Dimavery - činely v jistých ohledech s nadstandardním zvukem

Dimavery
Dimavery

V posledních letech se ustálil u většiny výrobců hudebních nástrojů postup v prezentaci a strategii výroby nástrojů systémem "vše odshora dolů".

Málokdo si udržel kdysi běžný standard rovnocenných řad, lišících se pouze zvukovým nasměrováním podle žádaného stylu. Existují ovšem i výrobci, kteří od začátku rezignují na souboj o post nejkvalitnějších výrobků na trhu a sázejí především na pokrytí zájmu o levné, a přitom pokud možno kvalitou uspokojivé zboží.

Pod značkou Dimavery můžeme pořídit elektrické a akustické kytary, obaly, komba, dechové a také bicí nástroje. Několik činelů z jejich produkce jsem podrobil letmému zkoumání.

Prvním překvapením byla existence duální povrchové úpravy některých modelů, známá především od kvalitních tureckých malovýrobců, druhým pak zjištění, že nástroje nesou neklamné známky ručního dotepávání.

Jasným a definitivním favoritem se od začátku do konce přehlídky stal duální 8” Splash.

Po pohledu do ceníku, který prozradil, že tento činel stojí "na krámě" 379 Kč, se definitivně zařadil mezi adepty na nákup hodně muziky za málo peněz. Troufám si prohlásit, že tento testovaný kus se vlastnostmi vyrovnává splashům zhruba pětinásobně dražším.

V pohledu na další exempláře musíme ale sestoupit přece jen trochu níž, i když i u nich mě překvapila nečekaná muzikalita.

Platí to například o hi-hatce, která by z hlediska zajímavosti obsadila na mém soukromém žebříčku po zmiňovaném splash činelu druhé místo.

Povrch je opět duální, tedy pupek a střední pruh horní strany činelu nejsou obráběny, narozdíl od zbylé plochy.

Zvuk této hi-hatky byl zemitý a jakoby obhroublý. Rozhodně se u ní nedočkáte svítivě hladké kultivovanosti a diskrétního tikání, i při pevně zavřeném stisku činelů ve zvuku proznívaly určité "chlupy". Naštěstí ale nešlo o kovově vřískající nepříjemné zázněje, známé z mnoha modelů (především v heavy verzích).

Tady charakter přeznění evokoval spíš příjemnou industriální špínu, která by mnohým (včetně mě) mohla v určitých situacích velmi vyhovovat.

Podobně by se dal popsat i dojem z duálního 20" Ride, u něhož mi už ovšem trochu vadil příliš dlouhý sustain. Jistě by šlo v míře podlepení a v jeho umístění najít vhodný kompromis, ale nutnost takovéhoto zákroku beru už jako určité mínus.

Podobné trable s přílišným přezníváním měl i druhý, celobroušený ride, jehož zvuk byl díky zvolené povrchové úpravě a způsobu tepání mnohem hladší a svítivější. Po podlepení se kromě zkrácení dozvuku trochu zakulatily výšky, což ale v tomto případě působilo sympaticky a domnívám se, že by výsledný zvuk potěšil mnohé z marných hledačů měkčího zvuku ridu mezi levnými řadami.

Nejsporněji se mi při posuzování zvukových vlastností činelů Dimavery jevily crashe a 12" Splash.

Nesou si ve zvuku opět příliš dlouhý a hřmotný sustain, ale pokud to u předchozích zmíněných modelů působí jako částečně eliminovatelný prvek, tady je to snad až příliš.

Tyto činely by mohly nicméně najít uplatnění v hlasitých hudebních stylech, kdy je průraznost a hřmotnost výhodou a kdy mezi sebe hradby kytarových aparátů nepustí jen tak nějaký šustící plíšek.

Pro takové užití bych ovšem volil crashe Dimavery samostatně v kombinaci s heavy ride a hi-hat jiné značky.

Nechci v žádném případě tyto modely zatracovat, nicméně kombinace s testovanými ridy a hi-hatkami prostě moc nesedla. Škoda, že jsem neměl možnost vyzkoušet širší škálu činelů Dimavery, protože se dají předpokládat výrazné rozdíly mezi jednotlivými modely a kusy.

Každopádně lze ale říci, že na trhu je opět něco, co stojí za bližší poznání.

Činely Dimavery asi těžko uspokojí fajnšmekry, vyžadující vysokou ušlechtilost a vyváženost všech složek zvuku činelů. Na druhou stranu je tu ale poměrně velká skupina hráčů, kteří jsou z finančních důvodů nuceni držet se při výběru svého nástroje při zemi a vybírají ze "studentských" a nižších středních řad. Pro ně by Dimavery mohly být inspirujícím zpestřením nabídky.

 

Cena:

Dimavery - činely v nízké cenové kategorii s vybočujícím a v jistých ohledech nadstandardním zvukem. Ceny: Ride 20" DBFR-320 2790 Kč, Ride 19”DBER-619 2790 Kč, Crash 15" DBFC-315 1290 Kč, Crash 16" DBEC-616 1690 Kč, Hi-hat 14" DBFH- 314 2690 Kč, Splash 8" DBFS-308 379 Kč a Splash 12" DBES-612 819 Kč.

 

Plus:

nadprůměrný 8" Splash

zajímavě koncipované ride činely a hi-hat

 

Mínus:

poměrně dlouhý sustain u crashů a 12" Splashe vzhledem k charakteru ostatních činelů jsou tyto modely příliš hřmotné

Psáno pro časopis Muzikus