Electro-Harmonix MEL9 - kytarová krabička simulující zvuky legendárního nástroje mellotron

Electro-Harmonix MEL9 - kytarová krabička simulující zvuky legendárního nástroje mellotron
Electro-Harmonix MEL9 - kytarová krabička simulující zvuky legendárního nástroje mellotron

Dneska už legendární „krabičkovou“, velmi inovativní firmu Elektro-Harmonix, myslím, není potřeba nikterak představovat. Její existence přes více jak půl století mluví za vše. Ostatně dala světu pár opravdu legendárních krabiček. S těch dřívějších např. legendární delay Memory Man či z modernějších například skvělý octaver POG a další.

Ti z vás, kteří tuhle firmu mají rádi a sledují její novinky, si určitě všimli, že krom tradičních kytarových efektů, jako jsou různá zkreslení, filtry a podobně, najdeme v její produkci i spousty zvuků napodobujících různé vintage klávesové nástroje jako Hamommody, různé synťáky apod. Samozřejmě bez použití MIDI. Prostě klasicky plug and play. :-) Ne jinak tomu je i u krabičky s názvem MEL9, která navazuje na, myslím, že poměrně úspěšnou, sérii efektů, jako jsou B9 a C9 nebo KEY9.

 

MEL9

Tak nyní bych s dovolením poprosil najít na YouTube píseň kapely Beatles Strawberry Fields Forever a pustil si začátek skladby. Ano, ti vás, kteří se ve zvuku už nějakou dobu „hrabou“ a zkoumají ho, určitě zvolají, že to je přece Mellotron. Ano, ten zvuk je legendární analogový, dnes už vintage syntezátor, no a tohle je pravděpodobně jeho nejslavnější studiové použití. Když už jsme u Beatles, i ta „španělská“ kytara na začátku Bungalow Bill je právě Msellotron. Ale slyšet ho můžete i například z nahrávek Led Zeppellin či Rolling Stones a mnoha dalších. Právě simulace této legendy se skrývá pod názvem MEL9. Z něj v EHX použili devět zvuků, které můžeme samostatně vybrat a nastavit pomocí otočného ovladače. Najdeme zde orchestr, violoncello, další smyčcové nástroje, flétnu, klarinet, saxofon, dechový orchestr a vysoký sbor a hluboký sbor. U každého zvuku můžete nastavit atak, tedy rychlost náběhu tónu, a sustain. Sustain funguje výrobě tak do půlky, pak už byl na mě zvuk řekněme moc „nahallený“. I když při nějakém ambietním zvuku by se to dalo asi použít. Nechybí zde samozřejmě nastavení poměrů mezi čistým kytarovým zvukem a vybraným nástrojem. Nastavit tak můžete pouze zvuk například klarinetu, nebo jej v nějakém poměru smíchat se zvukem kytary, což zní moc hezky.

 

Použití

Všechny zvuky této krabičky znějí hodně autenticky a myslím, že kdyby se zamíchaly do mixu, jen stěží poznáte, že se nejedná o skutečný Mellotron. Samozřejmě některé zvuky se mi libí více, některé méně a bude pochopitelně záviset na kontextu použití. Také je potřeba se s efektem naučit trochu pracovat. Je potřeba myslet na vibrata, vytahovaní strun, frázování či obecně čistotu hry atd. Ale nefunguje to úplně tak, že najednou dostanete místo zvuku své kytary dokonalý zvuk violoncella atd. jako například z některých VST instrumentů. Mellotron měl nebo má svůj charakteristický zvuk a tato krabička pochopitelně věrně kopíruje svou předlohu. Pokud máte tento, řekněme vintage, zvuk rádi a baví vás a nehrajete na klávesy, je to určitě výborné řešení.

Využití je určitě celá škála. Napadá mne nyní například to, žepokud hrajete covery starých písniček, kde je Mellotron použit, a nemáte v kapele klávesáka, může právě MEL9 výborně posloužit. Pro příklad použití presetu Orchestral: Můžete mít charakteristický zvuk The Court of the Crimson King, použití flétny v už výše zmiňované Strawberry Fields Forever a podobně. Hezké barvy, textury či ambientní zvuky se dají nadělat pohráním si s namícháním kytarového zvuku s efektem. Různá unisona kytary a syntetického zvuku znějí poměrně hezky. Výborně také znělo namíchání zvuku chorálů do kytarového zvuku. Prostě kreativitě se meze nekladou. :-) EHX opět rozšiřují možnosti elektrické kytary o další vintage syntezátorové zvuky za použití úplně jednoduché technologie. Tedy nepotřebujete žádné MIDI převodníky atd...

 

Info:

Electro-Harmonix MEL9 je kytarová krabička simulující devět zvuků z legendárního analogového vintage nástroje Mellotron. Cena je 5990 Kč.

 

Plus:

jednoduchost

koncept

zvuky některých nástrojů

 

Mínus:

Moc jsem toho nenašel. Buď krabičku prostě budete mít rádi, nebo vám vůbec nic neřekne. :-)

 

Technická specifikace

obvody digitální
audio výstup mono
napájení 9,6 V DC / 200 mA (adaptér součást balení)
spotřeba 100 mA
rozměry 12 x 10 x 6 cm

 

https://www.ehx.com/products/mel9/

Psáno pro časopis Muzikus