Fender Stratocaster Tom Morello - kytara z řady Fender Stratocaster Artist

Fender Stratocaster Tom Morello - kytara z řady Fender Stratocaster Artist
Fender Stratocaster Tom Morello - kytara z řady Fender Stratocaster Artist

Psát test na kytaru Fender Stratocaster musí zákonitě vyvolat úsměv na tváří. Je to stejné, jako kdyby hráč na elektrickou kytaru neznal tuto značku. Genialita této kytary trvá už šedesát šest let a přes všemožné modifikace se nikomu nepodařilo zásadně změnit design této úžasné kytary, naopak je zde celá řada renomovaných firem, jejichž modely kytar vychází z modelu Stratocaster.

Vynálezce Stratocastera Leo Fender má na svědomí mimo jiné i další kytaru, Telecaster (původně vyráběná pod názvem Broadcaster), ale to už je zase jiný příběh.

Na tuto kytaru hrála a hraje spousta kytarových es; jen namátkou David Gilmore, Ritchie Blackmore, Stevie Ray Vaughan, Dave Murray, Jeff Beck, Eric Clapton, John Frusciante, Jimi Hendrix a spousta dalších. U mě osobně touhu po této kytaře nastartoval, dle mého názoru nedoceněný kytarista, Slávek Janda, vůdčí osobnost kapely Abraxas.

První Stratocaster jsem si pořídil po výletu do tehdejší NDR (pro mladší generaci Německá demokratická republika :-)), kde vyráběli kopii s názvem Musima a ten příběh pořizování byl jak ušitý na tuto prapodivnou dobu. Vydali jsme se s kamarádem Honzou Rejentem do Zittau (městečko u hranic na severu naší republiky), bylo to v lednu, a jak jinak, byla třeskutá zima a ve vlaku se netopilo. Zakoupil jsem za těžce našetřené peníze kopii Stratocasteru, kterou mi na hranicích celníci hned zabavili a týden poté jsem s dalším obnosem musel opět zajet na hranice zaplatit clo a vyzvednout vytouženou kytaru. Tehdy v rámci bratrských zemí za železnou oponou nás vůbec nenapadlo, že bychom měli platit nějaké clo. I tento příběh bude mít určitý přesah do pčíběhu kytaristy, jehož kytara je zde recenzovaná.

 

Tom Morello je dle mého názoru jeden z nejprogresivnějších kytaristu poslední doby, který rozšířil rejstřík hry na kytaru o prvky hip hopu, rapu, hardcore, a to vše smíchal dohromady v originálním přístupu ke hře na kytaru. TM je také známý svými radikálními levičáckými politickými názory a vzhledem k tomu, že je ročník 1964, mohl se narodit i na druhé straně barikády, té nedemokratické, a pak by bylo možná zajímavé sledovat, jak by se vyvíjely jeho politické názory. Ale tohle mu asi nikdo nemá za zlé, kdo nezažije - nepochopí. Rozhodně to nesnižuje jeho kytarové mistrovství a inovativni přístup ke hře na kytaru. Což dosvědčuje i řada čelních umístění v různých kytarových TOP anketách.

 

Popis

Kytara je z řady Fender Stratocaster Artist a je věrnou kopii kytary progresivního kytaristy Toma Morella, známého hlavně z působení v kapelách Rage Against The Machine a Audioslave. Tom Morello (dále také TM) spojuje při hře na kytaru prvky rocku a hiphopu a je proslulý např. používáním kill switche (více později) a efektového pedálu DigiTech Whammy. Původní model kytary vychází z řady Designer Strat Series, která se vyráběla v letech 2000-2001 a TM ji začal používat od ranného působení u kapely Audioslave. Kytara byla na svoji dobu atypická - její vrchní část je bez zaoblení pro pravou ruku a rovněž je i zaoblení po obvodu vrchní části těla, ten je pak lemován bílým pruhem. Rovněž byly použity nestandardně zamykací mechaniky, které stabilizuji ladění běžného tremola. Tělo je vyrobeno z olše, což je u Stratocasteru tradiční materiál. Byl použít atypický pickguard v barvě chromu a chromované jsou i knoflíky potenciometrů. Kytara byla osazena snímači Fender Single Coil Noiseless, což byla v té době první generace single snímačů bez brumu. Pro přepínání snímačů byl použít, v té době již standardní, pětipolohový přepínač. Krk kytary má profil nízké C a proměnný rádius od 9,5 do 14 palců. Hmatník je z palisandru s 22 jumbo pražci.

Tom Morello tento model kytary upgradoval hned třemi způsoby.

Vyměnil standardní tremolo za tremolo Floyd Rose Double Locking se zámky na nultém pražci. Další úpravou je výměna kobylkového snímače za minihumbucker Seymour Duncan Hot Rails SHE-1B. Nejzajímavější úpravou je přidáním kill switche - což je třípolohový přepínač, který je funkční (signálově propojený) jen v jedné poloze. V této poloze jsou funkční všechny kombinace snímačů. Díky tomu můžete využítna této kytaře stejný efekt jako u kytar typu Les Paul. Tento efekt vznikne tím, že při stáhnutí hlasitosti jednoho ze snímačů můžete využít zvukového efektu přerušovaného signálu - jakéhosi staccata -, který je zvlášť efektní, když máte kytaru pod zpětnou vazbou. Tento efekt hodně používali například Jimi Page nebo Randy Rhoads (Ozzy Osbourne). Tom Morello ale využití tohoto efektu posunul ještě dále a rozšířil ho například o kombinaci s delayem - výsledek je slyšet například v sólovém kytarovém partu ve skladbě Your Time Has Come od kapely Audioslave. Na kytaře také chybí zadní kryt, který běžně zakrývá pružiny k tremolu, a nejsou zde už ani otvory pro vruty pro jeho případné doplnění. Ve finále si myslím, že je to docela praktické, při výměně, seřizování strun s jinou tloušťku nebo jiný typ strun nemusí člověk pořád odšroubovávat zadní kryt, aby mohl seřídit tah pružin, a vypadá to i taky trochu cool. :-) Závěsy pro řemen už jsou připraveny pro kytarové zámky. Ke kytaře se dodává pevný černý kufr s chromovým logem Fender. Pro zájemce o dokonalé napodobení kytary TM najdete v kufru i obtisk Soul Power, který si na originál napsal sám TM, a to na přední část kytary.

Fender Stratocaster Tom Morello - kytara z řady Fender Stratocaster Artist
Fender Stratocaster Tom Morello - kytara z řady Fender Stratocaster Artist

Zvuk

Díky minihumbuckeru u kobylky z kytary vyloudíte i hodně masivní zkreslený zvuk. Naopak singlové snímače nabízejí podobné varianty zvuku jako u klasického Stratocasteru. Zmiňují schválně slovo „podobné”, neb tremolo Floyd Rose přece jen přidává více kulatý zvuk a ubírá razantně zvonivé výšky. Kytara směřuje více k rockovým stylům a muzice s častějším využitím zkresleného zvuku, ale dovedu si představit její využití i v jiných žánrech. I když o tremolo typu Floyd Rose v posledních letech nebyl tak velký zájem jako na přelomu 90. let minulého století, pořád se tady najde početný zástup kytaristů, který ho rád používá při své hře.

Signature model kytary Fender Stratocaster Tom Morello spojuje netradiční prvky (kill switch) s tradičními, a tak se z ní stává nástroj pro všechny, kteří hledají nové zvukové možnosti a snaží se přistupovat ke své hře progresivním způsobem.

 

Závěr

Co je největší přednosti této kytary, je to, že hrát na ni je opravdová zábava. Způsobuje to působivá kombinace silného minihumbuckeru s dvojzvratným tremolem Floyd Rose, doplněná kill switchem, a to vše umocňuje zajímavý, s nápisem Soul Power, až výstřední, design kytary.

 

Technická specifikace

Tělo olše
Povrchová úprava polyuretanový lak
Krk javor
Menzura 648 mm
Hmatník palisandr
Hardware chrom, zamykací mechaniky, Floyd Rose v barvě černé
Počet pražců 22
Kobylka obouzvratné tremolo Floyd Rose se zamykatelným nultým pražcem
Pouzdro obdélníkový černý kufr s chromovým logem Fender

 

Info:

Fender Stratocaster Tom Morello je kytara z řady Fender Stratocaster Artist a je věrnou kopii kytary progresivního kytaristy Toma Morella. Vybavena je silným minihumbuckerem společně s dvojzvratným tremolem Floyd Rose a kill switchem. Cena je 39 290 Kč.

 

Plus:

cena

kill switch

tremolo Floyd Rose v kombinaci s využitím kobylkového minihumbuckeru

tvrdé pouzdro

 

Mínus:

Nezabroušené pražce po obvodu hmatníku (neřest, s kterou se setkáváme i u dražších kytar, ale kterou zvládne upravit každý profesionální kytarář).

Již z továrny by mohly být lépe seřízeny snímače (výška/hlasitost) a dohmat v kombinaci s tremolem Floyd Rose.

 

https://shop.fender.com/https://shop.fender.com/

Psáno pro časopis Muzikus