ESP LTD B-1005SE Multi-Scale NS - baskytara typu modern bass s aktivní elektronikou

V tomto testu vám představím kvalitní nástroj s nestandartní konstrukcí od renomované firmy ESP.

Je to už pár let, co jsem uzřel nástroj se šikmým uspořádáním pražců. Nevím přesně, kdo je otec této myšlenky, ale první nástroje s tímto

ESP LTD B-1005SE Multi-Scale NS - baskytara typu modern bass s aktivní elektronikou
ESP LTD B-1005SE Multi-Scale NS - baskytara typu modern bass s aktivní elektronikou

nevšedním designem, které jsem zaznamenal, byly od firmy Dingwall. LeeSklar je nejznámější basista, který je s Dingwall a „šikmími pražci“ asi nejvíc vidět. Tyto nástroje jsou označovány jako multi-scale, což bych volně přeložil jako basa s více menzurami. V podstatě nejde o nic jiného

 

než o prodloužení menzury pro basové struny. Je známo, že nástroje s menzurou 35” nebo 36”, nebo i s více palci, mají lépe znějící struny H a E. Fyzikální zákony jsou dané, a proto cesta ke zvuku, jako má například Anthony Jackson nebo James Genus, vede právě přes třicetišestipalcovou basu. Bohužel ne všem hráčům je „delší krk“ pohodlný, proto vznikl nástroj, který prodlužuje délku nejsilnějších strun, tedy pouze tam, kde je to nejvíc potřebné. Nástroje typu multi-scale přebírají i další výrobci, kteří chtějí nabídnout svým zákazníků i tuto zajímavou koncepci. Teď odbočím, ale vede mne k tomu touha podělit se o mé osudové postřehy. :-) Samotným nástrojům LTD jsem nevěnoval větší pozornost, až do té chvíle, kdy jsem slyšel CD Luckyho Petersona I’m Back Again. Basista na této nahrávce Timothy Waites používá právě šestistrunné LTD (ne multi-scale model). Věřím, že ten zvuk vás zvedne ze židle. Takový sound bych očekával od nástrojů té nejvyšší a nejdražší kategorie.

ESP LTD B-1005SE Multi-Scale NS - baskytara typu modern bass s aktivní elektronikou
ESP LTD B-1005SE Multi-Scale NS - baskytara typu modern bass s aktivní elektronikou

Popis

Testovaná baskytara nabízí standartní menzuru 34” pro nejtenčí strunu G a 37” pro nejtlustší H. Nelekněte se šikmého uspořádání pražců! Myslím, že zorientovat se z pohledu hráče není takový problém, jak to na první pohled vypadá. Asi nejkritičtějším místem byla pro mne první poloha, kdy mi při hře na struně H trochu překážel nultý pražec a tlačil na kořen ukazováku. Myslím ale, že i tomuto se tělo přizpůsobí, osobně bych uvítal jemnější zabroušení a snížení hrany nulťáku. Tělo je vyrobeno z bahenního jasanu s topem z figurálního palisandru. Krk, který je k tělu přišroubován šesti šrouby, je vyrobený z pěti kusů wenge a bubingy, přičemž wenge převažuje. Krk má velmi pohodlný profil ve tvaru C, hmatník je z palisandru. Tyto komponenty jsou nalakovány na dotek příjemným saténovým transparentním lakem. Nástroj je osazen černým hardwarem, ladicí mechaniky jsou od Gotoh, dělená kobylka je od Hipshot. Výrobce použil bezbrumové snímače typu Big Splits od firmy Nordstrand. Aktivní elektronika má dva přepínače, ten první slouží pro výběr středového pásma, tedy 400 Hz nebo 800 Hz, tím druhým se přepnete do pasivního režimu. Potenciometry jsou v uspořádání Volume, Balance, Bass, Mid a Treble, korekce jsou vkusně nastavené a s jejich pomocí dosáhnete příjemného dobarvení přirozeného zvuku nástroje. V případě potřeby je použitelné a čitelné i jejich extrémnější nastavení. To už se ale dostávám k popisu zvuku nástroje.

 

Přechod na tuto netradiční konstrukci není tak drastický, jak by se zdálo. Nenechte se odradit... se šikmými pražci se na šikmou plochu rozhodně nedostanete!

 

Jak to hraje?

Tento typ nástroje spadá do kategorie modern bass, 24 pražců a velký výřez umožňují dobrý přístup ke všem tónům v nejvyšších polohách. Na druhém konci vás nástroj díky své konstrukci odmění hlubokými pevnými a konkrétními basy. Nástroj má dobrou odezvu, tedy jinými slovy „tlačí“. Jednotlivé tóny jsou dobře čitelné, zvuk je vrčivý a jeho vibrace doslova cítíte na těle. Nástroj zní skvěle jak při upřednostnění jednoho ze snímačů, tak i při otevření obou současně.

Pokud hledáte kvalitní univerzální basu, která nebude mít problémy v nízkých polohách, může být ESP LTD B-1005SE Multi-Scale NS tím nástrojem, který hledáte.

 

Info:

ESP LTD B-1005SE Multi-Scale NSje baskytara typu modern bass s aktivní elektronikou. Každá struna má díky neobvyklé konstrukci nástroje rozdílnou menzuru. Na našem trhu se prodává za cenu 45 500 Kč.

 

Plus:

zvuk

kostrukce

materiál

hardware a elektronika

smrtící struna H

 

Mínus:

nepříjemný kontakt s nultým pražcem při hře v první poloze

 

Technická specifikace

Tělo bahenní jasan/palisandr
Krk wenge/bubinga
Průběžný krk ne
Aktivní elektronika ano
Možnost přepnutí „active/passive“ ano
Počet pražců 24
Menzura multi-scale 34”–37”
Snímače Nordstrand Big Splits – bezbrumové

 

https://www.espguitars.com/articles/2009384-available-right-now-b-1004se-b-1005se-multi-scale

Psáno pro časopis Muzikus