Digidesign Digi 002 Rack

Digidesign Digi 002 Rack
Digidesign Digi 002 Rack

Firma Digidesign představila před časem tuto mladší sestru z rodiny Digi00x. Cenově příznivější racková verze již oblíbené Digi002 mile potěší ty, kteří chtějí kvalitní audio/MIDI převodník a nechtějí (nebo nemohou) zasahovat do počítače a nepotřebují kontrolér, ale přesto chtějí pracovat v prostředí ProTools.

 

Po prozkoumání obsahu krabice, ve které je Digi002 RACK úhledně a bezpečně zabalená, mi došlo, že se jedná o levnější variantu Digi002. Chyběla CD s demoverzemi produktů jiných výrobců plug-inů a nepříliš pohledný instalační manuál "sešitý horkou jehlou" mě také nepřesvědčil o opaku. Co jsou ale takovéto detaily proti kvalitnímu hardwarovému provedení - počínaje pevným kovovým chassis po dobré zvukové parametry.

Na poměry domácího studia velice kvalitní firewire převodník firmy Digidesign nabízí komfort vstupů a výstupů shodných s Digi002. Znamená to tedy 18 I/O (8 analog + 8 A/DAT + 2 S/PDIF) a MIDI rozhraní (1x IN, 2x OUT). Zvukové rozlišení až 24 bit/96 kHz. Konfigurace a nastavení citlivosti vstupů je naprosto stejná jako u Digi002, stejně jako i monitoringu a kontrolního poslechu.

Základní rozdíly mezi stolní a rack verzí jsou na první pohled patrné - racková verze je "jen" firewire převodníkem se čtyřmi XLR mikrofonními vstupy s velice kvalitními předzesilovači. Chybí mnoho funkčních ovladačů a táhel, ale na zvukové kvalitě tento fakt nic neubírá. Někomu by naopak tato varianta mohla být i uživatelsky příjemnější.

Na předním panelu jsou pro každý ze čtyř mikrofonních vstupů tlačítka MIC/LINE, LowCUT a otočný potenciometr regulující vstupní úroveň. Dále se zde nacházejí přepínače ("ALT src to in 7,8", "ALT src to MON", "MONO" a "MUTE") a regulátory (Monitor a Phones Level) pro nastavení odposlechu. Ovladače na předním panelu nemají tedy vliv na chod programu ProTools, ale ovládají jen vnitřní hardware přístroje. Všechna tlačítka jsou převzata z Digi002, včetně přepínačů MIC/LINE a LowCUT, které na mě nezapůsobily mimořádně kvalitním dojmem.

Ke stroji je standardně dodáván (červen/červenec 2003) softwarový balík obsahující pouze ProTools LE 6.0.2 pro operační systém MacOS X, software pro WinXP bude k dispozici v druhé polovině roku 2003.

Chod s MacOS X je bezproblémový.

Digi002 Rack je opravdu kvalitní a jednoduchý FireWire převodník, pracující v dobrém rozlišení (až 24/96). Doporučil bych přesto šetřit dále na Digi002, ale cena rackové verze je opravdu příznivá a neodolatelná - 47 580 Kč s DPH.

Psáno pro časopis Muzikus