Ibanez PF15ECE - akustická kytara

Ibanez PF15ECE - akustická kytara
Ibanez PF15ECE - akustická kytara

Tento Ibanez prostých a čistých linií bez zbytečností se ke mně dostal na počátku léta, v období očekávání dlouhých večerů strávených s kytarou na klíně nejlépe někde v přírodě. Proč to nepřiznat, stejně jako mnoho jiných jsem začínal na osadě u ohně a trápil se s prvními „fismolly“ v trampských písních.

Ibanez PF15 je vyroben z překližky, v případě rezonanční desky jde o překližku smrkovou, luby a zadní deska jsou z překližky mahagonové. Krk je vyroben z mahagonu, hmatník je palisandrový, kobylka nejspíše také, ta je ale napuštěna černou barvou, takže působí poněkud ebenově. Jak z typového označení vyplývá, jde o kytaru s cutawayem osazenou snímačem a předzesilovačem. Předzesilovač je umístěn klasicky v horním lubu nástroje a kromě ovládání basů, výšek a hlasitosti je v něm umístěna i velmi dobře fungující diodová ladička. Dobře fungují zavřené olejové mechaniky, nultý pražec má přesně vybroušené zářezy pro struny. Zvláštní je napojení hlavice na krk nástroje, je totiž lehce mimo osu kytary. Rozumím tomu takto: Při přípravě dřeva pro krk byl díl hlavice asi z důvodu struktury dřeva nalepen mimo osu, krk byl pak ale dopracován přesně. Takže jde pouze o vzhled, v žádném případě to nebude mít vliv na funkčnost, spoj je čistý a pevný. Aspoň si budoucí majitel kytaru vždycky pozná.

 

Čím dál méně jsou u ohňů na osadách a v hospodách vidět partičky s kytarou. Country večery v hospodách obstarávají seskupení, hrající vše „od Bacha po Vlacha“. Musím říci, že z tohoto stavu na mě padá smutek, jsme snad pořád ještě v zemi s velmi dlouhou tradicí trampské a folkové hudby. Není nejvyšší čas se vrátit ke kořenům?

 

Zvuk

Ibanez PF15ECE se akusticky ozývá velmi rychle, na kytaru s výřezem možná až překvapivě hlasitě. Snad je to způsobeno od výrobce poněkud vyšším nastavením dohmatu. Situaci řeším lehkým napnutím výztuhy krku, která funguje perfektně, průhyb krku je teď menší a struny jsou o fous blíže hmatníku. Zvuk je v rámci možností překližky přiměřeně barevný a vyrovnaný. Kytara docela dobře ladí v oktávách i v polohách.

Pěkně vyrovnaný je zvuk přes snímač, žádná struna příliš nevybočuje z celkové hlasitosti. Nastavení středů by asi nebylo úplně na škodu, nicméně lze se bez něj v pohodě obejít. Potenciometr basů ale funguje lehce skokově - nejdřív skoro nic a v poslední čtvrtině průběhu už je to moc. Musí se s ním zacházet citlivě.

 

Hezky se kytara ozývá při akordové hře s prázdnými strunami, k čemuž je asi i určena - dobře se uplatní ve folku, bluegrassu a country.

 

Závěr

Ibanez PF15ECE je jednoduchá, dobře zpracovaná kytara, která díky použitým materiálům asi i dost vydrží. Překližka dává zvuku dobrou hlasitost a průraznost, barva zvuku je ale pochopitelně tvrdší a kovovější. Dobře funguje snímač, jeho zvuk je vyrovnaný a věrně přenáší to, co je v kytaře. Příjemným překvapením je rychlá a přesná ladička.

 

Info:

Ibanez PF15ECE je elektroakustická kytara typu dreadnought s výřezem. Tělo je vyrobeno z vrstveného dřeva. Cena je 5250 Kč.

 

Plus:

poměr cena/výkon

ladička

zpracování

 

Mínus:

ekvalizér neumožňuje korekci středů

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Krk mahagon
Luby/zadní deska vrstvený mahagon
Přední deska vrstvený smrk
Hmatník/kobylka palisandr
Menzura 648 mm
Šířka nultého pražce 42 mm
Elektronika Ibanez AEQ2T

 

www:

www.ibanez.co.jp

Psáno pro časopis Muzikus