Ibanez S920E-BK Premium - kytara pro náročné hráče

Ibanez S920E-BK Premium - kytara pro náročné hráče
Ibanez S920E-BK Premium - kytara pro náročné hráče

Při testování Ibanez S920E-BK Premium jsem si nemohl nepřipomenout Průvodce Michelin, svatou knihu všech gurmánů. Kdyby totiž S920 byla restaurace, stoly by se nejspíš musely rezervovat v řádu týdnů, protože tři hvězdy v Michelinu už zkrátka něco znamenají. Pojďte ochutnat.

V kuchyni

Výtečně zpracované tělo s perfektní ergonometrií je z afrického mahagonu, krk je poskládán z pěti kusů dřeva v kombinaci javor/ořech. Výrobce jej vybavil palisandrovým hmatníkem, čtyřiadvaceti jumbo pražci a titanovou výztuhou. Jeho profil je velmi nízký, člověk zvyklý třeba na LP má zprvu pocit, že drží oteklé párátko. Nicméně velmi rychle se na něj přivyká a musím říct, že hra na něm je velmi komfortní. Kytara je osazená firemním HW v barvě Cosmo Black, všechno funguje tak, jak má.

 

Čemu chci věnovat zvláštní pozornost, je tremolo. Jde o dvouzvratný model Zero Resistance 2, který výrobce prezentuje jako jednu z největších inovací v kytarovém HW za poslední roky. A nejspíš nekecá. Možnosti nastavení jsou rozsáhlé a lze jej vyladit opravdu velmi přesně dle individuálních potřeb kytaristy. Perfektní je systém ukotvení páky. Jako dlouholetý uživatel Floyd Rose Pro Edge 2 se silikonovými kroužky, jsem nadšený z aretace pomocí matice, která dovoluje plynulé nastavení tuhosti chodu páky. Během pár vteřin máte přesně to, co si nakroutíte.

 

Tremolo je ukotvené pomocí tzv. Zero Point System. Během pohybu tremola nedochází nikde k žádnému tření, díky vnitřnímu a vnějšímu vedení pružin se kytara snadněji ladí a ladění lépe drží. Komplikovaně se to popisuje, najděte si nejlépe na webu výrobce obrázek a bude vám to hned jasné. Na rozdíl od jiných tremol bylo seřízení otázkou chvilky, chod všech pohyblivých součástek perfektní, stejně jako jejich zpracování.

 

Nástroj je osazen aktivními snímači EMG, u kobylky 81, u krku 60. Třípolohovým přepínačem můžete zvolit zapojení Neck, Center a Bridge. Jediný knob je Volume.

 

Charles Duchemin je legendární postava z filmu Křidýlko nebo stehýnko, kde Luis de Funes představuje obávaného vydavatele gastronomického průvodce, který se projídá napříč Francií a nemilosrdně hodnotí jednu restauraci za druhou. Inspirací pro tento film byl právě Průvodce Michelin, který je nezbytnou pomůckou při orientaci mezi špičkovými restauracemi a jejich šéfkuchaři. A jak to souvisí s muzikanty, kupujícími si bagety po benzínkách? Nijak.

 

Na stole

Kytaru jsem zkoušel na aparátech Marshall, Randall a Mesa. Hrála výborně. Tím bych vás nejspíš moc nepotěšil, takže se na to pojďme podívat trochu blíž.

 

Čistý zvuk má do navoněných popíků opravdu daleko. Je krystalicky čistý, pevný a pořád jakoby nabroušený. S trochou reverbu nebo delaye ho můžete z fleku použít na nahrávce kterékoli rockové balady. Při zapojení obou snímačů byl skvělý na 4 x 12” kabinetu i na jednodesítkovém kombu.

 

Zkreslený zvuk je vynikající. Nástroj se překvapivě hodil na klasický rock, kde při mírném nakreslení produkoval šťavnatý ostrý sound, perfektně se dá kouzlit s dynamikou a volume potenciometrem (v rámci koncepce nástroje), který je právě tak blízko strunám i tremolu, aby se s ním dalo efektivně pracovat během hry a zároveň nepřekážel.

 

Ovšem doménou téhle kytary je silné zkreslení. Při pořádném gainu je zvuk dravý, má neuvěřitelnou sílu, ale přitom zůstává konkrétní, nezahlcuje se. Na tom mají lví podíl použité snímače, které sice samy o sobě neprodukují tolik basů, ale zato snesou i velké podladění a gain. Při doprovodech je zvuk konkrétní a čitelný nezávisle na použitých akordech nebo rychlosti hraní, nic se neztrácelo ani nehuhlalo. Při sólech byla znát šedesátka u krku, kytara nádherně zpívá, chytá alikvoty, flažolety jdou samy pod ruku, prostě paráda. Subjektivně si lépe rozuměla s Mesou a Randallem, ale to je na každém.

Tremolo je ukotvené pomocí tzv. zero point system
Tremolo je ukotvené pomocí tzv. zero point system

Svět podle Charlese Duchemina

O téhle kytaře se dá s klidem napsat, že je dotažená do maxima. Všechno je precizně zpracované, tělo je skvěle padnoucí, krk komfortní a rychlý, použitý HW je inovativní a bezproblémový, a osazení snímači EMG 81/60 je sázka na jistotu. Hraje dobře od rocku až po nejtvrdší formy metalu. Navíc je příjemné, že k ní kromě slušně zpracovaného manuálu dostanete i soft case, kde je kytara dobře chráněna proti poškození a ještě je v něm dost místa na příslušenství. A malá blbůstka, která ale potěší: Místo několika bezprizorních inbusů dostanete kompaktní skládací nožovou sadu klíčů. Takhle hezky se jmenuje to udělátko, kde je to všechno nastrkané.

Info:

Ibanez S920E-BK Premium je v Japonsku vyrobená kytara pro náročné hráče za velmi přijatelné peníze. Cena je 25 990 Kč.

 

Plus:

zvuk

vynikající zpracování

tremolo

snímače

hratelnost

poměr výkon/cena

 

Mínus:

tady prostě není co napsat

 

www:

www.ibanez.com

Psáno pro časopis Muzikus