GR Guitar AT210A ST - kytarový FRFR reprobox

GR Guitar AT210A ST  - kytarový FRFR reprobox
GR Guitar AT210A ST - kytarový FRFR reprobox

S výrobci FRF (full range flat response) kytarových boxů se roztrhl pytel a má to svoji logiku. Prodej modelových pre-ampů každoročně roste, a tím pádem se objevují noví výrobci, např. Neural DSP. Kvalita „naskenovaných“ zvuků stoupá a s tím i požadavky hráčů na doplnění jejich gearu o kvalitní reprobox.

Kromě jednoho modelu pre-ampu od firmy Kemper jsem od předních výrobců modelingových pre-ampů nezaznamenal žádného dalšího výrobce,

který by nabízel zároveň s pre-ampem i vestavěný koncový zesilovač, a tak výrobci reproboxů jdou cestou, kdy nabízejí ve většině případů dvě varianty - pasivní reproboxy a aktivní s vestavěným koncovým zesilovačem. Jedním z nových výrobců specializující se na výrobu reproboxů FRFR je italská firma GR Guitar, která uvedla v nedávné době na trh řadu kytarových FRFR boxů.

Výrobní program firmy GR Guitar se zásadně v jedné věci liší od jiných výrobců, a to v použití materiálu na obal reproboxu. Jsou zde použita uhlíková vlákna pod obchodním názvem Aerotech. Ve finále to znamená, že hmotnost reproboxů je výrazně redukována, takže jednou rukou, a to doslovně, můžete svůj reprobox zvednout nad hlavu.

GR Guitar AT210A ST  - kytarový FRFR reprobox
GR Guitar AT210A ST - kytarový FRFR reprobox

V nabídce firmy najdete i boxy vyrobené ze dřeva, ale nám se dostal do rukou model AT210A ST, osazený 2x 10” koaxiálními reproduktory

Jensen/SICA s koncovým zesilovačem o výkonu 2x 300 W a o hmotnosti 8 kg, slovy osmi kilogramů. Díky kompozitnímu materiálu, který se používá v mnoha průmyslových odvětvích, je reprobox neuvěřitelně lehký, ale přitom zároveň velmi tuhý a kompaktní. Tyhle vlastnosti mají pozitivní vliv na zvuk, a jak je všeobecně známo, pro ideální dobrý přenos zvuku u reproboxů je velice důležitá jeho tuhost, což se dost často dohání u kvalitních reproboxů tloušťkou používané překližky, ale tím bohužel narůstá jejich celková hmotnost.

 

Zajímavost.

Nejmenší aktivní verze reproboxu od firmy GR Guitar je model G110A se zabudovaným koncovým zesilovačem 1x 300 W a váží pouhých 5 kg! To je na zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

 

Na zadním panelu reproboxu najdete dva vstupy v případě, že nechcete hrát stereo, lze použít jen jeden, zároveň je zde i přepínač stereo na mono. Kromě zdířky pro napájecí kabel a vypínač je zde i celková hlasitost pro oba kanály. Zvuk je poplatný svému názvu FRFR - frekvenčně a dynamicky vyrovnaný s velkou rezervou ve výkonu. Kytaru není problém dostat do plynulé vazby. Firma GR Guitar nabízí varianty osazené různými kombinacemi reproduktorů: G110 je osazen 1x 10”, G112 1x 12” nebo G210 2x 10”. V aktivní verzi jsou označeny na konci písmenem A. Je zde i speciální varianta G210A ST, která byla předmětem tohoto testu, a na rozdíl od ostatních aktivních variant, které mají jednokanálový zesilovač o výkonu 1x 300 W, tato varianta má kanály dva, a výkon tedy 2x 300 W. Po zapojení si všimnete prakticky nulového šumu. Reprobox reaguje velmi rychle na jakoukoliv dynamickou změnu je schopny přenést velké zkreslení stejně jako jen lehce zkreslené nebo čisté zvuky.  

 

Info:

GR Guitar AT210A ST je aktivní FRFR reprobox zvláště vhodný ke všem profilovacím předzesilovačům a digitálním systémům. Boxy GR Guitar jsou velmi lehké kytarové reproboxy vyrobené z uhlíkových vláken. Cena je 29 890 Kč.

 

Plus:

váha

výkon

možnost hrát ve stereu

 

Mínus:

Vyšší cena, která se ale dá akceptovat vzhledem k hmotnosti, výkonu 2x 300 W a v podstatě nezničitelnosti reproboxu.

 

Technická specifikace

výkon 2x 300 W
reproduktory 2x Jensen/SICA 10“
rozměry 42 x 59 x 37 cm
hmotnost 8 kg

 

https://www.grguitar.com/portfolio/at-g210a-st/

Psáno pro časopis Muzikus