GEM Genesys

GEM Genesys
GEM Genesys

Firma GEM oznámila před časem nástroj, který sliboval mnoho zajímavého. Na veletrhu Muzika jsem jej představil na semináři a půjčil si ho na test. Překvapil mne v řadě parametrů a představuje průlom v oblasti keyboardů.

 

Popis

Nástroj o hmotnosti 27 kg v módní stříbrné barvě budí designem a provedením respekt (rozměry 1150 x 217 x 404 mm). Část ovládacích prvků je na panelu nad klaviaturou, pak se panel šikmo zvedá a po obou stranách jsou reproboxy, uprostřed displej a další ovládací prvky. Na soklu pod klaviaturou je vypínač Standby, konektory pro sluchátka, nápisy pod klávesami označují znaky pro vkládání textů, vpravo je disketová a CD-RW mechanika. Vlevo vedle klaviatury najdete dvě kolečka. Nad klaviaturou se nachází: 2 + 8 tahových regulátorů úrovní, čtyři tlačítka padů a tlačítka Edit, Music Library a Style Presets, dvanáct tlačítek volby kategorie stylu, šest pro volbu režimu klaviatury, tlačítko Make CD, pod displejem ovládání doprovodné sekce (osm tlačítek volby formálních částí, Intro, Synchro, Start/Stop, Restart a Ending), osm tlačítek přehrávače skladeb/sekvenceru, ovládání displeje (Part, Display Hold, regulátor kontrastu a tlačítka Page), pod displejem další prvky (4 x kurzor, datové kolečko, Enter, Escape, Inc a Dec) a po dvou tlačítkách Transpose a Octave. Vpravo je šestnáct tlačítek volby kategorií zvuku, tlačítka Single a User, blok registrací (2 x bank, 8 x registrace a Store), Disk, Systém, MIDI a Demo. Na šikmém panelu vlevo od displeje je ovládání vokalizéru a stylů, vpravo ovládání video funkcí, editace sekcí a zvuku. Na každé straně displeje je osm funkčních tlačítek.

Zadní panel umožňuje zabudování SCSI rozhraní a nabízí konektory pro Sustain, pedál hlasitosti a dva programovatelné nožní pedály či spínače, počítačovou klávesnici, To Host, dvě trojice MIDI, video výstupy, dva audio vstupy s regulací úrovně, stereo výstup a dva individuální výstupy. Je tu i hlavní vypínač a síťová zásuvka.

V příslušenství je síťový kabel, dynamický mikrofon LEM, videokabel, 2 CD s operačním systémem a daty skladeb a stylů a notový pultík.

 

Tónový generátor

Polyfonie nástroje je 64 hlasů. Továrních presetů je 256 (obsahují single programy a nastavení DSP efektů, polovina z nich představuje kombinace programů), dalších 256 můžete programovat. 1300 single programů obsahuje zvuky, dalších 800 je programovatelných. Jsou tu i GM2 zvuky a varhanní nastavení. Zvuky jsou uspořádány do kategorií a jsou vynikající (hlavně kategorie "reálných zvuků"). Výborné jsou smyčce, dechy, akordeony, klavíry, kytary, varhany, laděné bicí, basy, bicí i zvukové efekty. Rovněž syntetické zvuky a vokály jsou velmi dobře použitelné, je tu i mnoho etnických nástrojů. Inovativní nápady v kombinacích překvapí - barokní kombinace, smyčcové a dechové ansámbly... Klobouk dolů před programátory - odvedli perfektní práci.

Zvuky je možno editovat dvěma způsoby - zjednodušeně nebo plně (až 1000 parametrů! - mnohé jsou docela inovativní a setkáte se s nimi jen u těch nejlepších nástrojů). V kombinacích se nastavuje pro jednotlivé party (sedm pro klaviaturu a osm pro styl) řada dalších parametrů.

 

Varhanní sekce

Využívá kombinační režim k navrstvení šesti varhanních zvuků představujících různé alikvoty nebo perkuse a eventuálně dalšího zvuku pro levou ruku. Některé výchozí varhanní zvuky už kombinují víc alikvot, tak vznikají ve spojení s efektem Leslie uspokojivé varhanní barvy a je možné nastavit i rozdělení klaviatury. Varhanních nastavení může být šestnáct.

 

Sampling

Nástroj nabízí monofonní sampling externího signálu (mikrofonem nebo linkou) a načítání mono nebo stereo vzorků z CD, diskety, CD-ROM nebo SCSI periférií (kompatibilita wav, aiff, SMP, SND, Akai a Kurzweil). Vzorky se dají editovat v mnoha parametrech, ukládají se na HD, nebo je můžete vypálit na CD-R. Na klaviaturu je možné mapovat až šestnáct vzorků a použít je v presetu. Vzorek je možné vyslat jako SDS a exportovat jej na HD nebo disketu.

 

DSP efekty

Dvě sekce po dvou efektech - první má 25 typů (dozvuky) a druhý 32 (modulační efekty). Při hře stylů je sekce A pro party klaviatury, sekce B je využívána doprovodem. V režimu sekvencéru lze využívat pro jednotlivé party kteroukoli sekci. Vlastní nastavení lze ukládat jako součást presetu.

 

Vocal Genius

Má k dispozici pro mikrofon čtyři DSP - reverb (osm typů, pět parametrů), delay (osm typů, sedm parametrů), limitér a třípásmový EQ s laditelnými středy. Přidává ke zpěvu pět hlasů, úroveň mikrofonu a hlasů se dá regulovat. Jsou tu režimy Chord, Vocoder a Unison, mikrofon z příslušenství je kvalitní a vše funguje na první zapojení. Nastavení v paměti RAM lze přepsat (16).

 

Audio vstup

Dá se konfigurovat jako linkový stereo vstup se dvěma efekty - reverb (osm typů) a delay (osm typů), nebo jako dva mono vstupy - mikrofon a mikrofon/linka. Úroveň vstupů je nastavitelná.

 

Pady

Mohou přehrávat zvukové efekty nebo ovládat funkce nástroje, např. přepínání rychlosti Leslie či parametry vokalizéru, za dokonalou považuji Hardcopy displeje (jeho obsah se uloží na disketu ve formátu BMP, využil jsem i pro tento test).

 

Styly

Je jich 256 a dalších 64 může programovat nebo načítat uživatel. Využívají osm stop a šestnáct formálních částí: čtyři předehry, zakončení, variace, tři přechody a zastavení. Skládají se až ze 48 "riffů" - šestnáct formálních částí násobeno třemi typy akordů. Styly je možné programovat, funkce Mask vypíná určité stopy, hraje-li jednodušší varianta stylu. Šetří se tak čas a paměť při programování. Další funkce: nastavitelný dělicí bod klaviatury, synchrostart, restart, fade in/out, S. T. Play (volí optimální čtyři zvuky, další čtyři jsou programovatelné) a obraty akordů. Pokud je vypnuto tlačítko Arr. On/Off, hrají jenom bicí, s vypnutou Arr. Memory hraje doprovod jen při stisku akordu, Key Memory podrží akord ve zvuku levé ruky v režimu Acc. Split. Dynamic Arranger mění hlasitost doprovodu podle rychlosti stisku, Tempo Lock zachová při přechodu na jiný styl aktuální tempo, Mixer Lock ponechá nastavení mixeru, Style Lock podrží styl při přepínání registrací. V režimu Piano Style se akordy vyhodnocují po celé klaviatuře (dva nebo tři tóny, funkce Freeze Chord pomocí pedálu zmrazí aktuální akord, ten se nemění, i když hrajete víc tónů), v režimu Manual Bass se vlevo hraje bas, vpravo sóla a akordy (vyhodnocují se po celé klaviatuře), v režimu Pro Split funguje zpracování tónů pro bas vlevo, vpravo se zadávají akordy - tak je možné vyrobit akordy s cizím basovým tónem. Způsoby zadávání akordů: pro Acc. Split se dá zvolit One Finger (pracuje i ve spojení s obraty), Fingered 1 (musí se zahrát minimálně tři tóny ke změně akordu), Fingered 2 (změní akord i při menším počtu tónů). Nástroj je schopen rozeznat snad všechny existující akordy včetně těch s cizím basovým tónem.

Pokud jde o kvalitu stylů, představují silnou stránku nástroje, jsou po hudební a aranžérské stránce na té nejvyšší úrovni. Týká se to všech kategorií, neexistuje tu špatný nebo nezajímavý styl. S mnoha styly jsem se doposud nesetkal, vynikající je i česká polka.

 

Sekvencer

Jde o třicetidvoustopý sekvencér, nabízí všechny známé možnosti a funkce - záznam v reálném čase s vrstvením nebo nahrazením, letmým střihem, krokově, kopírování, vkládání a mazání taktů, detailní editaci eventů, možnost vkládání písňových textů, zobrazení not a akordických značek (skladby ve formátu GEM to obsahují standardně). Je tu několik režimů záznamu a přehrávání skladby - lineární, se zkráceným koncem a ve smyčce. Do skladby se dá uložit osm performancí pro živou hru. V režimu Easy Song se využívá doprovodná sekce, k doprovodu je možné nahrát party klaviatury. Poněkud nestandardní je, že bicí jsou part 9 a basa 10. Skladby se ukládají do RAM souboru a pro trvalou archivaci je nutné je uložit na HD nebo disketu ve formátu GEM, je možný i SMF export, tam se ale ztratí speciální data GEM skladeb. Sekvencér se využívá i pro nahrávání stylů.

 

Přehrávač souborů

Kromě přehrávání MIDI skladeb v reálném čase v různých formátech (GEM, SMF 0 a 1 - i s texty, Yamaha DOC a Disklavier, KAR, WordBox a PianoDisk) se přehrávají také audio soubory (Audio CD, mp3 - i s texty, wav) z RAM, disket, HD, CD, CD-R, CD-ROM nebo SCSI médií. GEM skladby mohou mít až třicet dva stop a obsahují texty, partituru, akordické značky a nastavení performancí. Soubory mp3 mohou obsahovat texty a uživatel je může vkládat sám. Při přehrávání skladeb se zobrazují na displeji jako u SMF, ale kurzor volí vždy celý řádek najednou. Texty lze importovat ve formátu *.txt.

 

HD rekordér

Genesys je první keyboard, který umožňuje lineární HD záznam v reálném čase. Stačí hrát skladbu s doprovodnou sekcí, je možné používat i vokál a vokalizér - vše se zaznamená jako stereo audio (resampling). Je také možné přehrávat SMF nebo audio skladby a dohrávat k nim další party, externí nástroje nebo zpěv. Třetí využití je v konverzi CD audio skladeb na formát *.wav (funkce Grab). Audio záznamy se dají dělit, kopírovat, přejmenovávat, dva soubory lze slepit, je možné přidat nebo vymazat ticho, ze stereofonních písní lze odstranit zpěv (funkce Vocal Remover) apod.

 

Music Library

Databáze registrací pro konkrétní skladby - obsahuje osm kategorií skladeb s 92 nastaveními, není možné je programovat.

 

Klaviatura

Pět oktáv vyvážených kláves, na které se hraje příjemně, je tu rychlostní i tlaková citlivost. Nástroj nabízí několik režimů klaviatury - celá klaviatura hraje jediný zvuk nebo kombinaci, dělí se na bas a další zvuk nebo kombinaci, další čtyři režimy pracují s doprovodnou automatikou. Harmony efekt nabízí jedenáct nastavení a přidává v režimu Acc. Split k melodii v pravé ruce další hlasy podle zvoleného algoritmu.

 

Mikroladění

Jsou tu ladění rovnoměrně temperovaná, invertovaná, středotónová, Werckmeister a osm uživatelských. Každá klávesa se dá přeladit na kterýkoli tón a jemně odladit +/- 63 kroků (+/- půltón), jsou tu i pomocné funkce kopírování hrubého a jemného ladění do další oktávy nebo možnost zvolit tón stiskem klávesy. Příkladně vynikající.

 

Ovládání

Díky prvkům, které známe z lepších nástrojů - velký displej, funkční tlačítka, volba stránek, kurzor, datové kolečko, zvýšení a snížení hodnoty a tlačítka Enter a Escape je ovládání hračkou. Většina parametrů a funkcí má vlastní tlačítko, mnoho z nich s LED indikací.

Výborně je vyřešena práce s datovými soubory - dají se ukládat a načítat po celých adresářích nebo jednotlivě. Jsou tu funkce pro obnovu poškozeného HD, jeho ochranu aj. Diskety lze formátovat i na hustší formát GEM 1,62 MB. Pro práci s CD-RW je rychlé nebo plné smazání. Pojmenovávání souborů usnadní připojená PC klávesnice. Polarita pedálů je nastavitelná. To Host rozhraní má dvě nastavení PC a jedno Mac. Nástroj má kontrolní funkce stavu baterie a systému, je tu řada inicializací. 1024 registrací (128 banků po 8) ukládá nastavení celého nástroje.

Díky umístění ve FlashROM se dá operační systém upgradovat a nástroj si uloží jeho kopii na HD. Výměna OS se provádí z CD, které zákazník obdrží zdarma od distributora vždy, když přijde nová verze.

Interní baterie vydrží po nabití tři dny, pak nástroj ztratí obsah RAM včetně OS a po zapnutí jej obnovuje zkopírováním z HD. Pokud necháte nástroj vypnutý vypínačem Standby, je stále pod proudem a paměť se nevymaže. To je potřeba vysvětlit, protože by to mohlo vypadat jako něco negativního: není tomu tak, toto řešení firma zvolila pro jeho výhody - v paměti RAM je totiž uloženo vše, i tovární zvuky, a dají se takto velmi jednoduše vylepšovat. Nástroj tak nemůže nikdy zestárnout, za deset let může obsahovat mnohem lepší zvuky na úrovni té doby.

Co je vzhledem k ceně nástroje a jeho kvalitě nepochopitelné, je návod - chybí v něm mnoho důležitých údajů, podrobnější popis MIDI apod. V této podpoře nástroje by se měla firma polepšit.

 

MIDI

Popis MIDI implementace nebo detaily o SysEx formátu v návodu chybějí, ale možností je hodně, cokoli může být změněno, vstupní data je možné filtrovat a poslat je po úpravě do MIDI výstupu. Dva MIDI okruhy zvyšují počet kanálů na třicet dva.

 

Ozvučení

Představuje jednu ze silných stránek nástroje, a to doslova - výkonem 2 x 20 + 40 W, tři pásma, bassreflex... Je tu celkem pět reproduktorů!!

 

Video a karaoke funkce

K dispozici jsou video výstupy TV a S-video. Externí monitor kopíruje displej nástroje, nebo zobrazuje jenom písňové texty (nebo noty či akordy, případně vše). Noty ukazují melodii nebo i levou ruku klavírního partu či basovou linku. Písňové texty lze zobrazovat několika způsoby lišícími se počtem řádků. Akordy se zobrazují anglicky nebo italskou solmizací.

 

CD-RW mechanika

Využívá se jednak pro data, jednak pro audio, a to oběma směry - čtení i vypalování. Genesys je první keyboard, který něco podobného umožňuje, dají se použít CD-R i CD-RW disky. Ovládání celého procesu je velmi jednoduché, na jediné tlačítko.

 

Závěr

Jde o jeden z nejzajímavějších a velmi propracovaných nástrojů, se kterým jsem se v poslední době setkal. Nabízí zajímavé inovace, dokazující trend, který jsem předpovídal už před lety - univerzální nástroj, který zahraje všechno, co mu předhodíte, zaznamená MIDI i audio, zobrazí texty a noty... To, co každého hudebníka zajímá nejvíc - kvalita zvuků a ozvučení, nemá v této nejvyšší cenové třídě konkurenci. Nástroj můžete mít za 109 990 Kč, SCSI rozhraní je za příplatek cca 2500 Kč a musí jej zabudovat odborný servis.

 

Info:

GEM Genesys je keyboard se zabudovaným HD a vokalizérem, umožňující práci s CD-audio, mp3 a jinými formáty, jakož i vypálení datového nebo audio CD-R. Extratřída po stránce kvality zvuku a možností. Cena je 109 990 Kč.

Plus:

koncepce nástroje jako univerzálního pracoviště

kvalita a výběr zvuků a tovární kombinace

design

kvalita stylů

kvalita ozvučení

kvalita klaviatury

zabudovaná CD-RW mechanika

vysoká kompatibilita

obsluha

výměnný OS ve FlashROM

sampling a HDR

Mínus:

hmotnost

občasné zatuhnutí systému při nestandardním formátu vstupních dat (to je ale spíše chyba uživatele!)

nekompletnost návodu

Psáno pro časopis Muzikus