Framus FD-14SVCE VNT Legacy - elektroakustická kytara s cutawayem

Framus FD-14SVCE VNT Legacy - elektroakustická kytara s cutawayem
Framus FD-14SVCE VNT Legacy - elektroakustická kytara s cutawayem

Historie německé firmy Framus (Fränkischen Musikinstrumenten Erzeugung) se začala psát v roce 1946. Tehdy z české části na stavitele hudebních nástrojů bohatého území Chebska čerstvě přesídlený Fred Wilfer založil v bavorském Erlangenu tuto značku. Dnes bychom sídlo firmy našli v od Lubů u Chebu deset kilometrů vzdáleném Markneukirchenu, kde se nachází muzeum hudebních nástrojů Framus (Framus Museum) a rovněž sídlo firmy Warwick, kterou založil v roce 1983 Hans-Peter Wilfer. Shoda příjmení není náhodná, je to syn pana Freda Wilfera a obnovitel značky Framus (1995) po jejím zániku (1975). Pro zajímavost: V městečku Markneukirchen se v roce 1796 narodil Christian Frederick Martin.

Že se Framus inovací a nových řešení konstrukce nebojí, ukázal už mnohokrát v minulých desetiletích. S tímto očekáváním jsem přistoupil k testování modelu FD-14, elektroakustického dreadnoughtu s cutawayem, a nemýlil jsem se.

 

Kobylka

Na první pohled zaujme její neobvyklý tvar, který ze všeho nejvíce připomíná lodičku. Zřejmě ale nejde jen o estetiku, palisandrová kobylka je v přední části (tam, kde se opírá kobylkový pražec) pěkně mohutná, v zadní části naopak nižší a zřejmě dobře ve spojení s žebry roznáší tah strun na desku, není za kobylkou vypouklá ani před kobylkou propadlá.

 

Tento Framus ukazuje, že i na osvědčené konstrukci lze originalitou v některých prvcích dospět k nové, originální kvalitě zvuku.

 

Šířka hmatníku, profil krku

Palisandrový hmatník je maličko širší, než bývá zvykem u dreadnoughtu, u nultého pražce má 45 mm. Zpočátku je to nezvyk, ale pro toho, kdo má mohutnější prsty (já), to znamená víc prostoru a větší pohodlí. Hmatník je čistě opražcován jednadvaceti středními pražci. Krk je mahagonový a poněkud plošší, což já osobně příliš nepreferuji, ale lze si velmi rychle zvyknout a právě ve spojení s širším hmatníkem je to dobré, i když nezvyklé.

 

Kobylka a krk - to jsou místa neobvyklá na této kytaře. Další části už (kromě výborného zpracování) tak neobvyklé nejsou.

Framus FD-14SVCE VNT Legacy - elektroakustická kytara s cutawayem
Framus FD-14SVCE VNT Legacy - elektroakustická kytara s cutawayem

Luby a zadní deska

Mahagonové luby a zadní deska jsou z vrstveného, pravděpodobně třívrstvého, mahagonu. Vnější lakovaná dýha je velmi čistá a pravidelná, vnitřní dýha u lubů je dokonce z nějakého fládrovaného materiálu, takže i pohled rezonančním otvorem dovnitř kytary je nezvykle pěkný.

 

Horní deska

Rezonanční deska je vyrobena z masivního výběrového smrku sitka, jde o velmi hustý a pravidelný materiál. Deska je snad lehce namořena, nebo jde o velmi vyzrálé tmavší dřevo. Jak už bylo uvedeno výše, deska je rovná a stabilní. Rozeta kolem rezonančního otvoru je tvořena dvěma kruhy, vnější je vykládán abalonem, vnitřní tmavým dřevem. Velmi jednoduché a elegantní.

Celý nástroj včetně hmatníku je olemován plastovou lemovkou, provedením připomíná želvovinu.

 

Zvuk

Akustický zvuk této kytary je velmi čitelný, konkrétní a nepostrádá dynamiku. Basy znějí kultivovaně, nepřehlušují ostatní pásma. Je to dreadnought, proto jsou středy poněkud upozaděny, ale v celkovém spektru se neztratí. Výšky jsou docela kulaté, dynamické a nechybí jim ani délka.

 

Kytara je osazena snímáním Fishman Isys+ s integrovanou automatickou ladičkou. Snímač je v kobylce velmi dobře usazen, hraje opravdu vyrovnaně. Snímaný zvuk je opravdu velmi dynamický. V ovládání není korekce středů, nicméně zvuk lze i s pomocí basů a výšek bez problémů nastavit docela pěkně. Jacková samice je umístěna do společné schránky na baterii ve spodní části lubu.

Framus FD-14SVCE VNT Legacy - elektroakustická kytara s cutawayem
Framus FD-14SVCE VNT Legacy - elektroakustická kytara s cutawayem

Závěr

Framus FD-14 je pečlivě vyrobený nástroj z dobrých materiálů. Jeho zvuk je dost specifický, zřejmě se projevuje neobvyklý tvar kobylky a snad i profil a šíře krku. U této kytary zjevně nejde o snahu napodobit osvědčený vzor, jde spíše o vlastní cestu s osobitým charakterem zvuku. Já osobně u této kytary oceňuji zejména ochotu rozezvučet se a také vyrovnanost snímaného zvuku.

 

Info:

Framus FD-14SVCE VNT Legacy je elektroakustická kytara s cutawayem s masivní smrkovou rezonanční deskou. Je osazena systémem Fishman Isys+ s integrovanou ladičkou.

 

Plus:

zpracování

horní deska

snímač

 

Mínus:

umístění jackové samice

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Hmatník a kobylka palisandr
Krk mahagon
Horní deska výběrový smrk sitka
Luby a zadní deska vrstvený mahagon
Elektronika Fishman Isys+

 

 

www:

www.framus.de/en/Home.html

Psáno pro časopis Muzikus