DV Mark DV Little Jazz - tranzistorové jednokanálové kytarové kombo

DV Mark DV Little Jazz - tranzistorové jednokanálové kytarové kombo
DV Mark DV Little Jazz - tranzistorové jednokanálové kytarové kombo

V popředí zájmu dnešních moderních basistů jsou dvě značky, které vyrábějí basové aparáty: Americká Aguilar a italská agilní Markbass. Ta patří do koncernu Markworld a úspěšně prorazila na celosvětový trh. Používá velmi moderní technologie a malé rozměry s úžasným výkonem.

Kromě basových aparátů v produkci nalezneme také reproduktory, kytarové efekty, příslušenství, simulátory bicích nástrojů, ozvučovací audio soupravy a konečně kytarové aparatury. Právě teď se budeme věnovat jedné z nich. Malému jazzovému kombu s krásným designem (jak jinak u Italů, že?) a na svou velikost obdivuhodným výkonem.

 

Už když jsem vybaloval kombo z malé krabičky velikosti tak pro malou mikrovlnku, těšil jsem se, co uvidím. Kolega z kapely používá skvělý aparát Markbass, tak zvědavost byla na místě, co asi tak předvedou pro kytaru. Z velmi účelně zabaleného papírového boxu jsem vyjmul maličkou kostičku o rozměrech cca 30 x 30 x 30 cm s nepatrnou hmotností. Design mě hned uchvátil především svou barvou. Krémově bílá koženka s pevnou kovovou mřížkou stejné barvy, zdobenou logem firmy, a chráněné všechny rohy, zde koženými. Na vrchní straně pevné kožené držadlo s logem a ovládací prvky elektroniky. Všechno velmi jednoduché a účelné. Zadní strana obsahuje několik prvků na připojení a chladicí větrák, což je tedy opravdu bonus pro tak malé kombo. Také je zde v dolní části téměř bassreflex, takže jen asi třícentimetrový otevřený prostor. Kombo stojí na čtyřech malých gumových nožkách. Štítek na zadní straně nese informaci, že aparátek byl vymyšlen v Itálii a sestaven v Indonésii. Na netu jsem našel ale obrázky, které praví „Made in Italy“. Takže klasika - montuje se dnes již v Asii. Globalizace opět postoupila... Little Jazz je možno dostat i v červeno-krémovém designu. Testovaný kus byl v černo-krémovém provedení.

DV Mark DV Little Jazz - tranzistorové jednokanálové kytarové kombo
DV Mark DV Little Jazz - tranzistorové jednokanálové kytarové kombo

Ovládání

Takže když půjdeme postupně, základní vrchní ovládací panel obsahuje pět potenciometrů:Master Volume, Bass, Middle, High a Reverb. Krom toho dva vstupy - pro kytaru klasická jacková samice a jedna menší pro aux, tedy např. přehrávač nebo mobil. Pak je zde jedovatě do tmy svítící modrá kontrolka po zapnutí do sítě. Zadní panel je hezky přehledně vyveden. Na levé straně připojení eurošňůry do sítě 220 V, kolébkový plastový vypínač On/Off. Nad ním již zmíněný tichý větrák, chladicí koncový stupeň proti přehřátí. Vpravo trojice zdířek - symetrický XLR Line Out s přepínačem Ground Lift na zapojení např. do mixu, výstup pro externí osmiohmový reproduktor doplněný vypínačem interního reproduktoru a nakonec 3,5mm jacková samice pro sluchátka. Toť vše.

 

Zvuk

Samozřejmě že po velmi zdařilém designu jsem byl zvědavý na zvuk. Jako jazzový kytarista jsem již nějaký ten aparát vyzkoušel, a proto jdu na to. Na koncert s kapelou při venkovním hraní jsem vzal kytaru Chet Atkins Country Gentleman z roku 1964, tedy velmi vintage nástroj a začal čarovat.

 

Při zapnutí komba krásně prozářila šero pódia modrá LED dioda a potenciometry jsem nastavil tak nějak na střed. Ozval se pevný sametový zvuk na krkový snímač s velkým objemem basů. Na tak malé kombo dost překvapivé. Pak jsem zkoušel korekce a zvuk se opravdu dost podstatně měnil. Střídal jsem tedy barvy na kytaře přepínáním snímačů a filtrů a aparátek si celkem se vším hezky poradil.

 

Výrobce prezentuje výkon 45 wattů, proto jsem vytáčel master volume téměř doprava. Zvuk byl stále čistý, nezkreslený - tedy s velkou rezervou. Kombo je stavěno jako tranzistorové, což u jazzu tak nějak může pro čistý zvuk být. Tedy zkušenost pro skladby se swingovým charakterem docela dobrá. Horší už to bylo ve fusion sólech, kde je potřeba trochu více dynamiky. Tam už Little Jazz přestal tlačit a tón kytary se přes kapelu moc neprosadil. Ale je pravda, že jsem zmlsaný lampovými aparáty, na které hraji radši a kde tón kytary jde víc za rukou. Tady mi aparátek moc nepomáhal. Ovšem záleží na tom, co jazzový kytarista od komba očekává. Věřím, že mnoho hudebníků bude uchváceno. Přes své malé rozměry hraje velmi slušně a nádherně také vypadá.

DV Mark DV Little Jazz - tranzistorové jednokanálové kytarové kombo
DV Mark DV Little Jazz - tranzistorové jednokanálové kytarové kombo

Přiznám se, že ostatní vstupy/výstupy jsem v podstatě moc nezkoušel. Jen jsem připojil iPhone a zkusil pustit nějaké jazzové skladby. Celkem dobrý zvuk a dá se korigovat korekcemi. Výborné tedy na cvičení s nahranými základy nebo jamování se slavnými kolegy. :-) Zde se dá vypnout zabudovaný reproduktor a jede se na sluchátka večer po návratu z hospody nebo koncertu. DV Mark tradičně používá kvalitní silné reproduktory ve svých zařízeních, takže kombíčko hraje velmi dobře. Zabudovaný reverb má dobrou strmost a pracuje výborně. Do jazzové party skvělý pomocník, hlavně při převozech, kdy se vejde do tašky, kytaru na záda a jede se metrem do klubu. Známe to...

DV Mark DV Little Jazz - tranzistorové jednokanálové kytarové kombo
DV Mark DV Little Jazz - tranzistorové jednokanálové kytarové kombo

Závěr

Pro jazzové kytaristy opět moc pěkná věcička na trhu. Miniaturní a s dobrým výkonem, dostačujícím ozvučit menší prostory klubu nebo restaurace. Pokud bubeník do škopků moc nemydlí, tak vás uslyší všichni, i zpěvačka. Vynikající na swingovou hudbu a jemnější žánry ve spojení s lubovou kytarou prvotřídní záležitost. Také na to je především tohle malé šikovné kombo určeno. Cena je, myslím, odpovídající. Přece jen máme co do činění s kvalitní italskou firmou, dnes již ve světovém měřítku známou. Tedy žádná no name čínská rychlokvaška, třebas s dobrým designem, kterých dnes na trhu vidíme víc než dost. Ovšem volba je na každém z nás. Doporučuji jazzovým kolegům minimálně vyzkoušet. Překvápko možná bude...

 

Info:

DV Mark DV Little Jazz je tranzistorové jednokanálové kytarové kombo, určené především na jazzovou hudbu. Made in Indonesia, designed in Italy. Cena je 9890 Kč.

 

Plus:

vynikající design

rozměry

hmotnost

dobré vybavení

pevný silný zvuk

výkon

mobilita

cena

 

Mínus:

trochu slabší dynamika v sólech

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Výkon 45 W/8 Ω, 60 W/4 Ω
Rozměry 268 x 268 x 262 mm
Hmotnost 6,9 kg
Povrch krémová koženka s černými koženými rohy a koženým madlem
Přední mřížka pevný plech s kruhovými otvory
Koncový zesilovač analogový
Ovládání Volume, Bass, Middle, High a digitální reverb; vypínač interního reproduktoru
Vstupy kytarový jack 6,3 mm a aux 3,5 mm na předním panelu
Výstupy symetrický XLR, externí repro 8 Ω a výstup pro sluchátka 3,5mm jack, 8”reproduktor DV Mark Custom 8 Ω
Frekvenční rozsah 60 Hz–8 kHz

 

web

www.dvmark.it/?/products/59/dv_little_jazz

Psáno pro časopis Muzikus