Framus Camarillo - PRSíčko

Framus Camarillo  - PRSíčko
Framus Camarillo - PRSíčko

V Muzikusu již vyšlo hned několik testů kytar Framus, proto pouze ve zkratce vězte: Framus patří pod křídla Warwick GmbH & Co. Music Equipment KG. Vyrábí precizně zpracované nástroje vyšší střední třídy, zesilovače a struny. Dnešní testovaná kytara patří do tzv. Framus Series. V této sérii najdeme modely AZ-10, Diablo, Panthera, Camarillo, Renegade, Mayfield, Tennessee Custom, Hollywood a AK 1974. Například o Diablu a Mayfield jste si mohli přečíst článek z mého pera, kolega Malý psal o pololubovce AK 1974.

Balení a jeho obsah

Jak je u firmy Warwick dobrým zvykem, kytara je dodávaná ve špičkovém rockbagu. Opět s potěšením upozorním na specialitu firmy Warwick - User Kit. Desky formátu A4 obsahují manuál v mnoha světových jazycích, včetně češtiny. Dále velký klíč na seřízení předpětí krku. V malé kapsičce jsou zámky na pás. Letáček o Framus muzeu, záruční list a čisticí hadřík. Desky mají popsané kapsičky, například na včelí vosk nebo na struny. Na to bych se mohl koukat furt.

 

Popis kytary

Jak podnázev napověděl, tvarově vychází z velmi populárního PRS (a jiné značky) double-cutaway. Vyrábí se ve dvou provedeních: šesti a sedmistrunná. Protože má značka Framus velmi propracovaný custom shop, lze si vybrat z přehršlí úprav a barev povrchu a také barvu hardware. Mnou testovaný model má tělo z amerického bahenního jasanu s horní deskou z AAA (tedy nejvyšší třída) plaménkového javoru, dvě křídla k sobě zrcadlově shodná, tedy bookmatched. Tělo je lakované transparentním polyesterovým lakem. Krk je z méně běžného ovangkolu s tygrovaným ebenovým hmatníkem. Krk je upraven kombinací jemného oleje a vosku. K tělu je krk přišroubován, ale bolt-in (ne bolt-on), což je takové win-win solution, které spojuje to dobré z lepeného a šroubovaného krku. Snímače jsou dva humbuckery Seymour Duncan, a to SH-4 kobylka a SH-1 krk s chromovanými krytkami. Hardware je chromované, kobylce říkají Tone Pros tune-o-matic, tvarově chronicky známá, stejně jako struník. Nultý pražec Framus s nízkým třením. Ladicí mechaniky jsou Framus, se zamykací hlavou. Jak jsem psal v popisu balení, za své peníze dostanete i zámky na pás. Popsat mi zbývá třícestný přepínač snímačů a dva potenciometry, hlasitost a clonu. Hlasitost je vytahovací a rozepíná cívky humbuckerů. Aha, a abych nezapomněl, na krku najdou hbité prsty dvaadvacet jumbo pražců (perfektně začištěných, spočítaných technologií PLEK). Po krku se v příjemné action válí Framus devítky.

 

Zvuk a dojmy

Barevný živý zvuk, který se mi líbil na Diablu, je i tu, díky pevné kobyle i možná o něco silnější. Po zapojení se prosadí bezvadné a ozkoušené Seymoury. SH-4 mám na jedné své kytaře, znám ho tedy docela dobře a mám moc rád. Je to takový asertivní snímač :-) prosadí se, i když nechcete, a to ke všemu nenásilně a veskrze na úrovni. SH-1 mu sekunduje dobře. Jako na všechny double-cutaway se na ni hraje pohodlně, nepadá na hlavu. Na první dojem se mi zdála těžší, ale není, váží jenom 3,9 kg. To, že je perfektně řemeslně zpracovaná, je jasné. Vizuálně nádherná kytara svým vzhledem ještě umocňuje radost z jízdy... eee... teda ze hry. A zahrát na ni lze, ostatně jako na všechny PRSa, opravdu prakticky cokoli.

 

Info:

Německá kytara Framus Camarillo je šestistrunná kytara vyrobená z bahenního jasanu s javorovou horní deskou. Krk je z ovangkolu s ebenový hmatníkem. Osazena je 2 x HB Seymour Duncan. Doporučená maloobchodní cena je 48 129 Kč včetně DPH.

 

Plus:

je krásná! :-)

výbava

zvuk

 

Mínus:

snad jen cena, ale za kvalitu se zkrátka platí

 

menzura: 648 mm

profil krku: D

materiál hmatník: eben

materiál krk: ovangkol

materiál tělo: jasan/javor

ovládací prvky: třícestný přepínač, 1 x volume push-pull, 1 x tone

elektronika: pasivní

snímače krk: Seymour Duncan SH-1

snímače kobylka: Seymour Duncan SH-4

počet pražců: 22

typ pražců: jumbo

kobylka/tremolo: tune-o-matic, stop tailpiece

počet strun: 6

další příslušenství: Premium Line Plus RockBag, User Kit

hmotnost: 3,9 kg

Psáno pro časopis Muzikus