IK Classik Studio Reverb - halím, halíš, halíme...

IK Classik Studio Reverb  - halím, halíš, halíme...
IK Classik Studio Reverb - halím, halíš, halíme...

Z dílny firmy IK Multimedia pochází nový produkt, „studiově“ kvalitní dozvukový plug-in Classik Studio Reverb.

Určen je pro většinu DAW počítačových stanic pro Windows i MacOSX podporujících plug-iny typu VST, RTAS, AU a DX.

 

Jak se instaluje?

Výrobcem doporučené minimum pro bezproblémový chod je počítač Apple 1,25 GHz Power Macintosh G4, s 1GB RAM paměti nebo PC s procesorem 2,4 GHz, také s 1GB paměti RAM.

Plug-in jsem instaloval na počítač Macintosh G4 a G5 se systémem 10.4.6 a provozoval jej na DAW Pro Tools verze 7.1. Instalace proběhla hladce a bez jakýchkoli problémů. Součástí balení je karta se sériovým číslem a USB hardwarový klíč Syncrosoft, na kterém je umístěna licence. Pro spuštění je nutné mít zasunutý hardwarový klíč v USB portu. Po prvním otevření plug-inu budete vyzváni i k on-line autorizaci, během které se vygeneruje další sériové číslo na základě ID vašeho počítače. Zdá se, že se kombinací těchto metod autorizací autoři snaží pojistit proti pirátům a hackerům. Doufejme, že se jim to podaří a zisky z prodeje budou investovány do dalšího vývoje.

 

Jak vypadá?

Designéři a programátoři rozdělili reverb do čtyř separátních plug-inů – Plate, Hall, Room a Inverse. To není u podobných produktů obvyklé. Každý plug-in pak vypadá velice podobně, liší se na první pohled v barevném odstínu. Překvapení ale přichází velice záhy po poslechu. Efekty mají naprosto odlišný algoritmus, a tak i jiné zvukové možnosti.

Vzhled a uspořádání ovladačů je inspirováno rackovými outboard přístroji. Graficky jsou plug-iny velice nápaditě zpracovány, včetně detailů – šroubů a měkkých stínů od úchopů. Ani tyto detaily nemají jediný negativní vliv na přehlednost (což se nedá s jistotou tvrdit o mnoha konkurenčních softwarech).

IK Classik Studio Reverb  - halím, halíš, halíme...
IK Classik Studio Reverb - halím, halíš, halíme...

Jak se ovládá?

Uživatel má na výběr ze dvou druhů editace parametrů – Basic a Advanced. Při základní volbě jsou možnosti sympaticky jednoduché a je možné regulovat pouze ty nejzákladnější parametry, které jsou pro daný efekt charakteristické. U každého ze čtyř druhů plug-inů se proto ovladače v režimu Basic mírně liší.

Po nastavení základního zvuku je možné se přepnout do režimu Advanced a pokračovat v experimentech. Tímto krokem se rozšíří možnosti a výsledný zvuk lze velice účelně ovlivnit. Charakter hallu lze modifikovat i ve frekvenční doméně, s možností rozdílné doby dozvuku pro basy a výšky, s laditelným mezním kmitočtem (crossover frequency).

Samostatnou kapitolou tohoto reverbu může být možnost automatizace parametrů pomocí modulační matice (Mudulation Matrix). K dispozici jsou dva LFO oscilátory nebo dva sledovače obálky zvuku (Evenlope Followers).

Další zajímavostí jsou i čtyři virtuální posuvné ovladače – makro kontroléry. Až osm ovladačů lze asociovat libovolně mezi tyto fadery. Lze tak měnit několik parametrů v reálném čase zároveň. Je možné dosáhnout až jakéhosi „morfingu“ jednoho nastavení v jiné, naprosto odlišné. Samozřejmě záleží také na možnostech automatizace konkrétní DAW stanice, i ta může disponovat velice užitečnými funkcemi.

 

Jak hraje?

Po prvním poslechu jsem nevěřil vlastním uším. I po druhém, třetím, čtvrtém a tak dál. Musím přiznat, že jsem neměl tu čest poznat kvalitnější plug-in reverb. CSR jsem bezprostředně porovnával s relativně levným, ale velmi kvalitním Lexiconem MPX 100 a plug-in vítězil. Bohužel jsem neměl možnost porovnat s dražšími „outboard“ profesionálními reverby, ale ze zkušeností mohu potvrdit, že se vyrovná i drahým modelům.

Možnosti editace jsou oproti jiným plug-inům velice dobré a dovoluji si tvrdit, že tento produkt zvukem předstihuje i všechny impulse-based reverby, se kterými jsem měl tu čest pracovat.

Zvuk tohoto reverbu je až neuvěřitelně přirozený, bez škodlivého syntetického odstínu, který není snadné u některých dozvukových jednotek ani potlačit. Z CSR lze samozřejmě vygenerovat i reverb naprosto nereálný, neodpovídající žádnému skutečnému prostoru.

Classik Studio Reverb je jeden z mála plug-inů, dovolil bych si tvrdit jediný, který mě v tomto směru naprosto uspokojil.

 

Info:

Classik Studio Reverb vychází z legendárních hallů od 80. let do současnosti. Rozděluje se do čtyř separátních plug-inů, které překvapí každého, i náročného uživatele. Cena 9590 Kč.

 

Plus:

poměr cena x kvalita

vynikající zvuk

možnosti nastavení

 

Mínus:

drobné mušky v ovládání

málo presetů

způsob nahrávání presetů

Psáno pro časopis Muzikus