Istanbul Mehmet Radiant

Istanbul Mehmet Radiant
Istanbul Mehmet Radiant

Když se před nemnoha lety začalo mezi bubeníky vážně hovořit o činelech turecké firmy Istanbul, byl to vlastně začátek jejího konce coby celku. O rychle úspěšnou a jistým mystériem turecko-arménské rukodělné tradice opředenou značku byl zájem natolik dostatečný, že to vedlo (jak už to tak na této kouli chodí) k jejímu rozštěpení. A dnes tu máme firmy dvě - Istanbul Agop a Istanbul Mehmet. Tento test nabízí názor na několik modelů komerčně značně úspěšné řady Radiant a jednoho speciálního "podpisového" modelu z kategorie libůstek.

Istanbul Mehmet Radiant
Istanbul Mehmet Radiant

S činely Istanbul jsem se setkával téměř od samého proniknutí této firmy na trh, ať již coby celku, nebo s oběma současnými variantami. Zpočátku šlo o činely vyhledávané téměř výlučně jazzovými hráči, pro které byly svými vlastnostmi předurčeny především. Přestože se firma snažila velmi záhy oslovit a uspokojit i rockové bubeníky, kvalita jim určených modelů zdaleka nedosahovala dnešní úrovně a vyznačovala se v první řadě značnou nesoudržností. Nejspíš však díky komerčnímu úspěchu, za kterým stála a lacinou reklamu vylučující jména jako Elvin Jones, Mel Lewis a řada dalších, spolu s cennou praxí obou hlavních protagonistů u pánů Zildjianů, je dnes všechno jinak. Eventuelní zisk byl investován do vývoje a na světě je spousta špičkových hudebních nástrojů, protože těmi jsou tyto činely především. Řada Radiant je obsáhlou a kvalitní řadou špičkové úrovně, použitelná téměř v jakémkoliv stylu. Většinu testovaných modelů jsem vyzkoušel v různých situacích i prostorách a mohu předem říci, že jsem z nich měl velmi dobrý pocit.

 

14" Regular Hi-hat (6870 Kč)

Ani light, ani heavy, ale přece jenom spíše těžší činely. Hi-hat s klasickým, měkčím a hlubším zvukem. Dobře akcentuje, reaguje ihned. Sešlápnutí je zřetelné, napři při hře s činelem dá výraznou a hutnou "druhou a čtvrtou". Pootevřené činely suše syčí, ne příliš agresivně. Univerzální hihatka pro cokoliv, připomíná mi trochu model New Beat Hi-hat firmy Zildjian, což je podle mého názoru jeden z nejvydařenějších a nejuniverzálnějších modelů hi-hat.

 

13" Rock Hi-hat (6430 Kč)

Velmi konkrétně, ale ne příliš vysoko - myšleno tence - znějící hi-hat. Váhově - tloušťkou - se příliš neliší od předešlého modelu. Je velmi dobře a rychle akcentovatelná. Při pootevřených činelech dochází k příjemnému mixu tónů obou činelů, výsledkem je tříštivě syčivý zvuk značné intenzity. Výborná hihatka např. pro funky.

 

12" Regular Hi-hat (6000 Kč)

Tak to je lahůdkový pár spojující v sobě přednosti obou předchozích. Zní měkce, ale naprosto dostatečně konkrétně. Akcentuje se zcela ideálně, pootevřené činely skýtají příjemný "splashový" zvuk. Velmi dobře zní třeba swingový pattern, sešlápnutí je konkrétní a čisté. Výborná alternativní hihatka, kterou bych se nebál použít ani jako hi-hat hlavní. Ve studiu bude jistě senzační!

 

12" Rock Splash (3100 Kč)

10" Rock Splash (2440 Kč)

Nemám příliš splashe označené coby model Rock Splash v oblibě, protože jsou většinou příliš silné a připomínají spíše malé crashe. Tyto jsou v pohodě a chovají se tak, jak od splashů očekávám. Ševelí, jsou ostré, ale ne řezavé a kovové, odezní čistě a středně rychle. Mají atak a hezkou explozivnost a kousavost. Líbil se mi hlavně 10" pro svůj svítivý zvuk, který je ale kupodivu vyšší, než je u činelů Istanbul standardem.

 

14" Rock Crash (3435 Kč)

K testu jsem dostal dva exempláře - jeden výše a druhý o poznání níže znějící. Oba spolu dobře ladí a jsou to explozivní a rychlé crashe, skvělé pro rychlé akcenty. Tříštivý charakter přeznění netrvá příliš dlouho, ale neodezní ani příliš rychle. Výborné crashe do menších klubů a do studia.

 

16" Rock Crash (4185 Kč)

Intenzivní a hutně znějící crash s podobnými vlastnostmi jako předchozí 14". Navíc má velmi příjemně a jasně znějící pupík, opravdu vydařený crash.

 

20" Nostalgia Crash Ride (7260 Kč)

Tento skvostný kousek podepsaný samotným Mehmetem Tandegerem nepatří do série Radiant. Vyroben je ve staré tradici, včetně zmíněného podpisu. Dříve se v Turecku všechny činely podepisovaly mistrem tepcem (opravdu ručně, ne strojem jako "podpisové" modely), který jim dal finální podobu, a tato tradice se, zdá se, vrací. Ideální činel pro jazz či blues, křehce dýchá, dobře se akcentuje. Muzikální hudební nástroj, rád bych slyšel zbytek této série!

 

20" Rock Ride (6680 Kč)

Středně těžký až těžší ride s poněkud zemitějším, kovově zabarveným zvukem a trochu gongovitým, ale harmonicky čistým přezněním. Je níže laděný a při rychlé hře se dost rozezní, atak paličky je však čistý a jasně ohraničený, takže také díky větší tloušťce činelu jednotlivé údery nesplývají. Pupek má zvuk oddělený od těla činelu, zní konkrétně a silně a mým uším byl z celého činelu nejpříjemnější.

 

21" Murathan Hard Rock Ride (7790 Kč)

Tento již slušně těžký macek má podobný charakter jako 20" Rock Ride, ale zní výše a díky nesoustruženému, ale pouze tepanému povrchu také kompaktněji. Jednotlivé údery jsou ještě více ohraničeny. Takovýto ride se prořízne hlučnou či velkou kapelou jako bič a jeho silný a čistý hlas si umím živě představit jak v hardrocku, tak v bigbandu nebo kdekoliv jinde, kde je třeba trochu přitlačit. Většina bubeníků se shodne ihned na faktu, že narazit na ideální ride je stále kumšt a tento se dost blíží! Úspěšný mezi žánrově se lišícími bubeníky, je co do prodeje údajně tento model ve verzi 20", více bohužel zatím nemohu referovat.

 

20" China (7260 Kč)

Tříštivě explozivní čína která mi silně připomíná oblíbený model Zildjian Oriental China Trash. Tato sice nezní tak mysticky, ale rozhodně je vydařená a zvukově patří do své kategorie. Dá se i úspěšně "rajdovat". Zajímavé by bylo slyšet i ostatní, menší modely, dvacítka je přece jenom už dělo...

 

Na závěr tohoto testu bych rád jako vždy upozornil, že je třeba se spolehnout na vlastní uši a snažit se vybírat, jednotlivé kusy tohoto typu výroby se totiž téměř vždy zvukově dost značně liší. Osobně to považuji za výhodu, poněvadž každý vybraný a vyzkoušený kus má nezaměnitelnou charakteristiku originálu. Ještě tip pro bubeníky, kteří budou profesionální činely případně kupovat poprvé - tato investice se rozhodně vyplatí, ale je to skutečně investice, takže se třeba osvědčuje vzít s sebou zkušenějšího kamaráda bubeníka a poslechnout si vyhlédnuté modely z odstupu, z pozice posluchače. Vždy je to trochu jiné!

 

Info:

Istanbul Mehmet Radiant je profesionální řada ručně tepaných tureckých činelů.

Plus:

výborné zvukové vlastnosti

univerzálnost většiny testovaných modelů

kromě evidentní kvality navíc ještě dvouletá záruka

Mínus:

moc se mi nelíbí, jak je povrch jinak velice pěkně klasicky provedených činelů znehodnocen obřími logy, jmény a názvy, připomíná to čmárání po zdech úctyhodných budov, že to jde i vkusně, dokazují Paiste se svojí řadou Traditional

 

Pro úplnost a přehled o činelech Istanbul Mehmet řady Radiant ještě zbytek jednotlivých modelů a ceníku:

 

Hi-hat Custom Rock 12" 6000

Hi-hat Sweet 12" 6000

China 8" 2130

China 10" 3100

China 16" 4880

China 18" 5800

Murathan China 16" 4950

Murathan China 18" 5800

Murathan China 20" 7260

Splash Rock 8" 1980

Bell 8" 1980

Bell 10" 2440

Bell 12" 3100

Ride Flat 20" 6600

Ride Flat 21" 7260

Crash Paper Thin 15" 3830

Crash Ride 19" 6400

Crash Ride 20" 7260

Crash Ride 21" 8050

Legend Crash Ride 19" 5800

Legend Hi-hat 14" 6930

Crash Medium 14" 3435

Crash Medium 15" 3810

Crash Medium 16" 4185

Hi-hat Sweet 13" 6430

Hi-hat Sweet 14" 6870

Hi-hat Regular 13" 6430

Hi-hat Rock 14" 6870

Hi-hat Custom Rock 13" 6430

Hi-hat Custom Rock 14" 6870

Hi-hat Hard Rock 14" 6870

Ride Sweet 20" 6680

Ride Medium 20" 6680

Ride Hard Rock 20" 6680

(ceny jsou v Kč včetně DPH)

Psáno pro časopis Muzikus