Gallien-Krueger Plex - „švýcarský kapesní nůž“ pro basisty

Na téma pre-amp pro baskytaru a jeho použití by se dala napsat kniha. Nejeden basista používá, používal nebo alespoň korepetoval s obdobným zařízením. Plex od firmy Gallien Kreuger je krabička, která nabízí hned několik užitečných funkcí.

Gallien-Krueger Plex - „švýcarský kapesní nůž“ pro basisty
Gallien-Krueger Plex - „švýcarský kapesní nůž“ pro basisty

Podlahový pre-amp může napomoci k dosažení kýženého zvuku nebo posloužit jako druhý kanál pro nastavení zvuku odlišného. Obdobné zařízení naleznete v nabídce mnoha výrobců, ale bude záležet na tom, jaké funkce a jaký zvuk vám padnou do oka. Nutno dodat, že na celkovém zvuku se podílí celá řada důležitých prvků v hráčově řetězci. Začnu tím, dle mého nejdůležitějším, a tím je styl, přístup ke hře a zvuková představa jednotlivého hráče. Když necháte zahrát jiného hráče na svůj nástroj a váš aparát, můžete dojít ke zjištění, že díky jeho prstům a stylu hry dosáhne jiného zvuku než vy. Většinou se vám kolegův tón může zdát daleko lepší, ale neztrácejte hlavu. Buď jde o hráče, který to prostě „má v

 

pazourách“, ale spíš to bude mít co do činění se rčením o „sousedovic koze“. Další důležitý prvek je nástroj a jeho seřízení, kondice strun, aparát, důležitou roli hrají i kabely. Tato moudra uvádím jen proto, že pre-amp dle mých zkušeností není jediným prvkem, který zásadně změní váš zvukový charakter. Můžete samozřejmě extrémně změnit korekce, osobně ale vidím kouzlo těchto přístrojů v možnosti lehkého nakopnutí nebo roztažení tónu, posílení tzv. harmonických, nebo k lehké korekci určitých frekvencí.

Tuto krabičku bych označil jako 5 (a víc) in 1, tedy nalezneme zde ekvalizér, kompresor, drive, ladičku a direct box. Tyto funkce jsou obohacené dalšími užitečnými doplňky. Podobná zařízení jsou označována jako „švýcarský armádní nůž“, věřím že Gallien Krueger Plex může být takto vnímán a může se stát krabičkou, bez které si budete připadat jako tělo bez duše.

 

Popis

Plex je celkem robustní krabička s přehledným a logickým uspořádáním ovládacích prvků, vstupů a výstupů. Na přední straně šasi nalezneme vstup pro adaptér (je součástí balení, efekt nelze napájet bateriemi), nástrojový vstup a výstup, ale i vstup a výstup efektové smyčky. Na základní desce efektu nalezneme vše ostatní. V levé části je linkový výstup s možností „odzemnění“ a s volbou řazení výstupu před nebo za korekce. Nalezneme zde vstup pro AUX a sluchátka (3,5mm jack) a také USB konektor, který může posloužit pro přímé nahrávání do počítače nebo k aktualizaci softwaru efektu. Ve spodní části nalezneme nožní spínače, levý pro aktivaci drive, pravý pro aktivaci kompresoru, dvojitým sešlápnutím aktivuje ladičku. Zbývají už jen potenciometry, prvním je nenápadný minipotenciometr pro nastavení vstupní hlasitosti, který disponuje indikací při přebuzení vstupu. Horní řada větších potenciometrů slouží pro ovládání korekcí, každý tento potenciometr je doplněn podfunkcí s různým počtem úrovní. To, že je podfunkce určitého potenciometru aktivována, opět zjistíte barevnou odlišností podsvíceného potenciometru. Popisovat jednotlivé stupně přiřazených funkcí by bylo jen navyšováním obsahu tohoto testu, zkrátka a dobře, každá podfunkce má různé počty úrovní a vychází vstříc potřebám zvukového nastavení. Stejně je tomu u druhé řady potenciometrů, kdy první dva slouží k nastavení zkreslení a ty druhé dva pro ovládání kompresoru. Krabičku doplňuje displej sloužící k indikaci úrovní funkcí a pro znázornění ladičky.

 

Krabičku hodnotím jako velmi povedenou a velmi užitečnou, ale k závěru, že díky této krabičce zjistím, že můj basový aparát je zbytečný luxus (jak uvádějí někteří prodejci), budu muset asi ještě dozrát. :-)

 

Zvuk

Efekt se mi opravdu zalíbil. Ovládání krabičky je celkem intuitivní, hledal jsem jen funkci bypass, tedy možnost průchodu signálu krabičkou bez změny zvuku . Tuto funkci efekt nabízí, ale bohužel pouze pod pátou podfunkcí potenciometru Master/Voice. Neviděl bych to jako zásadní nedostatek, i když bych sešlápnutelný bypass osobně uvítal. Pomocí rozbočovače můžete krabičku obejít, nebo se prostě spokojíte s tím, co Plex nabízí. Obdobná zapojení naleznete např. u EBS MicroBass II apod. Pomocí korekcí můžete nalézt řadu užitečných nastavení, korekce spolu s podfunkcemi fungují opravdu vkusně. Při použití kompresoru bude záležet na vašem přístupu k tomuto efektu. Kompresor funguje efektivně a jeho nastavení umožňuje pohyb mezi jemnou a zásadnější kompresí. Overdrive nabízí pět úrovní zkreslení a bude záležet na vás, jak moc budete chtít zlobit. Raději bych uvítal plynulé, nikoliv skokové nastavení drive. Osobně používám „drive“ pro nárůst harmonických, nikoliv přímo pro zkreslení, tedy v mém případě bych volil možnost plynulého pohybu v té nejnižší úrovni.

 

Závěr

Tato krabička může být tím, bez čeho se budete bát opustit domov. Může pomoci zkvalitnění vašeho stávajícího zvuku, nebo poslouží jako druhý kanál. Kompresor může toto jen podtrhnout. Overdrive samozřejmě uvítají zejména hráči „kresliči“, může ale posloužit i k osvěžení aranží nebo k laboraci s „olampěním“ zvuku. Plex může být užitečný i jako direct box nebo spolu se zařízením AUX jako šikovný prostředek pro cvičení do sluchátek. USB konektor podporuje přímé nahrávání do počítače. Gallien Krueger Plex může dobře posloužit ve studiu nebo v situacích, kdy potřebujete hrát přímo do PA.

 

Info:

Gallien Kreuger Plex je krabička pro baskytaru, která obsahuje tři efekty a je doplněná užitečnými funkcemi. Cena je 8920 Kč.

 

Plus:

zvuk

ovládání

vybavení

mnoho užitečných funkcí

zpracování

adaptér součástí balení

 

Mínus:

absence bypass

skokové nastavení drive

 

Technická specifikace

základní funkce ekvalizér, kompresor, drive, ladička
DI výstup ano, s funkcemi Pre/Post, Ground/Lift
napáječ ano, součástí balení
napájení bateriemi ne
aux in ano
sluchátkový výstup ano
rozměry 13,55 x 14,3 x 3,65 cm
hmotnost 0,68 kg

 

 

www.gallien-krueger.com/plex-preamp/

Psáno pro časopis Muzikus