Dobří holubi se vracejí!

Dobří holubi se vracejí!
Dobří holubi se vracejí!

V minulém roce firma Marshall v reakci na stoupající poptávku obnovila výrobu dnes již klasického modelu 100W hlavy JCM 800 typ 2203. Nejdříve se na trhu objevil tento zesilovač v provedení Zakk Wylde Signature a posléze i jako reedice nejoblíbenějšího modelu osmistovkové řady.

 

Slavný JCM 800 Master Model Mk2 Lead se začal vyrábět na počátku 80. let a stal se důstojným nástupcem modelu Super Lead, tzv. "čtyřdíry". První exempláře tohoto aparátu měly ještě čtyři vstupy jako jejich předchůdci, následně však byly redukovány pouze na dva: High/Low. Současná reedice JCM800 je téměř identická se svým starším jmenovcem. Jedná se o jednokanálový celolampový zesilovač obsahující tři elektronky ECC83 v předzesilovači a čtyři EL34 v konci, které generují výkon 100 W. Jedinou odchylkou, ale zato však velmi příjemnou, je přítomnost sériové efektové smyčky s přepínatelnou úrovní signálu (+4 dBV/ -10 dBV). Pro dřevní zastánce originálního vintage zapojení mám ale dobrou zprávu: smyčka je vypínatelná v režimu true-bypass, takže signál nelítá někde zbytečně po elektrických obvodech, ale jde přímou cestou do koncového zesilovače jako u starého bracha. (Je to v podstatě úprava, kterou si dříve spousta kytaristů nechala do svých osmistovek zabudovat na zakázku). Podíváme-li se na přední panel zesilovače, nalezneme tam vedle plochých přepínačů: Off/On a Standby, jednoduché korekce: Presence, Bass, Middle, Treble a knoflíky Master a Pre-Amp. Můžeme též volit mezi dvěma vstupy (Input High/Low) lišícími se vstupní citlivostí. Zvolíme-li Low, dostaneme plný, pevný zvuk, který je svým charakterem velmi podobný starým "čtyřdírovým" Super Leadům. (Vezměte do ruky strata, zvolte snímač u krku, vyjeďte řádně volume a máte hendrixovský zvuk jak z praku!) Zapojíme-li se do High vstupu, dostaneme hutný a agresivní crunche typický pro hard rock a blues rock přelomu 70. a 80. let. Ve spojení s Les Paulem, nebo posílíme-li signál ze strata vhodnou krabičkou (JCM 800 si výborně rozumí s běžnými škatulkami Boss a Ibanez), aparát zazpívá jak Pavarotti. Pro obě možnosti zapojení platí, jak už to bývá zvykem u starých lampáčů, že nejlepšího výsledku dosáhnete při takovém nastavení hlasitosti, kdy začíná kreslit koncový zesilovač (Master minimálně na 6,5! Je to "pěknej hukot" při takovém výkonu, ale odměnou za odolnost vaší a vašeho okolí bude absolutně skvělý, dynamický zvuk, který byste marně loudili z jakéhokoliv amp-modeleru.) Chcete-li tento aparát použít pro menší sály a kluby, doporučil bych zapojit mezi hlavu a bednu Powerbreak, což je jakási brzda omezující hlasitost signálu po cestě k reproduktorům. Můžete pak v klidu zesilovač jak se patří "vytavit", aniž byste si ze svých spoluhráčů nadělali úhlavní nepřátele. Na odvrácené straně aparátu najdeme dva výstupy pro reprobedny, DI linkový výstup, dvě tlačítka (Off/On, +4 dBV /-10 dBV) patřící k efektové smyčce, síťový přepínač (120/220/240 V), impedanční přepínač (4/8/16 W), vstup pro napájecí kabel a pojistky. Toť vše, v jednoduchosti je krása! Mřížkou na zadní straně můžeme pak ještě šmírovat čtyřiatřicátnice, jak jsou pěkně nažhavené!

JCM 800 je typický pro mnoho kytaristů zvučných jmen. Patří mezi ně např. Zakk Wylde, Buddy Whittigton (z Bluesbreakers Johna Mayalla), Tom Morello (Audioslave), Frank Black, osmistovku též používali bluesmani Buddy Guy a Chris Duarte, své dvě první desky s jeho pomocí natočili Pearl Jam a při natáčení své poslední desky Reptile a následném turné ho ve své sestavě měl (ve spojení s bednou Leslie) Eric Clapton.

A teď ta méně příjemná informace, neboli co za to? Nový model JCM 800 2203 stojí na krámě 46 900 Kč. Rozhodně to není levná sranda. V Německu byste za něj však dali 1800 Euro a ve Státech se taky levněji sehnat nedá. Holt kdo touží po kvalitních věcičkách, musí počítat s tím, že ho to bude něco stát.

 

Info:

Marshall JCM 800 Master Lead 2203 je celolampový jednokanálový zesilovač o výkonu 100 W, obsahující efektovou smyčku vypínatelnou v režimu true-bypass. Cena u Praha Music Center je 46 900 Kč.

Plus:

výborný zvuk

jednoduchost provedení

Mínus:

vysoká cena

Psáno pro časopis Muzikus