Digidesign Mbox 2 Mini - vícekanálový FireWire audio interface

Digidesign Mbox 2 Mini - vícekanálový FireWire audio interface
Digidesign Mbox 2 Mini - vícekanálový FireWire audio interface

Narozdíl od minulého čísla, kde jsme se mohli dočíst o Mbox 2 Pro, nejvyššímu modelu nové řady Mbox 2, se dnes budeme věnovat druhému extrému - modelu nejnižšímu, tedy Mbox 2 Mini.

 

Jaké jsou rozdíly? Obecně řečeno - snížil se počet vstupů a výstupů (některé zmizely úplně), ale kvalita zvuku, softwarové vybavení i podpora pro sekvencer ProTools, které jsou ve verzi LE přímo v balení, zůstaly stejné.

Vzhledem k menšímu počtu vstupů a výstupů uživatelé alespoň ušetří kabely.

K dispozici jsou celkem dva simultánní analogové vstupy a dva výstupy. Hlavní výstupy jsou řešeny konektory mono jack 6,3 mm a na předním panelu je k dispozici také výstup na sluchátka s možností hardwarového řízení výstupní úrovně přímo z předního panelu. Vstupy jsou podle nejmodernějších principů rozděleny na jeden takový, který může být použit jako nástrojový (mono jack 6,3 mm) nebo jako mikrofonní (s mikrofonním předzesilovačem a možností phantomového napájení), tedy konektor XLR. Poněkud nemoderně jsou použity dva nezávislé konektory namísto univerzálního XLR/jack. Připojit lze signál k oběma konektorům současně, preference vstupu se provádí hardwarovým tlačítkem na zadním panelu. Druhý vstupní konektor je pouze nástrojový mono jack 6,3 mm. Oba dva vstupy mají vlastní řízení vstupní hlasitosti hardwarově přímo na předním panelu. Digitální vstupy a výstupy, stejně jako i MIDI, vstup pro nožní přepínač a Word clock, chybí. Propojení s počítačem je řešeno konektorem USB. Překvapivě však není použit nejmodernější standard, ale pouze USB 1.1. Skrze tento konektor je zvuková karta také napájena.

Nízký počet vstupů a výstupů stejně jako maximální vzorkovací frekvence 48 kHz napovídá, že Mbox 2 Mini je myšlen spíše do domácích pracovišť než do velkých nahrávacích studií. V tom případě ale velmi postrádám MIDI konektory, které se v menších studiích často opravdu hodí. Na druhou stranu stejně jako i u vyšších modelů Mbox 2 nechybí podpora kontrolérů Command 8 a Control 24. Připojit lze vlastně všechno od mikrofonu pro akustické snímání až po kytary a syntezátory. Vzhledem k tomu, že Mbox 2 Mini nenabízí žádnou hardwarovou akceleraci, je pro práci s ProTools zapotřebí opravdu hodně výkonný počítač. Cena je 9663 Kč.

 

Technická specifikace:

analogové vstupy: 2

analogové výstupy: 2

digitální vstupy: 0

digitální výstupy: 0

MIDI: ne

48 V phantomové napájení: ano

max. vzorkovací frekvence: 48 kHz

max. bitová hloubka: 24 bitů

připojení k počítači: USB 1.1

 

dodávaný software:

ProTools LE

A.I.R. Expand!

Reason Adapted

Live Lite Digidesign Edition

BFD Lite

SampleTank 2 SE

AmpliTube LE

T-RackS EQ

Melodyne uno essential

7 Bomb Factory plug-in

39 DigiRacks plug-iny

Psáno pro časopis Muzikus