Digitální piano Yamaha PF-1000

Digitální piano Yamaha PF-1000
Digitální piano Yamaha PF-1000

Nech mě, ať tě pobavím. Tímto sloganem uvádí Yamaha své nové digitální piano PF-1000, jehož nestandardní design bude ladit ke každému nábytku - tmavé dřevo na čtyřech černých nohách. Poslouží vám jak ke cvičení etud, tak k pobavení hostů. Jde o novodobý nástroj, který integruje klasické vlastnosti pián řady Clavinova a aranžérských keyboardů. Tento trend je, jak můžete sledovat i u jiných výrobců - vedle kombinace piano/synth - dnes nejčastější. A tak o šancích nástroje při konečné volbě zákazníka rozhoduje nejen množství funkcí, ale i jejich provedení a kvalita. A tak to má být.

 

Stručně o aranžmá

PF-1000 můžeme nazvat zábavnou stanicí nejen vaší domácnosti. Jako aranžérský nástroj PF-1000 akceptuje všechny formáty MIDI souborů (SMF 0, 1, XG, XF + vlastní Yamaha Style formát), které čte z diskety nebo přijímá po kabelech. Tím získá základ - skladbu samotnou. Dále je vybaveno přibližně 260 druhy všech dostupných hudebních stylů, pro každý z nich lze použít tři druhy intra a zakončení (po čtyřech taktech), čtyři variace, čtyři přechody a jednu pauzu, takže vaše skladba bude vždy dostatečně členitá. Zvolený styl přiřadíte (vy nebo PF-1000) MIDI skladbě a můžete ji rovnou spustit. Pokud chcete nástroj využít ke kompozici skladeb, máte k dispozici silný, šestnáctistopý sekvencér. Chcete-li hrát některou skladbu a nejste si jisti, jaké nastavení je pro ni nejvhodnější, prostě použijete funkci Music Finder, která pro ni vybere z databáze tu nejvhodnější kombinaci hlasů, stylů, efektů a tempa. Může se také stát, že nejste vůbec klávesový hráč a i tak můžete PF-1000 využít - jako karaoke doprovodnou jednotku (pokud vás ovšem neděsí karaoke jako takové - mě ano). Jen zapojíte mikrofon, spustíte karaoke skladbu a můžete se začít tvářit jako rock či pop star. Navíc lze k PF-1000 připojit TV pro výstup notového záznamu s textem z MIDI souboru a mohou se do zpěvu zapojit všichni okolo stojící, jdoucí, sedící či jinak -ící, čímž váš obývák rázem změníte na holywoodskou párty.

Aranžérská práce je zajímavá, je potřeba si jen, jako vždy, zvyknout na ovládání. Panel je přehledný, ačkoliv na první pohled vyděsí množstvím tlačítek. Levá část se zabývá výhradně styly, metronomem a sekvencérem, takže zde se odehrává prakticky veškerá aranžérská činnost. V pravé části je zvuková banka, efekty, paměti pro nastavení a disketa. Ovládání nástroje se děje kolem dominantního dotykového displeje, trůnícího uprostřed. Tlačítko ovládání funkce Fade In/Out potkáte málokde. Jde o jakýsi ekvivalent filmové roztmívačky a stmívačky, tedy o pozvolný, několikasekundový nástup skladby od nuly do plné síly a naopak - fajn pomůcka.

 

Stručně o zvucích

Polyfonie nástroje je 96 hlasů a digitálně samplovaných zvuků přes osm set. Bicích sad je šestnáct. Jak tvrdí tvůrci, samply byly snímány v mimořádně dlouhých sekvencích, pro co nejlepší zachycení a zvýraznění přirozenosti zvuku originálních nástrojů. Nová technologie se odráží i v novém dělení takto samplovaných nástrojů: Natural! zahrnují zvuky pian, elektrických pian, harpsichordů a dalších klasických klávesových nástrojů. Samply jsou složeny ze stereo vzorků, snímaných z hlediska dynamiky, dozvuku a uvolnění klávesy, s cílem co nejkomplexněji zobrazit odezvu nástroje na daný úhoz. Sweet! zahrnují samply přirozeného tónu a vibrata akustických nástrojů typu kovových a dřevěných dechových nástrojů. Cool! skupina zahrnuje samply elektrických nástrojů a Live! je stereo samplovaný hlas s důrazem na maximální věrnost a vyjádření odezvy v místnosti.

 

Nejste-li si jisti

Pokud nevíte, co a jak učinit, máte k dispozici propracovaný systém návodu - Help funkci, která v jednom ze šesti volitelných jazyků podrobně na displeji vypisuje, co potřebujete. Direct Access umožňuje přecházet přímo na vybranou obrazovku, podle stisku tlačítka. Funkce One Touch je připravena pomoci s definicí efektů a dalšího nastavení pro zvolený styl na jedno tlačítko, pro další jednoduché použití. Další funkce - Style Creator dává možnost vytvořit si svůj vlastní styl a uložit jej do paměti pro pozdější použití. Podobně funkce Sound Creator pomáhá s úpravou samotného zvuku, s jeho uložením v User Memory. Jednotlivá nastavení celého nástroje je možno uložit v Registration Memory, kterých je osm. Veškerá uložení do paměti se dějí do interní Flash Memory o velikosti 1 MB. Velké tlačítko Piano, ve tvaru křídla, vždy neomylně vyvolá optimální nastavení barvy Piana, kdykoliv máte tuto potřebu. Efektová část zahrnuje Reverb, Chorus a DSP efekty. Konektor To Host slouží pro přímý přístup do počítače. Vestavěné dvoupásmové reproduktory 2 x 30 W (16+5 cm) přenášejí dostatečně komplexní zvuk. Čtyři nohy a decentní notový pultík jsou v ceně. Hmotnost - 43 kg.

 

Piano především

Největší pozornost je každopádně věnována piánu samotnému. Teplý zvuk akustického piána je složen ze tří stereo samplů. Každý z nich má jinou dynamiku. To znamená, že když uhodíte na klávesu lehce, zazní měkký, delikátní tón. S rostoucí intenzitou úhozu pak roste nejen hlasitost zvuku, ale zároveň i bohatost zvuku, zahrnující další harmonické a veškeré souznějící okolí struny, podle vzoru reálného klavíru. Zde přichází ke slovu zmíněné dlouhé stereo Sustain samply při stisknutém pedálu, kdy rezonují všechny struny i ozvučná deska "klavíru", a Key Off samply kláves ve chvíli, kdy jsou uvolněny. PF-1000 je vybavena 88 klávesami s Graded Hammer Effect, tedy kladívkovou mechanikou. Samozřejmě mají těžší chod ve spodní části klaviatury nežli v horní, což je nejznámější rys reálné klavírové mechaniky. Součástí výbavy je i trojitý pedál, simulující Damper, Sostenuto a Soft funkce, jako u reálného klavíru.

 

Info:

PF-1000 je digitální piano s aranžérskými vlastnostmi a bohatou zvukovou výbavou, s velkým displejem a video výstupem. Cena s DPH: 84 900 Kč.

Plus:

stereo Sustain a Key off samply přirozených nástrojů

Music Finder

funkce Fade In/Out

Mínus:

žádný digitální výstup

Psáno pro časopis Muzikus