Gallien Krueger MB210 - basové kombo

Gallien Krueger MB210 - basové kombo
Gallien Krueger MB210 - basové kombo

Nedávno jsem potřeboval koupit nějaké nové kombo, od kterého jsem očekával silnější výkon, nízkou váhu a možnost připojení externí bedny. Vzhledem k předchozím pozitivním zkušenostem s firmou Gallien Krueger jsem celkem logicky zabrousil do již známých vod a objevil jsem tohle zajímavé kombo. A zda jsem pochodil se svými požadavky? To zjistíte z následujících řádků.

Americká firma Gallien Krueger v současné době přichází se zbrusu novou řadou svých výrobků. Jedná se o pokračování řady MicroBass a její název je MB2. Jedná se o ultralehké aparáty v duchu všeobecného trendu, totiž že i basový zesilovač může vážit pouhá dvě kila. K dispozici je několik zesilovačů i kombíček.

 

V dnešním testu se blíže seznámíme s kombem Gallien Krueger MB210. Jedná se o jediné kombo z této řady, které má k dispozici vývod pro externí reproduktor.

 

Konstrukce

Kombo je vyrobeno ze solidní překližky a potaženo tolexovou napodobeninou kůže. Rohy jsou opatřeny chrániči, které jsou navíc konstruovány tak, aby se na sebe dalo bezpečně postavit více beden. I když se kombo nazývá MicroBass, není to žádný střízlík. Se svými rozměry 59,7 x 49,5 x 37,5 cm (v x š x h) patří v kombech spíše mezi standard. Podstatná je ovšem váha, která činí pouhých 15 kg. Proto je na kombu umístěno pouze jedno madlo na vrchní straně - toto kombo bez potíží unesete v jedné ruce (vyzkoušeno, cestoval jsem s ním metrem a v pohodě). Reproduktory chrání bytelná kovová mříž, na níž je připevněno logo firmy GK.

 

Kombo je osazeno dvěma desetipalcovými neodymiovými reproduktory GK Neo (16 Ω) o síle 200 wattů a jednou vypínatelnou piezo hornou.

 

Zesilovač

Zesilovač použitý v tomhle kombu má sílu až 500 W. Plnou zátěž ale získáte, až když připojíte externí reprobednu. Do té doby má kombo sílu pouze 200 W. Všechna komba této řady mají stejný panel, jehož ovládací prvky si přiblížíme zleva do prava. Jako první jsou na ovládacím panelu dvě zdířky pro nástroje - jedna pro pasivní a druhá pro aktivní nástroj. Ke korekci vstupního signálu slouží Gain. Jako další je umístěn spínač Contour, který vlastně přepíná mezi dvěma okruhy. Jeden okruh je přirozený signál a druhý má ořezané středy a zvýrazněné basy a výšky. Následuje čtyřpásmový ekvalizér (Treble, Hi Mid, Lo Mid, Bass) a po něm ovládání výstupního signálu. To zahrnuje Boost - zkresluje ekvalizací upravený signál, Master - což je výstupní hlasitost, spínač Limiter - při velkých hlasitostech omezuje deformaci zvuku a vypínač horny Horn. Následuje vstup Aux-in pro připojení CD (jack 3,5 mm), vstup Phones pro sluchátka (jack 6,25 mm), vyvážený XLR výstup Direct-out. Panel je zakončen síťovým vypínačem. Na zadním panelu je vstup pro síťovou šňůru a také Speakon/Jack (6,25 mm) pro připojení externího reproboxu.

 

Zvuk

Osobně mám rád rychlou odezvu reproduktorů, a proto mi zvolená (desetipalcová) velikost vyhovuje. Kombo disponuje hezkým, konkrétním zvukem již při rovném nastavení všech korekcí ekvalizace. Jednotlivé tóny se neslévají a dobře jdou slyšet i dvouzvuky a akordy - stejně jako všechny techniky hry.

 

Ocenil jsem spínač Contour, který ještě více zpřehlednil zvuk a jediná smůla tkví v tom, že si nelze nastavit hladinu tohoto „zpřehlednění“. Čtyřpásmová ekvalizace poskytuje klasické výhody při jednoduchém nastavení výšek, středů a basů. Určitá výhoda může být doporučení ve firemním manuálu, jaké nastavení je dobré pro ten který styl (zmíněny jsou čtyři styly - salpování, rock, reggae a jazz/fusion). Všechna nastavení poskytují alespoň základní představu a lze z nich vycházet. Samotný zvuk je ale natolik subjektivní záležitost, že bych tohle nastavení pokládal opravdu jen za základ.

Gallien Krueger MB210 - basové kombo
Gallien Krueger MB210 - basové kombo

Při hraní s kapelou se projeví fakt, že dvousetwattové kombo je takový hybrid mezi slabým a silným kombem. Ve zkušebně a menších prostorách naprosto postačující kombíčko, na velkém pódiu už můžete mít menší problémy - zvlášť s kytaristou, který se vytaví na plný koule. Basový pocit zůstane, ale slyšitelnost je menší. Tady potom přijde vhod další reprobedna, která nejenže přidá na basech, ale v konečném důsledku i na slyšitelnosti (nezapomeňte, že když přidáte další reprobox, výkon zesilovače stoupne na 500 W).

 

Při zapnutí horny se navíc ještě zkonkretizovaly výšky. Na druhou stranu horna nepříjemně syčela a byl jsem vděčný za možnost jejího vypnutí. Osobně bych se bez horny obešel, ale možná by bylo dobré přidat ovládání hlasitosti horny.

 

Zajímavé pak bylo i použití ovladače Boost. Při nižším nastavení se dostavovalo takové lehké hramonické zkreslení, velice příjemné na poslech, které zvuku dodávalo větší plochu. Při vyšším nastavení boostu došlo k až metalovému zkreslení, které já osobně sice nevyužiji, ale hráčům tvrdších stylů může přijít vhod, neboť ušetří za efekt, který navíc není kam zapojit, neboť chybí efektová smyčka.

 

Shrnutí

Za sebe mohu říci, že s nákupem aparátu jsem spokojen a co nejdříve k němu přikoupím i externí reprobox. Jak jsem již zmínil dříve, aparát disponuje konkrétním a průrazným zvukem. Kombo je lehké a snadno přenositelné - v pohodě ho unesete v jedné ruce. Jde na ruku stylově rozmanitým hráčům a svými zvukovými možnostmi poskytuje těmto hráčům prvotřídní luxus. Za dané peníze je to myslím slušná koupě.

 

Info:

Zvukově kvalitní a všestranné kombo s možností připojení externího reproboxu a nízkou váhou. Doporučená maloobchodní cena je 16 990 Kč.

 

Plus:

solidní a průrazný zvuk

„vypínatelná“ horna

kvalitní boost

Contour

 

Mínus:

chybí efektová smyčka

nedá se zvolit rozsah Contour

při zapojení sluchátek v reproduktorech lupne

 

výkon: 200 W/500 W s externí reprobednou

hmotnost: 15 kg

rozměry: 59,7 x 49,5 x 37,5 cm (v x š x h)

reproduktory: 2 x 10” GK Neo, 1 x piezo horna

vstupy: aktiv/pasiv, aux-in, phones

výstupy: direct out, externí box

ekvalizér: 4 pásma (Treble,Hi Mid, Lo Mid, Bass)

potenciometry: Gain, Boost, Master

spínače: Contour, Limiter, Horn

 

Nevím proč, ale spousta muzikantů má pocit, že když kombo neváží třicet kilo, tak nemůže hrát. Ve chvíli, kdy jsem kolegům z Muzikusu kombo ukazoval a oni si ho potěžkali, dva z nich okamžitě prohlásili, že to nemůže hrát. Kolegům mohu vzkázat jediné: hraje.

Psáno pro časopis Muzikus