Gallien-Krueger Legacy 1200 - basová hlava

Historie firmy Gallien-Krueger začíná v roce 1968, kdy Robert Gallien sestavil ve své garáži zesilovač, který tehdy koupil Carlos Santana a následující den jej vzal do Woodstocku. Podrobnější informace najdete na stránkách výrobce.

Gallien-Krueger Legacy 1200 - basová hlava
Gallien-Krueger Legacy 1200 - basová hlava

Předmětem dnešního testu je basový zesilovač Legacy 1200. Tento velikostí malý drobek ukrývá pod retro designem obrovský výkon 1200 W a spoustu užitečných prvků. A to vše je korunováno hmotností necelých tří kilogramů.

 

Popis zařízení

Jedná se o basový zesilovač, disponující výkonem 1200 W při použití dvou basových boxů s impedancí 4 Ω, velký skoro třicet centimetrů na šířku a vážící skoro tři kila.

Přední panel poskytuje ovládací prvky, a to zleva: Input - vstup pro nástroj a Trim - gain. Sekce Over drive se skládá z potenciometrů Drive a Level. Ještě k této sekci patří v dolní řadě vypínač Over Drive a potenciometr Edge. Drive nastavuje vstupní úroveň (přebuzení), Level reguluje výstup do koncového zesilovače a Edge ovládá frekvenční průběh overdrivu. Dále je v horní řadě sekce ekvalizace, a to: Bass, Lo mid, Hi mid a Treble. Horní řadu ovládacích prvků úplně vpravo uzavírá Master (volume). Pod sekcí ekvlizéru jsou umístěny tři přepínače pro změnu charakteristiky zesilovače, a to: Bump, Contur a Presence. Ty napomáhají vylepšení, či změně chcete-li, charakteristik na spodních, středních a vysokých frekvencí. Poslední v dolní řadě pod potenciometrem master je umístěn přepínač Mute.

Zadní panel pak disponuje mnoha konektory, a to zleva: AC input - zdířka pro napájecí kabel (součást dodávky), síťový vypínač, linková sekce obsahuje Direct out (symetrický výstup XLR s DI boxem, přepínač Ground lift a přepínač Source Pre/Post. V sekci patch bay jsou dále jsou pod sebou umístěny dvě zdířky pro 3,5mm jacky, a to: Phones pro sluchátka a Aux in - externí vstup. Dále je zde čtveřice 6,3mm jacků: Tuner - ladička, pod tímto výstupem je umístěn konektor pro nožní přepínač  Foot sw a vedle je efektová smyčka Return/Send. A nakonec sekce speaker disponuje dvěma speakony - výstupy pro reproboxy.

Gallien-Krueger Legacy 1200 - basová hlava
Gallien-Krueger Legacy 1200 - basová hlava

Test

Pro vlastní test jsem použil tento zesilovač ve spojení s boxem Gallien-Krueger Neo 410 s impedancí 8 Ω. Po připojení zesilovače k elektrické síti se rozsvítí bílá LED dioda s nápisem Stby. Další vedlejší kontrolka s označením Pwr se rozsvítí po připojení zesilovače. Následuje kontrolka označená Ot, signalizující přehřátí zařízení. Další kontrolka označená Oc signalizuje přepětí. Poslední kontrolka označená Clip signalizuje přebuzení vstupu zesilovače. Pro tento test jsem zvolil pouze jeden nástroj, a to Fender American Deluxe Jazz Bass 5, a zaměřil jsem se na zvukovou variabilitu zesilovače. Začal jsem samozřejmě bez korekcí a dalších korekčních prvků. Po nastavení gainu jsem opatrně začal pracovat s úrovní master. A potvrdilo se to, co jsem tušil - zazněl pevný a hutný „GK“ zvuk. Vlastně bych byl navýsost spokojen už teď a další možnosti jsou už jen třešničkou na dortu.

 

Dnešní doba je už k basákům přívětivá. Ty tam jsou těžké doby vláčení obrovských a těžkých aparatur, kdy bednu stěhovali dva lidé a zesilovač jeden, ten nejsilnější. :-) Dnes už je možné s basovým aparátem cestovat i autobusem, a přitom výkon těchto aparátů strmě stoupá.

 

Zapnutím funkce Bump se řádně zahustí spodní frekvence a basa dostane krásné a pevné „spodky“. Zapnutím funkce Contur nám zvuk nabere hutné až ampegovské středy a posledním přepínačem Presence dostane zvuk „kovový“ nádech. Pro Fender je tento zesilovač přímo stvořen a jsem přesvědčen, že tento zesilovač ve spojení s uvedeným boxem plně uspokojí i hodně náročné basisty. Korekce jsem neměl vůbec potřebu používat, zvuk s pomocí uvedených předvoleb je přesně to, co bych od této značky očekával. Nyní ještě vyzkouším „vrčák GK“ - overdrive. Nejprve zapnu funkci vypínačem Over drive a postupně přidávám drive. Začíná se pěkně projevovat overdrive (je třeba nastavit výstup Level do koncového zesilovače). Potenciometrem Edge upravujeme frekvenční průběh zkreslení. Over drive nabízí spoustu zvukových variací a jistě každého uspokojí. Já osobně jsem si zamiloval nastavení Drive naplno a Edge doleva, a pokud při této konfiguraci ještě použijete trsátko, je to rajská hudba.

Zvuková rezerva je veliká a výkon zesilovače je vzhledem k jeho velikosti obdivuhodný. Jsem nadšen z tohoto zesilovače až do té míry, že jsem začal uvažovat o jeho koupi. Tento zesilovač bych směle doporučil zejména rockerům. Je to záruka, že o vás budou v jakémkoli souboru vědět a cítit basu tak, jak se patří. Jedná se opravdu o povedený výrobek a ve spojení s uvedeným boxem je to opravdu pohlazení na duši.

 

Info:

Gallien-Krueger Legacy 1200 je velmi malá, ale za to velmi výkonná basová hlava. Jak napovídá název, podává výkon 1200 W do 4 Ω. Její cena je 29 690 Kč. Cena boxu, který byl použit v testu, je 28 290 Kč.

 

Plus:

hmotnost

Laditelný overdrive s možností vypínání externím pedálem.

Pedál je součást balení.

Také bych pochválil možnost úpravy hlasitosti overdrive v poměru k čistému zvuku.

 

Mínus:

U zesilovače je těžké najít jakékoli mínus, tak alespoň drobnost, že bych v této cenové relaci uvítal kovovou vstupní jackovou zdířku.

 

Technické specifikace

ekvalizér čtyřpásmový, aktivní
over drive přepínatelný s ovládáním frekvence (včetně nožního spínače)
přepínače Over drive, Bump, Contour a Presence
linkový výstup XLR s přepínačem Source Pre/Post a Ground lift
efektová smyčka ano
výstup pro ladičku ano
vstup aux a výstup pro sluchátka ano
výstupy 2x pro box Twist Lock – speakon 2; 2,7; 4 a 8 Ω
rozměry šířka 29 cm, hloubka včetně ochranných úchytů je 26,5 cm a výška 6 cm
hmotnost 2,9 kg

 

https://www.gallien-krueger.com/legacy-heads

Psáno pro časopis Muzikus