DOD Phasor 201 (2013) - kytarový phaser

DOD Phasor 201 (2013) - kytarový phaser
DOD Phasor 201 (2013) - kytarový phaser

DOD Phasor 201 (2013) je od firmy DigiTech. Je to reinkarnace původního Phasoru 201, který se začal vyrábět před více než čtyřiceti lety. Byl to jeden z prvních „fejzrů“. :-)

 

Dnes není úplně běžné vidět phaser (název phaser se používá častěji než phasor) v pedalboardech současných českých kytaristů. Je to patrně proto, že když se přes phaser hraje „jen tak“, bez kapely, tak zvuk je většinou poměrně hodně naefektovaný a kytarista si nedokáže představit, k čemu to bude dobré (včetně mě). Když jsem DOD Phasor 201 vybaloval z krabice, v duchu jsem si říkal, proč mám, proboha, testovat takouvouhle věc, vždyť to má jenom jeden potenciometr! Navíc mám zkušenosti s phasery z multiefektů a z procesorů a nikdy se mi to moc nelíbilo. Dokonce jsem měl kdysi Small Stone a taky mě to moc nebavilo. Ale vážení přátelé, tohle je něco úplně jiného. „Fejzuje“ to tak nějak jemně a příjemně, je to něco mezi efektem Leslie a chorusem. Žádné velké zdvihy a prudké změny zvuku. Je to perfektní.

 

Po zapojení mezi kytaru a zesilovač (nejlépe se zkresleným nebo polozkresleným zvukem) to zní, jako byste se přenesli o čtyřicet let zpátky. Ty záhadné zvuky kytar, co známe ze starých nahrávek, kdy jsme nevěděli, co to tam ten kytarista vlastně používá za efekt. Kvákadlo to nebylo... chorus a flanger taky ne, Leslie asi taky ne... A bylo to asi tohle - jemný phaser. Jo, to je přesně ono. Při hře přes DOD Phasor 201 máte pocit, že chcete hrát najednou jiné rify, jinak sóla, jinak vybrnkávání. Dělá to inspirativní zvuk (pro mě určitě). Nejvíc se mi líbily tři polohy potenciometru: 1. pomalá modulace (nastavení zhruba 8-9 h), 2. zlatý střed, tak akorát, ani rychle, ani pomalu, 3. rychlejší fázování, ale ne ještě do vibrata (zhruba 15 h). Vůbec mi nevadilo, že se to dá ovládat jen jedním potenciometrem (v dnešní době neuvěřitelná jednoduchost). Takže shrnutí: Je to inspirativní, jemný, nenásilný phasor. Cena je 2990 Kč.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Konstrukce lehké hliníkové šasi
Napájení 9V baterie/adaptér
True bypass ano
Vzhled retro

 

www:

dod.com/en-US/products/phasor201-2013

Psáno pro časopis Muzikus