detailnímu doladění slouží, po uzamčení nultého pražce, kobylkové dolaďovací šrouby. K ovládání snímačů slouží třípolohový přepínač, umožňující pouze nejjednodušší kombinaci zapojení snímačů, a tři potenciometry - dva pro nezávislou hlasitost a jeden pro společnou tónovou clonu. Dodatečné rozpojení dvojitých cívek zde nenajdete. Impedance cívek použitých snímačů je 13 k? u kobylkového a 7 k ? u krkového, což nevybočuje nijak výrazně od hodnot například u kytar Gibson Standard, avšak jaký typ magnetů byl použit, se z popisu charakteristik určit nedá. Kytara je už z továrny vybavena kvalitními "desítkovými" strunami značky D`Addario.

 

Zvuk

Nasucho zní kytara docela hlasitě, s lehkou převahou tenčích strun a naopak delším dozněním těch silnějších. Pro test byla použita aparatura Marshall JCM 800 a box B téže značky. Po zapojení kytary se na zvuku pozitivně projevil jak použitý materiál dřeva (mahagon) pro tělo i krk, tak také snímače, které i silně zkreslený zvuk nehltily ani neposouvaly frekvenčně jinam. Snímače Dean High Output se vhodně barevně doplňují, takže při přepnutí nedochází k žádným skokovým hlasitostním ani zásadním frekvenčním změnám. Nástroj výborně reaguje na tlumené, hutně zkreslené doprovody, stažením hlasitosti například krkového snímače se zvuk vyčistí a je dobře použitelný i na nezkreslené doprovody. V sólech se zvuk neztenčuje, naopak, vhodně jakoby zpevní a je příjemně středový, bez rušivých či bzučivých výšek. Nikdo asi neočekává použití takové kytary vsedě na židli country-folkového klubu, patří do těch rockových, a tam je třeba brát zřetel na její poněkud rozměrnější tvary. Tím spíš, že majitel takové kytary asi nebude kdovíjaký akademický statik.

 

Hodnocení

Celkové zpracování je bez vad, zvuk výborný, vzhled atraktivní, cena příznivá - co chtít víc. Kdo našel zalíbení v širokém "véčku" Dean, neměl by váhat.

 

Info:

Dean Warbird ML je elektrická kytara vypadající víc jako zbraň než hudební nástroj. Doporučená maloobchodní cena je 21 290 Kč.

 

Plus:

zvuk

pohodlná hra (krk,vyvážení)

cena

kvalitní zpracování

design

 

Mínus:

snad jen ty rozměry

 

Technická specifikace:

krk: mahagon

tělo: mahagon

pražce: 22

menzura: 24 3"

snímače: Dean High Output humuckery (niklované kryty)

ladicí mechanika: Grover (niklovaná)

kobylka: Floyd Rose (licence)

struny: D`Addario .010

povrch úprava: SJ Serie Army

Psáno pro časopis Muzikus