Dynacord Echocord Super S 65 - Elektronkové páskové echo - historický test (1. díl)

Dynacord Echocord Super S 65 - historický test (1. díl)
Dynacord Echocord Super S 65 - historický test (1. díl)

Název Echocord se poprvé objevil ve výrobním programu firmy Dynacord v padesátých letech minulého století. Model Echocord Super přišel na svět v roce 1964 a vyráběl se do roku 1967. Bylo to poslední páskové echo této německé značky osazené elektronkami. O rok později už ho nahradil tranzistorový Echocord Super 75 s vestavěným pružinovým dozvukem a vůbec nejprodávanější páskové echo s logem Dynacord, slavný Echocord Mini.

Oba poslední zmíněné modely měly posuvnou reprodukční hlavu, jejímž nastavením do různé vzdálenosti od záznamové se reguloval čas zpoždění. Echocord Super 65 s katalogovou cenou 1075 DM byl vylepšenou variantou původního modelu S 62. Nastavení časů měl vyřešeno pomocí tří záznamových a dvou reprodukčních hlav, jejichž přepínání spolu se změnou rychlosti posuvu pásku zajistilo dostatečnou variabilitu efektů. Jak je vidět, vývoj šel později cestou zjednodušení a Echocord Super 65 je dnes už kultovním přístrojem s originální koncepcí a retro vzhledem. Svou roli v něm hraje i klasický elektronkový indikátor vyladění, jehož zelené světlo dokáže navodit romantiku starých dobrých časů. Testované echo je záměrně zdokumentováno v nálezovém stavu, se všemi zrezivělými a zaprášenými součástmi. V pokračování testu si budete moci porovnat stav po rekonstrukci, a pokud se efekt podaří rozchodit, poslechnout i zvukové ukázky.

 

Konstrukce a rozměry

Echo je vestavěno do ocelové skříně s rozměry 31,5 x 22,5 x 13 cm, přičemž o nějaké centimetry přečnívají ovládací prvky a pružné nožky, umístěné vespod a na boku. Konektory s výjimkou dálkového ovládání jsou umístěné na zadní straně. Nalevo najdeme starý typ přístrojové síťové zásuvky s plochými kontakty, následuje volič síťového napětí s rozsahem 110-240 V a pět konektorů DIN. První je výstup s úrovní 1 V a 30 mV, vedle něj se nachází vstup pro nástroj bez regulace úrovně a dva nástrojové plus dva mikrofonní vstupy s regulací na předním panelu. Dva konektory DIN umístil výrobce dopředu, hned napravo pod klasickou červenou kontrolku zapnutí. Jeden je označen anglicky jako Remote Circuit, druhý jako Remote Control. Nad zadními konektory je celkem devět větracích otvorů, protože přístroj díky elektronkám vydává nezanedbatelné množství tepla. I tak je skříň celá vytvořená z děrovaného plechu. Na levém boku při pohledu zepředu má krásné držadlo. Vrchní část skříně má odnímatelné víko. Po jeho sejmutí se ukáže atraktivní pohled na páskovou dráhu, síťový transformátor a elektronky. Uprostřed páskové dráhy najdeme další ovládací prvky, v tomto případě tři trimry s vyznačením standardní polohy. Hmotnost testovaného echa je 7,8 kg.

 

Přední panel a zapojení

Echocord Super S 65 není jenom echo, obsahuje i jednoduchý elektronkový mixážní pult, který najdeme na levé straně ovládacího panelu. Čtyři dvojice malých knoflíků slouží pro nastavení úrovně a základní úpravu barvy zvuku dvou nástrojových a dvou mikrofonních vstupů. K efektu je možné připojit celkem pět zdrojů signálu (tři nástroje a dva mikrofony), v podstatě tedy celou kapelu. Nástrojové vstupy jsou nesymetrické, mikrofonní mají symetricky zapojené konektory s transformátory. Jako předzesilovač slouží dvě dvojité triody ECC 83. Stejné triody najdeme v reprodukčním zesilovači a dalších obvodech, jen oscilátor využívá dvojitou triodu ECC 82. Celkem je echo osazeno sedmi novalovými elektronkami včetně indikátoru EM 84 a třemi žárovkami, o zbytek funkcí se dělí polovodičové diody. Zajímavostí echa jsou celkem trojjazyčné popisy na panelu. Základní funkce a popisy konektorů jsou v němčině i angličtině, přičemž přepínání rychlosti motoru je označeno termíny italského hudebního názvosloví. Uprostřed panelu najdeme osm tlačítek. První čtyři se navzájem vyhazují a přepínají časy zpoždění (Echo 1 až 3 a Reverb.). Další dvě tlačítka pracují na podobném principu a přepínají rychlost motoru (Adagio nebo Presto). Sedmé tlačítko je označeno Reverb. Off a vyhazuje obě předchozí tlačítka rychlostí. Poslední tlačítko má nápis Off a vyhazuje předchozí tři. Pod tlačítky jsou tři velké stylové knoflíky s nápisy Reverb. Control, Reverb. Duration a Tone Control. Uprostřed nahoře se nachází rámeček elektronového indikátoru vyladění. (pokračování)

 

Technické parametry podle údajů výrobce

elektronky: 5 x ECC 83, 1 x ECC 82, 1 x EM 84

polovodiče: B 300/C 70 Si, 1 x OA 161

žárovky: 2 x 6 V/0,3 A, 1 x 7 V/0,3 A

délka smyčky pásku: 510 mm

počet ozvěn: max. 30

doba dozvuku: max. ca. 3 s

napájení: 110, 130, 160, 220 a 240 V AC, 50-60 Hz

příkon: cca. 80 W

hmotnost: 8,6 kg

 

zpoždění:

Adagio = 76 ms, 228 ms nebo 380 ms

Presto = 38 ms, 114 ms nebo 190 ms

 

kmitočtový rozsah:

Původní signál: 50-16 000 Hz

Echo/Hall: 50-12 000 Hz/ -3dB

 

vstupní úroveň:

2 x mikrofon: 1-6 mV

2 x nástroj 2: 17-150 mV

1 x nástroj (varhany): 75 mV-2 V

 

hlavy:

3 x záznamová AM 10

2 x reprodukční WH 5

1 x mazací LF 4

Psáno pro časopis Muzikus