GEM PRP 800 - přenosné digitální piáno

GEM PRP 800 - přenosné digitální piáno
GEM PRP 800 - přenosné digitální piáno

Jste už smíření s filozofií digitálního piána? Vzali jste za své výhody digitálního piána, jako je možnost cvičit, aniž byste rušili okolí, možnost relativně dobré mobility, a přitom poměrně kvalitní zvuk? Co nového dnes může nabídnout digitální piáno? Žádnou zásadní novinkou GEM pRP800 nepřekvapí. Prostě má jen dobrý zvuk a příjemnou kvalitní klaviaturu.

Zvuk

U každého nástroje (a klidně se může jednat i o akustický, nemusí být nutně digitální) jsou dva nejdůležitější parametry - zvuk a možnost ovládání. GEM PRP 800 dobře prospívá v obou těchto kategoriích. Dobrému zvuku pomáhají kromě kvalitních PCM stereo/mono vzorků zvukového generátoru s technologií Drake, která je použita u profesionálních digitálních klavírů GEM Promega 2 a Promega 3, i takové vlastnosti, jako je matematické (neboli fyzikální) modelování přirozené rezonance strun (Natural String Resonance) v reálném čase, které pomáhá rozeznívat okolní "struny" při stisku jediné klávesy nebo rozezní příslušné "struny" odpovídající vyšším harmonickým frekvencím daného tónu. Další použitou technologií je Advanced Release Technologie, kterou posluchač pozná u dozvuku nebo Stereo Damper Physical Model, jež matematicky modeluje práci dusítek klavíru. Díky všem těmto technologiím zní klavír poměrně věrně. Samozřejmě se nezapře klasický "GEMovský" zvuk. Ostatní zvuky, jako jsou především kytara a vokály, znějí dost lacině, přesvědčivě nezní ani elektrifikovaná piána Rhodes, Wurlitzer a Clavinet. Nicméně se zvukem klavíru budete spokojeni.

 

Ovládání

Přímá hra na nástroj je velmi pohodlná. Tíha jednotlivých kláves je odstupňovaná od nejtěžších v basech po nejlehčí ve výškách stejně, jako je tomu u skutečného klavíru. Reakce digitálního piána je lepší, než jsem očekával od nástroje v plastu. S klasickými dřevěnými akustickými klavíry se to ale pochopitelně stále srovnat nedá - reaguje prostě jinak. Co se týče dalšího ovládání nástroje, jako je výběr zvuku, efektu, vrstvení nebo dělení klaviatury, vše je velice intuitivní tak, jak jsme na moderních nástrojích zvyklí.

 

Vlastnosti

Kromě již zmíněného (jako funkce pro lepší zvuk, možnost vrstvení zvuků nad sebe nebo naopak rozdělování klaviatury a možnost hry na dva zvuky vedle sebe) je k dispozici také dvoustopý sekvencer s možností záznamu dvaceti tisíc MIDI událostí (tedy nikoli not - započítává se sem například i stisknutí a uvolnění pedálů) s metronomem. V paměti nástroje je uložených padesát klavírních skladeb, které lze dobře využít pro výuku hry. Vybrané kusy jsou dobře odstupňovány jak podle času jejich vzniku (jsou zde skladby od Bacha, Mozarta, Beethovena, Chopina až po Debussyho a jazz), tak i podle obtížnosti. Mezi efekty lze vybrat ze čtyř typů dozvuku a dalšími čtyřmi efekty, které jsou ale již přiřazené jednotlivým presetům. Presetů zvuku je k dispozici celkem dvaatřicet a celková polyfonie činí poměrně vysokých osmdesát hlasů. Pokud budete chtít nástroj použít pro hru s kapelou, jistě oceníte funkci nastavení hlavního ladění, stejně jako jednoduchý ekvalizér (pro hru doma do sluchátek nebo kvalitní ozvučení je lepší jej nechat vypnutý). Pro spojení s počítačem je možné použít univerzální rozhraní USB. Neposkytne ale o nic více než propojení přes klasické MID in/out, které je také k dispozici včetně MIDI thru. Ze vstupů a výstupů se můžete dále těšit ze stereo linkového vstupu a stereo linkového výstupu, stejně jako ze dvou výstupů na sluchátka. Ty se hodí především pro žáka a učitele. Komunikace mezi nimi je pak sice trošku složitější, ale zase neruší okolí. Výstupní úroveň hlasitosti je bohužel pro oba sluchátkové výstupy stejná. Žák (zejména pokud se jedná o malé dítě) s citlivým sluchem by tak mohl být trápen nastavenou vysokou úrovní hlasitosti takovou, aby opotřebovaný sluch již unaveného a staršího učitele také něco slyšel.

 

Interní ozvučení

Interní ozvučení zvládá pouhých 2 x 10 W. O zvuk se starají dva širokopásmové elipsové reproduktorky. Jejich kvalita rozhodně není úchvatná. Pokud si chcete užít poměrně dobrého zvuku klavíru, je lepší použít sluchátka. V těchto reproduktorech rozdíl od nekvalitního zvuku opravdu nepoznáte. Na ozvučení během koncertu takto slabé reproduktorky také rozhodně nepostačí. A tak je otázkou, jestli jsou vůbec potřeba. Snad jen v případě, kdy nepotřebujete až tak kvalitní kontrolu sluchem ani vysoký výkon. Pokud byste chtěli pořídit variantu bez interního ozvučení, je k dispozici nástroj GEM PRP 700, který je s PRP 800 naprosto totožný, ale neobsahuje právě reproduktorky. Jeho cena je o dva tisíce korun nižší a váží o dvě kila méně - tedy osmnáct kilogramů.

 

Příslušenství

Přímo s nástrojem je dodáván spínací externí zdroj napájení, sustain pedál a notový pultík. Dokoupit lze i speciální trojitý nožní pedál se stříbrnou stoličkou, která se hodí k designu nástroje, nebo lze pořídit speciální PRP deluxe pack obsahující kromě již zmíněného trojitého nožního pedálu a stoličky také stylový stojan složený ze čtyř masivních trubek.

 

Závěr

GEM PRP 800 je poměrně zdařilé digitální piáno za dobrou cenu. Rozhodně se dá velmi dobře použít pro výuku hry na klavír, a to především díky dobře vyvážené klaviatuře. Zvuk klavíru je relativně věrný nejen kvůli dobrým PCM vzorkům, ale i díky matematicky modelovaným procesům. Zato ostatní zvuky zní velice lacině.

 

Info:

GEM PRP 800 je přenosné digitální piáno s 88 klávesami s odstupňovanou tíhou jednotlivých kláves. K dispozici je 32 zvuků, nejzdařilejší jsou ale zvuky klavíru. Interní ozvučení dává 2 x 10 W. Cena je stanovena na 29 990 Kč včetně DPH.

 

Plus:

kvalitní klaviatura

dobrý zvuk klavíru

nízká hmotnost

 

Mínus:

nekvalitní neklavírní zvuky

slabé ozvučení, které nevyzdvihuje přednosti nástroje

 

Technická specifiakce:

počet zvuků: 32

maximální polyfonie: 80

počet kláves: 88

klaviatura: vyvážená graded hammer

efekty: čtyři typy dozvuku, čtyři další efekty

sekvencer: dvě stopy, 20 000 událostí

rozměry: 1300 x 120 x 345 mm

váha: 20 kg

MIDI: in/out/thru, USB

audio: stereo vstup, stereo výstup, 2 sluchátkové výstupy

Psáno pro časopis Muzikus