Hanuš & Heřt

Hanuš & Heřt
Hanuš & Heřt

Před časem jsem se stal majitelem bubínku H&H, a proto jsem se rozhodl, že se s vámi podělím o zkušenosti. Marně jsem se již delší dobu pokoušel najít nástroj, který by mi vyhovoval. Největší problém vidím v tom, že v ráži 14 x 8" příliš na výběr nemáte. Svou zvukovou představu jsem konzultoval s mistry v jejich dílně, a po pečlivém výběru bylo rozhodnuto.

Výsledkem je krásný kousek z jarrahu s dřevěnými bukovými ráfky. Co se týče vzhledu, není mu co vytknout. Hardware ve zlaté úpravě jen zvýraznil krásu dřeva s přírodním lakem, a tak již na první pohled tušíte, s kým vlastně máte tu čest. Zvukově splnil má očekávání do puntíku, přestože jsem v podstatě vybíral "naslepo" - stejný buben ještě nebyl v dílně vyroben. Na dřevo ale musím dávat při přepravě pozor, nepatří mezi nejtvrdší a lehce se "otlačí".

Po první zkoušce bylo jasné, že s prosazením v kapele nebudu mít vůbec žádný problém. Měl jsem možnost jej posadit několika dobrým sadám a rozhodně se tam neztratil, spíše naopak. Nahoru jsem použil blánu Remo Renaissance. Zvuk je velmi plný a hutný, ale ne tupý - to dělají zřejmě ty bukové ráfky. Rimshot je s nimi nepřekonatelný. U dřevěných ráfků jsem se bál, jestli výdrží, ale teď vím, že úplně zbytečně. Buben při hraní reaguje skvěle a zní dobře i při velmi jemném hraní špejlemi nebo při hraní bez struníku. Když přitlačím, rychle si získá respekt, a v kapele mne pak nemají rádi.

Samostatnou kapitolou je mechanika a struník. Mechanika je jednoduchá, ale naprosto funkční a dostačující. Struník je H&H vlastní výroby. V dílně jsem mistrům tvrdil, že jej vyměním, ale po půl roce se jim musím omluvit a konstatovat, že jsem žádný lepší nenašel. Originální struník dělá na výsledném zvuku překvapivě mnoho. Při výměně blan určitě oceníte praktické mušle a podobných detailů najdete více.

Je zajímavé, že nový bubínek prospěl jak celé soupravě, tak i starému kovovému céčku, se kterým jsem původně spokojen nebyl. Dal jsem je dohromady a oba si rozumí výborně a doplňují se. Závěrem řeknu všem, kteří stejně jako já hledají a nemohou najít: zajděte si k H&H a možná si vyberete.

Psáno pro časopis Muzikus