ESI nEar 04 - malé poslechové monitory

ESI nEar 04
ESI nEar 04

Malé poslechové monitory nEar 04 jsou poměrně novým přírůstkem ve výrobním programu korejské firmy ESI. Jsou osazeny čtyřpalcovými basovými reproduktory a jednopalcovými tweetery. Nutno uznat, že monitory vypadají opravdu pěkně a reprezentativně. Černě matný plastový nástřik dřeva a stříbrošedé obroučky kolem reproduktorů působí efektně. Samozřejmostí je, že jsou i magneticky stíněné. Na aktivní bedničce je na přední straně ovládání hlasitosti a modrá ledka, signalizující stav zapnuto. Zadní strana aktivní bedny je osazena přípojkou síťového napětí, hlavním vypínačem, svorkami pro druhý reproduktor a vstupními zdířkami jack 6,3 mm - symetrický TRS. Škoda jen, že chybí nesymetrické cinch vstupy.

A jak hrají? Monitory jsou vybaveny zesilovačem 2 x 16 W a musím uznat, že i s tímto výkonem se držely celkem obstojně. Na stole u počítače jsem je prohnal, co to šlo. I při velké hlasitosti byl zvuk čistý a bez slyšitelného zkreslení. V přiloženém manuálu je udáván frekvenční rozsah od 100 Hz do 20 kHz. Nebál bych se tvrdit, že díky dobře řešenému bassreflexu, hrají ještě o něco níž než je 100 Hz. Basy zní velmi přirozeně, a to i při nízké hlasitosti, což mě u tak malých reproduktorů dost překvapilo. Středy a výšky jsou opravdu dobré. Zajímavé je zvolení poměrně vysokého dělícího kmitočtu 4,1 kHz. U takovéto konfigurace s velkým výškáčem a relativně malým basáčkem, bych čekal spíše dělící frekvenci kolem 1,6 kHz. Výsledný zvuk je příjemný a přirozený pro různé styly od klasických rockových pecek, přes rádiovky až po různé elektronické vychytávky. Opravdu jsem si vychutnal i zvuky v některých hrách.

Trochu mě překvapilo, že součástí balení není žádný signálový kabel. Tudíž jsem musel sáhnout do svých skromných zásob. Navíc, jak jsem po chvilce užívání zjistil, na bedničkách není sluchátkový výstup, což považuji v mém případě za dost podstatnou součást vybavení. Co dodat závěrem? Mastering na těchto bednách asi určitě neuděláte, ale pokud sháníte kvalitní kontrolní poslech nebo hodně kvalitní reproduktory k počítači, tudy vede jedna z cest.

Cena je 4720 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus