Fokus-H PRS NR 21

Fokus-H PRS NR 21
Fokus-H PRS NR 21

Od firmy Fokus-H jsem dostal k otestování na výběr několik kytar. Měl jsem možnost si vyzkoušet asi čtyři modely PRS. Po nějaké chvíli jsem se rozhodl odvézt si domů model NR 21, který byl ve stavu, jenž bych označil high-end - tedy nástroj perfektně seřízený a připravený k okamžité akci.

 

Kytara měla výborně opracované pražce, nastavení snímačů u krku na struně E6 bylo 5,5 mm a na struně e1 4,5 mm. U kobylky to bylo na struně E6 4 mm a e1 pak 3,5 mm. Takovéto seřízení je výborné, protože při přepínání zvuků není snímač u krku hlasitější než u kobylky. U většiny kytar je potřeba výšku strun nastavit. Ladící mechanika měla plynulý chod bez skoků a s dobře usazeným nultým pražcem se dala i s novými strunami (Fender 010-046) snadno a rychle naladit. Krk, který je nalepen k tělu, je v černé barvě, a stejně tak černé je tělo kytary. Prohnutí krku bylo 0,09 mm a na můj vkus bylo příliš malé. Neměl jsem dobrý pocit a kontakt se strunami. Výška strun na 12. pražci byla na struně E6 1,8 mm a na e1 1,65 mm.

 

Zvuk

Kytaru jsem zkoušel na aparátech Laney VC 50, GH 100L a Mesa/Boogie, všechny byly osazeny reproduktory Celestion Vintage 30.

Čistý zvuk - Kytara měla nádherný a sametový tón s dlouhým sustainem. Snímač u kobylky byl krásně brilantní a netahal za uši ani při použití přepínače Bright. Velmi pěkně vynikalo hraní v oktávách, tón byl vyrovnaný a vyvážený po celé šířce hmatníku, nechyběly basy, středy ani výšky. Při použití snímače u krku se objevil "santánovský" a hodně silný kulatý zvuk, používaný pro jazzové hraní. Pokud jsem nastavil přepínač do mezipolohy, kdy hrály oba snímače najednou, kytara se začala chovat velmi "vintage". Na takovéto zvukové zabarvení měly velký vliv snímače.

Zkreslený zvuk - Při nižším nastavení gainu na předzesilovači se na kytaře projevil lepený krk a hustota dřeva těla - mahagon krásně přenáší všechny frekvence a jakoby potlačoval ty nežádoucí. Při využití všech tří poloh přepínače byl zvuk krásně čitelný, tlustý a vhodný pro všechny hudební žánry. Už výše jsem se zmínil, že kytara měla dlouhý sustain, a při velkém zkreslení ještě zvuk zmohutněl, nástroj získal zpěvný, krásně znějí tón. V polohách 20-24 byl tón rovněž masivní, sytý a netřepil se. Při větších hlasitostech napískával snímač u kobylky. Při podladění do D se mi vybavil zvuk Marka Tremontiho z Creed.

Abych nezapomněl, při vytažení přepínače push/pull u tónové clony jsou snímače rozpojeny jako singly, což bych nejjednodušeji popsal tak, že vždy hraje jenom ta část humbuckeru blíže ke středu kytary. Pokud je přepínač snímačů v mezipoloze, hrají pak oba singly najednou. Zvuk je více cinkavý, na čistý je více zeslabený a na zkreslený se příjemně zmenší drive. Je jisté, že singly trochu vrčí, ale tuto kombinaci možností na kytaře spíše ocení experimentátoři. Já ji nepovažuji na této kytaře za podstatnou.

 

Závěr

Kytara Fokus-H PRS NR 21 je opravdu nástroj s velkými možnostmi a použitím. Trochu mi vadil rovný krk, protože struny více drnčely. Za cenu 11 100 Kč těžko bude mít konkurenta. Doporučuji si nástroj vyzkoušet, pak si možná vzpomenete na to, co jsem v tomto článku napsal. Hlavně nezapomeňte, že život je klikatý a velmi krátký, a proto žijme naplno a s hudbou.

 

Info:

Fokus-H PRS NR 21 je elektrická kytary, využívající rozpojovaní humbuckerů na singly. Cena 11 000 Kč textu je cena 11 100 Kč. Fokus-Plus:

zvuk

cena

nastavení a seřízení

Mínus:

nastavení prohnutí krku

napískávání snímače u kobylky

 

Technické parametry

-PRS Model NR 21 (výroba: Korea)

-24 pražce - medium

-zlatá olejová mechanika (bez označení - Japonsko)

-krk je z mahagonu, ze tří kusu, deska hmatníku je palisandrová

-tělo je mahagonové

-sedlový pražec 43 mm

-kobylka zlatá - tune-o-matic (Japonsko)

-třípolohový přepínač, 1 x volume, 1 x tone, push/pull - přepínač humbucker/singl

-snímače - 2 x Kent Amstrong

-menzura 634,4 mm, radius 305 mm

-barva - černá, lesklá

Psáno pro časopis Muzikus