Digidesign Digi 003 - profesionální externí zvuková karta

Digidesign Digi 003 - profesionální externí zvuková karta
Digidesign Digi 003 - profesionální externí zvuková karta

Firma Digidesign je v hardwarové oblasti známá především profesionálními zvukovými kartami řady "digi" a kartami pro menší studia nebo domácí použití s označením "Mbox". Dnes se budeme věnovat profesionální třídě.

Na světě je již třetí generace s označením 003 Family. V zásadě jsou k dispozici dva modely - verze s hardwarovým kontrolérem (ta se jmenuje 003 Factory) a racková verze, která má ještě dvě podskupiny - 003 Rack a 003 Rack Factory. Factory verze nabízí větší softwarovou výbavu, respektive obsahuje sadu plug-inů Factory pro ProTools (Digidesign Bomb Factory BF-3A Classic Compressor, Digidesign Cosmonaut Voice, Digidesign D-Fi bundle - Lo-Fi, Sci-Fi, Recti-Fi, Vari-Fi, Digidesign Joemeek SC2T Photo Optical Compressor, Digidesign Joemeek VC5T Meequalizer, Digidesign Maxim, Digidesign Moogerfooger Analog Delay, Moogerfooger Ring Modulator, Digidesign SansAmp PSA-1, Digidesign Tel-Ray Variable Delay, Digidesign Voce Spin, Digidesign Voce Chorus/Vibrato) a USB klíč iLok.

 

Software

Ke všem zmíněným verzím 003 je k dispozici audio-midi sekvencer ProTools LE (pro Mac OS X i Windows XP). Všechny verze jsou omezeny 32 audio stopami a 256 MIDI stopami. Balík obsahuje také 37 plug-inů v sadě DigiRack a sedm plug-inů v sadě Bomb Factory. Balík označený ProTools Ignition Pack 2 obsahuje další aplikace (sekvencery Ableton Live Lite 6 Digidesign Edition a Propellerhead Software Reason Adapted 3), virtuální nástroje (Arturia Analog Factory SE, Digidesign Xpand! by A.?I.?R., FXpansion BFD Lite, Way Out Ware TimewARP 2600 Lite), Efekty a processing plug-iny (Celemony Melodyne essential, IK Multimedia AmpliTube LE, iZotope Ozone 3 Lite, iZotope Trash Lite, iZotope Spectron Lite) a zvukovou banku (M-Audio ProSessions SE). Jak je z výčtu evidentní, k vynikajícímu hardwaru uživatel dostane i obrovské množství dobře použitelného softwaru, díky kterému je možné vytvořit kompletní nahrávku od mixáže až po závěrečný mastering.

 

Hardware

Základní parametry zůstaly v podstatě nezměněné. K dispozici je osm analogových symetrických/nesymetrických +4 dB vstupů, z nichž čtyři mohou být použity pro mikrofony (mají vestavěný mikrofonní předzesilovač) nebo pro nástroj (DI) a čtyři mohou být použity pro alternativní vstup pro monitoring -10 dBV (pro CD přehrávače, magnetofonové záznamníky...). Phantomové napájení (48 V) je volitelné po dvojicích, tedy pro vstupy 1 & 2 a pro vstupy 3 & 4. Dále je k dipozici deset digitálních vstupů, z nichž osm je ADATových optických a dva jsou S/PDIFové. Stejně je to i s výstupy. Pro monitoring jsou k dispozici dva main výstupy, dva alt a dva aux in. MIDI zůstalo také stejné, takže je k dispozici jeden vstup a dva výstupy. K dispozici zůstal i vstup pro nožní spínač pro ovládání letmého střihu. Přenos dat do počítače je řešen pomocí FireWire, jak je u kvalitních zvukových karet, a tedy i u "digi", zvykem. Napájení je externí. Na zadním panelu přibyly pouze dva konektory. Jsou jimi dva BNC pro Word Clock vstup a výstup. 003 tedy umí generovat Word Clock a být hlavními hodinami ve studiu, stejně jako synchronizační signál přijímat. Ze zadní strany oproti starší 002 zmizely cinchové ALT Main Unbal výstup a ALT SRC vstup. Zpracování dat je i nadále možné až ve 24-bitové hloubce s maximální vzorkovací frekvencí 96 kHz s osvědčenými A/D a D/A převodníky.

Přední panel doznal nejen estetických změn. Daleko přehledněji je oddělena část vstupů a výstupů. V části ovládání parametrů vstupů 1 až 4 jsou na místo malinkých neergonomických tlačítek pro nastavení typu vstupu (linka/nástroj nebo mikrofon) a zapnutí/vypnutí HPF dostatečně velká tlačítka, ke kterým je pohodlný přístup. Tlačítka jsou navíc vybavena LED diodami (Mic/DI žlutou a HPF zelenou) pro snadnou a rychlou orientaci. V sekci výstupů je navíc k dispozici jeden otočný potenciometr pro řízení výstupní úrovně signálu druhých nezávislých sluchátek (pochopitelně je tedy k dispozici i druhá zdířka konektoru jack 6,3 mm pro druhá sluchátka) a další tlačítka (opět se zelenou LED diodou) pro různé nastavení směrování signálu, tlačítko se žlutou LED diodou pro rychlé přepnutí do Mono režimu a tlačítko s červenou LED diodou pro Mute. Na panelu zůstaly kontrolní diody pro aktivitu MIDI, Synchronizací (W Clk, S/P DIF i ADAT) a FireWire (1394). Přední panel se stal oproti Digi 002 mnohem přehlednějším.

 

Upgradovat nebo ne?

Za přibližně osm tisíc korun, o které je 003 v rackové verzi dražší než její předchůdkyně (když opouštěla trh), dostanete modernizovaný především software (je ale třeba přznat, že je ho nyní k dispozici opravdu hodně - velmi se rozrostl především ProTools Ignition Pack), poté design (a s ním spojený i vyšší komfort) a z funkcí v podstatě pouze Word Clock, za zmínku asi stojí i druhý nezávislý výstup na sluchátka. O přibližně dvacet tisíc je pak dražší verze s kompletním softwarovým vybavením - 003 Rack Factory - které má asi v případě upgradu větší smysl, než pouze 003 Rack. V třídě nejvyšší hraje volba jasně více do karet updatu (respektive rozhodně nemá nyní smysl pořizovat starší verzi). Digi 002 Factory opouštěla trh přibližně o dva a půl tisíce dražší, než je aktuální cena stávajícího nástupce 003 Factory. Kromě stejných novinek, které jsou k dispozici v rackové verzi, má 003 například vylepšený displej, namísto podivné navigace přibylo plnohodnotné Jog/Shuttle kolečko, MIDI kontrolér lze použít i ve stand alone režimu, stejně jako audio mixer, byl přidán nový režim pro automatizaci... V případě, že chcete kupovat zvukovou kartu Digidesign z řady Digi, pak volba jasně padne na 003 Family. Stále se tedy nabízí otázka - opravdu má smysl upgradovat z Digi 002 na 003? Tu ale vyřeší jen každý sám. (Martin Jirsák)

 

Info:

Digidesign 003 Family je profesionální externí zvuková karta ve třech různých variantách (Rack, Rack Factory - s přidaným softwarem a 003 Factory s kontrolérem). Oproti starší verzi nabízí vylepšení především v oblasti softwaru a možnost synchronizace pomocí Word Clock.

Doporučené maloobchodní ceny jsou: Rack 37 985 Kč; Rack Factory 49 647 Kč; 003 Factory 73 137 Kč.

 

Plus:

přidána Word Clock synchronizace

verze 003 Factory má plnohodnotné Jog/Shuttle kolečko

verze 003 Factory umí pracovat v režimu stand alone

velké množství softwaru

 

Mínus:

novinky na hardwaru nejsou nijak zásadní

 

Tecnická specifikace:

počet analogových vstupů: 8

počet mikrofonních předzesilovačů: 4

počet ADAT vstupů: 8

počet S/P DIF vstupů: 2

počet analogových výstupů: 8

počet ADAT výstupů: 8

počet S/P DIF výstupů: 2

MIDI in: 1

MIDI out: 2

propojení s počítačem: FireWire

synchronizace: Word Clock, ADAT, S/PDIF

maximální bitová hloubka: 24 bitů

maximální vzorkovací frekvence: 96 kHz

rozměry: Rack: 88,9 x 482,6 x 342,9 mm (2U rack); 003 Factory: 130 x 489 x 489 mm

hmotnost: Rack: 5,09 kg, 003 Factory: 7,3 kg

Digidesign Digi 003 - profesionální externí zvuková karta
Digidesign Digi 003 - profesionální externí zvuková karta

Pohled jinýma očima

Digidesign 003 není žádný zbrusu nový produkt, ale především vylepšená verze předchozí oblíbené Digi 002, a tak se zcela logicky nabízí otázka, čím se od své předchůdkyně vlastně liší. Navenek je patrný nový design předního panelu, který nabízí především logičtější rozmístění ovládacích prvků. Jeho provedení je velmi elegantní a působí profesionálně. Všechny přepínače nabízí světelnou indikaci jejich aktuální pozice. Potenctiometry jsou značně vysunuty ven, a tak jsou jejich uchopení a manipulace velice snadné. Užitečné jsou zejména dva sluchátkové výstupy s nezávislou regulací hlasitosti, ale i další funkce jako monitor mute (vypne signál do hlavních výstupů pro monitory, zatímco sluchátkové výstupy zůstávají funční), aux in (přepíná do odposlechu signál z konektorů aux in), aux in to 7+8 (přepíná signál z aux in na vstupy 7 a 8), přepínání signálu z výstupů 3 a 4 na druhý sluchátkový výstup (ocení všichni DJs), tlačítko Mono a možnost použití dvou nezávislých odposlechů a přepínání mezi nimi. Najdeme zde také indikátory zvoleného typu digitální synchronizace a aktivity MIDI portů. Zadní panel také nabízí přehlednější rozložení všech konektorů, které jsou, jak je u firmy Digidesign zvykem, fixovány na zadním panelu maticí. Všechna analogová propojení jsou typu TRS jack. Funkce Word Clock je jednou z nejdůležitějších novinek - synchronizace pomocí Word Clocku je přesnější, než SPDI/F, či ADAT, neboť se přenáší pouze synchronizační signál. Je také mnohem snažší propojit několik zařízení najednou.

 

Mechanické provedení celého zařízení je velice robustní, stejně tak jako elektronické provedení uvnitř. Jednotlivé obvodové sekce jsou umístěny na samostatných plošných spojích a propojeny pomocí multikáblů. Přepínání funkcí z předního panelu se děje pomoc relátek, tlačítka tedy slouží pouze jako ovladače.

 

Digidesign 003 používá mírně vylepšené elektronické obvody včetně odlišných převodníků. Jejích zvuková kvalita odpovídá dané cenové kategorii a je adekvátním rešením pro menší i středně velká studia. Je jen trošku škoda, že ADAT nepodporuje funkci SMUX, která umožňuje použití samplovacích frekvencí 88,2 a 96 kHz při současném snížení počtu kanálů na polovinu - tato funkce je totiž u konkurenčních produktů již dnes téměř standardem.

Software Pro Tools v nové verzi 7.3 také nabízí několik podstatných vylepšení. Zejména jsou to možnost měnit nastavení mixéru bez zastavování playbacku a možnost roztáhnout video na celou obrazovku. Další přiložený software poskytuje zajisté dobrý startovací bod k používání softwarových nástrojů, či některých efektů, nicméně pravdou je také to, že pokud si nepořídíte jejich plné verze, využijete obvykle jen značně omezené množství jejich skutečných možností.

 

Z hlediska funkčnosti lze říct, že vše pracuje bez problémů a přesně podle očekávání.

Pokud tedy chcete používat systémy Pro Tools, ale nechcete anebo nemůžete koupit systémy HD, Digidesign 003 je pravděpodobně tím nejlepším řešením a lze ho jednoznačně doporučit i ve srovnání s předchozí 002. (Štefan Kostelný)

Psáno pro časopis Muzikus