Electro-Harmonix Black Finger - elektronkových pedál firmy Electro-Harmonix

Electro-Harmonix Black Finger - elektronkových pedál firmy Electro-Harmonix
Electro-Harmonix Black Finger - elektronkových pedál firmy Electro-Harmonix

Kompresor Black Finger patří do řady elektronkových pedálů firmy Electro-Harmonix.

Mechanické provedení je dostatečně pevné, stejně také kryt shora chránící dvě firemní elektronky 12AX7EH. Jejich výměna se provádí po odšroubování krytu.

Na zadním panelu najdeme dva konektory jack (in/out), na levém boku konektor pro napájecí adaptér, nahoře pak tři otočné potenciometry (pre-amp gain, post-amp gain, komprese), dva otočné přepínače (lamp/LED, squash/norm), jeden nášlapný přepínač (on/off) a dvě LED (indikace zapnutí, komprese).

Řemeslné provedení elektrické části je velmi dobré, potenciometry i přepínače jsou kvalitní a mají příjemně tuhý chod. Přístroj je napájen přibaleným adaptérem, který dává napětí dvanáct voltů. Elektronky ale pracují s vysokým napětím okolo dvou set osmdesáti voltů, které produkuje interní transformátor. Zapojení není true-bypass, nášlapný přepínač je ale přesto 3PDT. Vstupní impedance je poměrně nízká (82 k?), při přímém připojení kytary "žere" signál.

Ovládání má jednoduché - je možné nastavit vstupní úroveň (lze přebudit vstupní elektronku), výstupní úroveň a úroveň komprese. K dispozici jsou dva typy komprese lamp/LED a dvě nastavení norm/squash. Lamp má pomalejší reakční časy než LED, squash prodlužuje atak, a tím umožňuje zvuk ještě více stlačit.

Výrobce prezentuje Black Finger jako optický kompresor, který má dva přepínatelné zdroje světla (lamp/LED). V tom případě by ale tyto měly být uzavřeny společně s fotorezistorem ve světelně izolovaných pouzdrech jako tzv. optoizolátor. Nicméně ve skutečnosti jsou zcela volně uložené mezi ostatními součástkami a osvětlují celou krabici (!). Nevím, zdali mi něco uniklo, ale podle toho se zdá, že je vše poněkud jinak a komprese je realizována nějakým jiným způsobem (!).

Zvukově je kompresor v nastavení norm poměrně hodný a přílišná komprese se projevuje ne zcela příjemným druhem zkreslení při doznívání signálu. Mnohem použitelnější se zdá být poloha squash, kde toto zkreslení není slyšet. Za danou cenu je Black Finger poměrně kompromisním řešením elektronkového pre-ampu a kompresoru v kompaktním pedálu, se kterým přesto lze při správném nastavení dosáhnout uspokojivých výsledků. Cena je 6990 Kč.

 

Technická specifikace:

lampy: 2 x 12AX7EH

anodové napětí: cca 280 V

ovládání: pre a post gain, compress, squash/normal, lamp/LED

napájení: 12 V/1000 mA adaptér

rozměry: 195 x 121 x 82 mm

váha: 0,7 kg

web: www.ehx.com

Psáno pro časopis Muzikus