GHS Nickel Rockers Light (.010-.046) - kytarové struny

GHS Nickel Rockers Light (.010-.046) - kytarové struny
GHS Nickel Rockers Light (.010-.046) - kytarové struny

Problematika strun na elektrickou kytaru je poměrně zanedbávaná oblast. Skoro nikdo z mých známých kytaristů pořádně neví, v čem se liší různé typy strun. Každý ví, že jsou různé tloušťky strun, a pak zná „elixíry”. A to je asi tak všechno. Dokonce ani na popiscích v e-shopech se většinou nic moc nedozvíme. Takže krátký úvod do strun pro elektrickou kytaru, bez kterého by tenhle minitest neměl smysl. Struny pro elektrické kytary mají vždy ocelové jádro. Ocel je důležitá - jinak by to přes elektromagnetické snímače (to jsou úplně všechny, pasivní i aktivní) nehrálo. První tři struny jsou většinou holé, neovinuté. Lze je použít i na akustickou kytaru. Další tři jsou už ovinuté struny a to se dělá různými materiály. A podle typu materiálu a taky podle povrchové úpravy toho ovinutí to pak má různý zvuk (ale to by bylo na samostatný článek).

 

GHS Nickel Rockers jsou „desítky“ made in Michigan (USA) Tloušťky strun se udávají v tisícinách palce a jejich ocelové jádro je ovinuté polohlazeným niklovým drátem, tzv. semi-flat. Niklové ovinutí dává strunám středně jasný zvuk, a když je navíc semi-flat (polohlazené), tak je zvuk trochu kulatější a při posunech ruky po polohách to tak neskřípe. Jsou vhodné na blues, blues rock, rock. Mimochodem GHS Nickel Rockers se vyrábějí od roku 1964, takže znějí určitě na mnoha legendárních nahrávkách. Dobře ladí, dobře hrají, desítky bych ale podladil o půl tónu dolů, protože nejsem žádný kulturista a radši tahám za devítky. Dobře se mi na ně hrálo trsátkem o tvrdosti medium, takže Jazz III na tyhle struny nebrat.

 

GHS Nickel Rockers se dělají v různých tloušťkách, celkem se vyrábějí v devíti různě „tlustých“ sadách. Struny jsou zakončeny nejpoužívanějším systémem na ukončení strun na světě, a to Ball-End neboli kuličkou. A navíc precizně zavázanou systémem G. H. S. Lock Twist. To znamená, že je to ještě velmi hustě a těsně ovinuto pár závity navíc. Každá struna má svůj papírový sáček s popisem, což mě příjemně potěšilo, protože když jsou všechny struny v jednom pytlíku, tak mě to trochu vytáčí. Jo, a jsou strojově vyráběné pro maximální přesnost a stejnost. GHS Nickel Rockers doporučuju na blues, blues rock pro svůj příjemný zvuk. Sadu pořídíte za 310 Kč.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Tloušťky .010, .013, .017, .026N, .036N, .046N (N = niklové ovinutí)

 

www:

www.ghsstrings.com

Psáno pro časopis Muzikus