Dunlop Medium a Medium Light - basové struny

Dunlop Medium a Medium Light  - basové struny
Dunlop Medium a Medium Light - basové struny

Před pár týdny jsem dostal na test basové struny od firmy Jim Dunlop. Jednalo se o čtyřstrunnou sadu Dunlop Medium Light (.045, .065, .080, .100) a pětistrunnou Dunlop Medium (.045, .065, .085, .105, .130). Jedná se o struny ze série ocelových poniklovaných strun. Druhá série od Dunlopu je z nerezu.

První a hned velmi zásadní vlastnost strun je, že mají jemné opředení. Díky tomu je hra velmi pohodlná a příjemná. Nelze tvrdit, že z těchto strun také nebudou puchýře, ale to už je spíše o náloži cvičení. Rozhodně tyto struny hru usnadňují. Doporučuji si vyzkoušet glissanda. Hezky to po těchto strunách klouže. Tady se sluší poznamenat, že jsem si struny na baskytaru natáhl v den koncertu a bez problémů ladily.

Jestliže se o kvalitě hry na strunách dá říci, že mě potěšila, o zvuku mohu s čistým svědomím prohlásit, že mě nadchl. Nejsou to nejlepší struny, na které jsem hrál, ale rozhodně patří do „horních deseti“. Struny hrály bez problémů hned od začátku, i když je pravda, že se zhruba po dni až dvou hraní ještě zvukově rozvinuly. Zvukově mi přišly struny velmi bohaté, a přesto čisté. Velice těžko se to definuje, ale jde o to, že ve zvuku není jen chirurgická čistota, ale v tónu se odráží zvuková barva. Dobře se mi jevily v prstové technice i slapu, jistě se mi na ně hrálo i při tappingu (u hrubých strun mám problémy). Výrobce doporučuje struny i pro trsátko, ale přiznám se, že jsem to s trsátkem nezkoušel. Přeci jen nejsem „trsátkový“ hráč.

Pro mne osobně to byla s těmito strunami nová zkušenost, neboť jsem neměl dosud příležitost si na ně zahrát. Většinou jsem dával přednost strunám Rotosound nebo D’Addario a v poslední době ghs. Po této zkušenosti musím ovšem uznat, že jsem přehlížel velmi kvalitní struny. Na těchto strunách mě zaujala především pohodlnost hry a potom bohatý, ale přitom i čistý zvuk. Vhodné opravdu pro jakýkoli styl hudby a jakýkoli styl hry. Doporučená cena je u čtyřstrunné sady 699 Kč a u pětistrunné sady 919 Kč včetně DPH.

 

materiál: poniklovaná ocel nebo nerezavějící ocel

opředení: jemné

tloušťka čtyřstrunná: .045, .065, .080, .100

tloušťka pětistrunná: .045, .065, .085, .105, .130

Psáno pro časopis Muzikus