Fishman Loudbox Mini - elektroakustické kombo

Fishman Loudbox Mini - elektroakustické kombo
Fishman Loudbox Mini - elektroakustické kombo

Do rozšiřující se řádky elektroakustických komb se nedávno začlenil i tento drobek. Kromě vstupu na nástroj má i vstup na dynamický mikrofon, a tak si v následujícím testu přiblížíme, jaké divadlo se dá dělat s tímto malým kašpárkem.

 

Z vnějšku

Tento aparát je sympaticky vyhlížející bytelný široký kvádr v hnědém provedení. Stojí na dvoucentimetrových nožkách nakloněný mírně vzhůru, takže má dolní podstavu svažující se k zadní části. Zepředu je logo Fishman, pod nímž je 6,5palcový reproduktor skrytý za neprůhlednou látkovou síťkou.

 

Ovládání je na zkoseném předním panelu, takže ho lze dobře vidět jak zepředu, tak shora. V levé části najdeme nástrojový kanál (zleva je vstup na kytarový jack, tlačítko otočení fáze, vstupní citlivost, basy, středy, výšky, reverb, chorus), v pravé části zpěvový kanál (zleva vstup na mikrofonní kabel XLR, vstupní citlivost, basy, výšky, reverb) a úplně napravo je master volume s červenou diodou indikující zapnutí aparátu. Při pohledu zezadu najdeme na stejně zkoseném zadním panelu vlevo vstup pro nápajení a tlačítko on/off, v pravé části aux inputy - na velký (6,3 mm) i na malý (3,5 mm) jack a XLR linkový výstup (D.I. Output).

 

Shora je klasické gumové madlo jako u většiny komb a odhaduju, že ač už je jeho hmotnost hraniční na přenos bez vlastního dopravního prostředku, tak při možnosti výměny rukou tohle v rámci možností donesete, kam potřebujete (mám na mysli situace jako dojet na hraní MHD). Jsem spíše menší tělesné konstrukce, ale pro představu: Když jsem ho nesl městem, tak komfortní vzdálenost, kdy člověk nemá ještě pocit vytahaných rukou, byla přibližně dvě stovky metrů, ale po půl kilometru chůze už jsem se proklínal, že jsem nevzal auto. Nicméně nakonec jsem na místo hraní dorazil.

 

V originálním balení není přiložena síťová „eurošňůra“, což je trochu překvapivé a nevím, jestli na tom výrobce tolik ušetří, ale je-li to jediný nedostatek, stojí to snad za cestu do nejbližšího elektra.

Fishman Loudbox Mini - elektroakustické kombo
Fishman Loudbox Mini - elektroakustické kombo

Zvukové dojmy

Vzhledem k jednoduchému ovládání jen zapojíte nástroj a hrajete. Já testuji na elektroakustické kytaře a při zapojení jen vytahuji master volume, gain a hned slyším jasné vřelé tóny. Při kroucení s ekvalizérem si nastavím barvu podle chuti, ale všechny, od cinkavých až po nabasované, lahodí uchu.

 

Po zapojení zpěvového mikrofonu prožívám podobné nadšení - zvuk je zřetelný, líbivý, a je-li třeba, tak dostatečně hlasitý. Ekvalizérem upravuji jen decentně příliš mnoho basů z mého neškoleného hlasu nebo zvýraznění sykavek, ale jinak je zvuk věrný a přirozený.

O tom, jak zní vstup aux z externího přehrávače, se zmíním níže v samostatné kategorii.

 

Jediná věc, která mírně ruší během přestávky v produkci, je výraznější šum. Při zapnutí a následném hraní si ho nevšimnete, ale v pauzách je celkem znatelný. Je to věc, která není zas tak výjimečná, mnoho aparátů trošku šumí, ale nutno podotknout, že touto vlastností oplývá i toto kombíčko. Všimnete si toho ale jen tam, kde je ticho, nikoli v rušném prostředí zábavního podniku.

 

Dojmy z efektů

Efekty reverb i chorus jsou pěkně vyvážené. Oba plní dobře svoji funkci na každém nastavení a i v extrémní poloze na doraz potenciometru jsou poslouchatelné, resp. použitelné. Jsou hezky vyvážené, tudíž jimi nelze zvuk přímo deformovat, což přičítám k dalším kladným vlastnostem zesilovače.

 

Reverb neshledávám ničím zvláštní, jeho barva není ani zastřená ani výrazně jasná, prostě příjemně znějící dozvuk. Palec nahoru pro výrobce, že je nastavitelný pro každý kanál zvlášť.

 

Chorus je jen na nástrojovém kanálu a má dvě možná nastavení - do poloviny potenciometru nastavujete hloubku efektu chorus - Mild a od poloviny hloubku jeho kolegy chorus - Thick. Mild je, jak z názvu vyplývá, jemnější a méně výrazný, zatímco Thick je ostřejší a průraznější. Takže výrobce muzikantovi opět vychází vstříc s možností nastavit si vše podle chuti.

Fishman Loudbox Mini - elektroakustické kombo
Fishman Loudbox Mini - elektroakustické kombo

Aux Input a D.I. Output

Vstup pro reprodukci hudby z externího zařízení funguje výborně. Signál je možné přivést jak malým, tak velkým jackem, tudíž odpadá potřeba starat se o redukce. Hudba z reproduktoru je na poslech příjemná, slyšitelná ve všech pásmech. Od zvuku malého „pačka“ (myslím tím PA bez subwooferu) dělí toto kombo snad jen malý detail - z jednoho reproduktoru nedostanete víc než mono.

 

Linka ven je společný výstup obou kanálů a Aux Inputu. Je vyvedena konektorem XLR. Výstup je za všemi korekcemi včetně efektů před master volume, tudíž je možné ekvalizovat, efektovat i řídit poměr nástrojového a zpěvového kanálu a pak vyvést zpracovaný signál ven. Když jsem to donesl na hraní, tak se zvukař trochu cukal, že má kytaru a zpěv v jedné lince, ale po dohodě jsme vyladili poměry kanálů, ekvalizaci i efekty, a já jsem si spokojeně korigoval master volume vlastního odposlechu, který jsem měl přímo u sebe. Jediná trochu matoucí věc při použití jako soukromý odposlech je to, že 6,5palcový reproduktor nezahraje takové basy jako PA a člověk je tam nesmí honit, protože rozhodí zvuk do PA. Jinak pro zpěváka a hráče v jednom je i využití jako příposlech v malé partě celkem praktická záležitost.

 

Závěrem

Toto elektroakustické kombo je vhodné jak pro domácí cvičení (např. pro zpěváky), tak jako odposlech pro nástroj požadující širokopásmový reproduktor nebo pro ozvučení menších prostor zpěvem a doprovodným nástrojem, případně reprodukovanou hudbou. Je rozumně těžké, takže průměrně silný muzikant ho s trochou námahy dopraví, kam potřebuje, i bez dopravního prostředku. Soudím, že na svou velikost a cenu poslouží dostatečně ke spokojenosti majitele.

 

Info:

Fishman Loudbox Mini je šedesátiwattové elektroakustické kombo se dvěma vstupy pro nástroj a dynamický mikrofon. Cena je 9 590 Kč.

Plus:

Barva a čistota zvuku

Kompaktnost

Vyvážený reverb a chorus

Šíře možností využití

 

Mínus:

Nadměrný šum v nečinnosti

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Série Fishman Loudbox
Model Loudbox Mini
Výkon 60 W
Počet kanálů 2 (nástrojový a mikrofonní)
Korekce 2x Bass, 1x Middle, 2x Treble, Instrument Gain, Mic Gain, Master Volume
Efektová smyčka ne
Efekty reverb – každý kanál samostatně, chorus (Mild, Thick) – nástrojový kanál
Reproduktor 6,5‘” woofer, 1‘ tweeter
Line in (CD/MP3) ano (6,3mm i 3,5mm jack)
Line out D.I. Output (XLR)
Rozměry v mm (š x v x h) 340 x 300 x 245
Hmotnost 8,9 kg

 

www:

www.fishman.com/products/view/loudbox-mini

Psáno pro časopis Muzikus