DV Mark Guitar Tube Marker - distortion pedál

DV Mark Guitar Tube Marker - distortion pedál
DV Mark Guitar Tube Marker - distortion pedál

Jedná se o italský kytarový distortion pedál. Možná bych raději měl použít výraz overdrive. Řadí se do tzv. boutique třídy, za kterou se více platí. Černobílé plechové šasi je solidní, robustní konstrukce. Napájet ho můžeme klasickým 9V (nebo 12V) adaptérem (bohužel adaptér není součástí balení, což by v rámci této cenové kategorie mohl být) nebo 9V baterií - ta je dodávána v ceně. Baterie se do efektu dá vložit až po nepříliš pohodlném odšroubování dvou šroubků a ne úplně šikovné manipulaci s krycím plechem. Zespodu krabička nemá žádné gumové nožičky, takže nejlépe je nalepit zespoda suchý zip a šup s tím na pedalboard s „protisucháčem“.

 

Výrobce tvrdí, že to umí „tube-like sound“. Tedy, že to hraje jako lampy? No uvidíme, uslyšíme. Myslím, že to je podobné, jako tvrdit, že si na nealkonelako pivu pochutnáte stejně jako na „normálním“ pivu.

 

Pravda je, že to hraje moc hezky, zkreslení je příjemné, při sepnutí efektu se neubírají basy a zkreslení se dá velmi dobře regulovat pomocí potenciometru volume na kytaře. Rozsah zkreslení je vhodný na blues, bluesrock až klasický rock (na hard & heavy to už nevidím). Při ztlumené kytaře se dá docílit téměř „čistý“ zvuk, a navíc to ubere i hlasitost. Při volume doprava to přidá zkreslení a hlasitost se zvýší! To je dobrá vlastnost, kterou moc zkreslovadel nemá. Můžeme mít efekt stále sepnutý a zvuk regulovat jen kytarou - tady je podobnost s lampami, má to velmi slušnou dynamiku. Bluesman, který nechce na sólo šlapat na pedál a vše chce regulovat jen kytarou, si bude pravděpodobně blaženě chrochtat.

 

Ovládání je stará známá klasika - Drive, Level, Tone. Tone je spíš takový vyšší střed než výšky (od 200 Hz do 2,5 kHz), ale to je dobře, protože to vytahuje pásmo, které kytara potřebuje k tomu, aby „byla slyšet“. Krabička se spíná plechovým „cvakacím“ footswitchem. Při sepnutí efektu se rozsvítí jasná modrá dioda - hezké, navíc je to true bypass. Guitar Tube Marker vidím jako povedený efekt overdrive v bytelném, plechovém provedení. Doporučoval bych ho zapojit před klasický „old school” lampový aparát. Cena je 2690 Kč.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vstupní impedance 1,5 MΩ
Výstupní impedance 100 Ω
Napájení 9V nebo 12V adaptér; 9V baterie
Rozměry 81,8 x 54,8 x 124,5 mm
Hmotnost 350 g

 

www:

www.dvmark.it/product_detail.php?id=10

Psáno pro časopis Muzikus