Hughes and Kettner Black Spirit 200 - tranzistorový zesilovač vybavený technologií Spirit Tone Generator

Hughes and Kettner Black Spirit 200 - tranzistorový zesilovač vybavený technologií Spirit Tone Generator
Hughes and Kettner Black Spirit 200 - tranzistorový zesilovač vybavený technologií Spirit Tone Generator

Firma Hughes and Kettner je dnes kytarové veřejnosti velice známá. Jejich populární modely lampových zesilovačů, jako jsou Tubemeister a Grandmeister, neunikly pozornosti snad žádného kytaristy. Nyní přichází na trh s novinkou, zesilovačem Black Spirit 200.

U Hughes and Kettner se pustili do zcela nové koncepce. Tranzistorového zesilovače se simulací lamp o výkonu dvou set wattů. Zesilovač je celý černý, přední část je modře podsvícená a připomíná divadelní scénu. Vypadá velice stylově.

 

Na přední straně jsou dva 6,3mm jacky. Jeden slouží jako vstup pro kytaru a druhý je sluchátkový výstup. Tlačítka a potenciometry jsou ve dvou řadách nad sebou. Potenciometry slouží jak k nastavení zvuku, tak pro nastavení parametrů efektů. Mezi nastavením zvuku a nastavením efektů se přepíná tlačítkem FX Access, které když je aktivní, tak svítí modře a znamená to, že nastavujeme efekty. Vše je na zesilovači dostatečně označeno a ovládání je intuitivní. Zkoušel jsem se v nastavení pohybovat bez návodu a neměl jsem jediný problém. Co zrovna nastavujete, je nad každým potenciometrem zřetelně popsáno. Takže víte, kde se přesně nacházíte. To jsem ale trochu odbočil od popisu tlačítek. Tlačítek je pět, z toho čtyři se nacházejí na levé straně a jsou to:

Power - zapnutí a vypnutí zesilovače, které se musí chvilku podržet, jak pro zapnutí, tak pro vypnutí.

Store - ukládání presetů, do paměti je možno uložit až 128 presetů. Při uložení se tlačítko rozbliká.

FX Loop - tlačítko pro aktivaci efektové smyčky, pro případ, že chcete používat ještě vlastní efekty.

FX Access - tlačítko pro přepínání nastavení zvuku zesilovače nebo nastavení parametrů přidaných efektů ke zvuku.

Na pravé straně se nachází tlačítko Boost.

Potenciometry (zleva) jsou Master, Presence, Resonance pro nastavení a doladění koncového zesilovače. Presence i Resonance fungují na doladění zvuku skvěle.

Potenciometr Sagging, ten je u Black Spirit zásadní. Je to naprosto nová funkce. Slouží k „nasycení“ lamp, tedy k takzvané saturaci. Tato funkce se mi hodně líbila. V každém přepnutém zvuku se projevovala jinak a dodala mu šťávu. Hlavně u hutného zkresleného zvuku. Zapnutím tlačítka FX Acces se nad funkcí Sagging nachází funkce Cab Type a přicházíme k další inovaci, kterou Black Spirit vlastní, a to je výběr boxů. Takže prozradím jednu bombu, a tou je, že Black Spirit umí jet bez boxu rovnou do pultu nebo do zvukovky a vy si můžete zvolit mezi osmi typy boxů. Myslím, že si z této nabídky vybere podle svého ucha úplně každý.

Dále je tu potenciometr Noise Gate, který mě popravdě fakt dostal. Nevím, jestli jsem slyšel lépe fungující noise gate než tento. Zvuk byl úžasně vyčištěný, a přitom například delay krásně dozníval nad úplným tichem bez šumu a kroků zavírání noise gate.

Další potenciometry jsou výšky, středy a basy, nad kterými jsou funkce pro nastavení delaye. Mimochodem, delay je na špičkové úrovni. Moc se mi líbil, a pokud bych vlastnil Black Spirit, tak bych jiný delay do smyčky ani neřešil.

Dalším potenciometrem je Volume předzesilovače, nad kterým se nachází funkce modulačních efektů, jako jsou chorus, flanger, phaser a tremolo. Všechny efekty jsou na velmi vysoké úrovni. Spirit je špičkové zařízení a v podstatě k němu nepotřebujete nic dalšího. Je to zařízení all in one.

Vedle modulačních efektů se nachází potenciometr Intensity/Gain, který slouží k nastavení intenzity efektu ve zvuku a nastavení gainu na daném kanálu.

Hughes and Kettner Black Spirit 200 - tranzistorový zesilovač vybavený technologií Spirit Tone Generator
Hughes and Kettner Black Spirit 200 - tranzistorový zesilovač vybavený technologií Spirit Tone Generator

Posledním potenciometrem nebo přepínačem je volba kanálů, nebo chcete-li, přepínání typu zvuků. Black Spirit je čtyřkanálový zesilovač s čistým zvukem - Clean, trochu nakřápnutým zvukem - Crunch, zkresleným zvukem - Lead a hutným metalovým zvukem - Ultra. Ke zvuku kanálů se ještě vrátím později.

Úplně na pravé straně zesilovače se nachází tlačítko Boost, které po stisknutí zvuk ještě o trochu víc nakrmí a nakopne.

Jakákoliv volba se dá uložit tlačítkem Store, takže se kreativitě meze nekladou a máte možnost si v podstatě vytvořit libovolný zvuk podle svých představ.

Než se koukneme na zadní panel, pustím se do popisu kanálů.

Clean - zvuk je krásně čistý, konkrétní, brilantní a tón je příjemně teplý, moc dobře se na něj hraje. Velice inspirativní.

Crunch - je decentně nakřápnutý a hezky široký, bohatý na barvu tónu. Takový dost dobrý bluesový zvuk. Bavil mě.

Lead - je zvuk marshallovského typu, je průrazný, více ve středech, ale není plechový a na sóla je podle mého názoru vynikající.

Ultra - je hi-gain zvuk, mně se moc líbil a bavil mě. Je hutný, konkrétní, široký a nechybí mu žádná frekvence. Na metalovou hudbu je výborný.

Pro mě je výborná kombinace Ultra na riffy a Lead na sóla, když jsem na tento zesilovač hrál, cítil jsem spokojenost, protože jsem si mohl zvolit, jaký zvuk jsem chtěl, a všechny se mi líbily, bavily mě a inspirovaly mě. Kvalita zvuku na každém kanálu je výborná. S tím, co zesilovač všechno umí a jaký má zvuk, si dovedu úplně bohatě představit odehrát jakékoliv vystoupení. Zní velice dobře jak na singly, tak na humbuckery.

Nyní se přesunu k popisu zadního panelu.

Vlevo se nachází zdířka pro 3,5mm jack Aux In pro připojení vnějšího zdroje.

Smyčka FX Loop je pro připojení vnějších efektů nebo pro připojení jiného předzesilovače za použití koncového zesilovače z Black Spiritu.

Midi In, Midi Out slouží pro připojení originálního pedálu od Hughes and Kettner nebo pro připojení jakéhokoliv MIDI pedálu pro ovládání zesilovače.

Red Box slouží pro přímé připojení do mixpultu nebo do zvukové karty. Prošel inovací a musím říct, že je vynikající. Přenos zvuku do zvukové karty je úžasný a kvalita zvuku je špičková. Zvuk jde do pultu nebo do zvukovky se simulací boxu, je frekvenčně velice dobře upravený a bez problémů se dá použít i na nahrávku.

Vedle Red Boxu je výstup pro připojení kytarového boxu. Výkon se dá přepínat mezi 200 W, 20 W a 2 W. Vedle přepínače výkonu se nachází přepínač pro volbu boxu, a to buď kytarového nebo full range boxu. Zvuk přímo do kytarového boxu jde bez simulace boxu. Super věc pro míchání zvuku snímaného mikrofonem u boxu s výstupem z Red Boxu.

Hughes and Kettner Black Spirit 200 - tranzistorový zesilovač vybavený technologií Spirit Tone Generator
Hughes and Kettner Black Spirit 200 - tranzistorový zesilovač vybavený technologií Spirit Tone Generator

Ještě nutno zmínit, že Black Spirit je vybaven technologií Bluetooth pro bezdrátové propojení s iPadem, ale v době testu ještě nebyla k dispozici aplikace ke stažení z App Store. Takže jsem nemohl vyzkoušet, ale věřím, že aplikace bude fungovat stejně dobře jako celý Black Spirit.

Závěrem bych chtěl říct, že Black Spirit je jedním slovem úžasný. Výborně se povedla simulace lamp s úžasnou funkcí Sagging, skvělou dynamikou a headroomem. Zvukově výborný aparát pro hraní jak do pultu, tak do boxu. Pocit z hraní je vynikající a myslím si, že by leckdo ani nepoznal, že se nejedná o lampový zesilovač. S výbavou, kterou Black Spirit vlastní, je to naprostá špička.

 

Info:

Hughes and Kettner Black Spirit 200 je tranzistorový zesilovač vybavený technologií Spirit Tone Generator. Cena je 20 590 Kč.

 

Plus:

zvuk

váha

výbava

zpracování

Bluetooth

funkce Sagging

noise gate

 

Mínus:

Obal na převoz není v balení.

 

Technická specifikace

výkon 2/20/200 W
kanály 4; Clean, Crunch, Lead, Ultra
Noise Gate ano, IDB (Intelligent Dual Breakpoint) – umožňuje velmi citlivé nastavení
efekty ano; Reverb, Delay, Modulation (Chorus, Phaser, Flanger, Tremolo)
emulace reproboxů nový Red Box AE+, 8 emulací reproboxů, výstup XLR
počet presetů 128 díky plně programovatelným potenciometrům
uložitelné parametry typ kanálu, Gain, Volume, EQ, Sagging, Presence, Resonance, Noise Gate, veškeré hodnoty efektů – FX parametery, FX Loop, Cabinet Type
efektová smyčka sériová, vypínatelná, programovatelná
MIDI ano
Bluetooth ano
impedance reproboxu 8–16 Ω, přepínatelný na kytarový box nebo full range box. Reprobox nemusí být připojen.
rozměry 410 x 155 x 150 mm
váha 3,6 kg

 

Web

http://hughes-and-kettner.com/products/spirit/black-spirit-200/

Psáno pro časopis Muzikus