iZotope Ozone 3 - mastering pro mladší, starší a pokročilé

iZotope Ozone 3 - mastering pro mladší, starší a pokročilé
iZotope Ozone 3 - mastering pro mladší, starší a pokročilé

Audio mastering je bezpochyby fenomén. Terminus technikus skloňovaný mnoha pády a zároveň pro mnohé veliká neznámá. Nástrojů a návodů jak účinně tento proces zvládnout je nespočet. Jak na něj? Co se při masteringu odehrává a co je k němu třeba? Stačí Ozone 3 a je vystaráno...

Masteringový plug-in Ozone 3 z dílny vývojářů iZotope při M.I.T. (Massachusetts Institute of Technology) je výjimečně sofistikovaný, vytvořený s inženýrskou přesností. Tomu napovídá i propracovaný design a ovládání.Ozone 3 je kompatibilní s PC i Apple Macintosh. Výrobci podporují formáty RTAS, VST, DX i AU - plug-in je tak kompatibilní s většinou hostitelských aplikací. Instalace na počítači G4 i G5 s MacOSX 10.4.6 proběhla bez potíží. Mastering s Ozone 3 je velice snadný. K dispozici je šest efektů, jejichž pořadí je možno libovolně měnit. Pokud aktivujete všechny efekty, můžete si být jistí, že plug-in spotřebuje značnou část výkonu vašeho počítače - údajně pracuje v 64bitovém vnitřním rozlišení. Zachováte-li pořadí přednastavené výrobcem, první v řadě je...

 

Ekvalizér

Osmipásmový parametrický ekvalizér - ten se velice snadno ovládá v přehledném okně, ve kterém se zobrazuje zároveň i spektrum přehrávaného zvuku. Jakost (šíře) filtru se snadno mění po kliknutí na zvolené pásmo zúžením okrajů kolem bodu. K dispozici je i manuální nastavení a změna parametrů filtru, volba digitální nebo analogové domény a možnost automatického "matching" režimu. Ten umožní automatickou ekvalizaci na základě frekvenčního spektra jiné nahrávky.

 

Reverb

Další částí je mastering reverb, kterým můžete výsledný mix ještě trošku přiživit. Zde jsou k dispozici pouze základní nastavení - volba typu mezi room a plate, velikost a šířka místnosti, její akustické vlastnosti a pre-delays. Doporučuji zacházet s tímto hallem velice opatrně.

 

Dynamický procesor

Následuje čtyřpásmový dynamický procesor, který umožňuje komprimovat každé frekvenční pásmo zcela nezávisle. Možnosti nastavení jsou i u tohoto efektu široké. Příjemné je, že vývojáři oddělili nastavení limitéru, kompresoru a expandéru u každého pásma. Je tak možné velice přehledně procesor ovládat. Grafika je opět velmi dobře zpracována včetně zobrazení orientační křivky o nastavení konkrétního dynamického procesoru.

 

Ostatní efekty

iZotope Ozone 3 - mastering pro mladší, starší a pokročilé
iZotope Ozone 3 - mastering pro mladší, starší a pokročilé

Užití vícepásmového harmonického exciteru je při masteringu velmi účinné. Dovolí nahrávku "rozsvítit" a přispět tak i k její srozumitelnosti. Exciter je čtyřpásmový, u každého z pásem lze pracovat s množstvím a poměrem harmonických složek. K dispozici jsou tři režimy - Tape, Tube a Retro.V každém ze čtyř pásem dokáže vícepásmový stereo "imaging" nahrávku uměle rozšířit a dodat nový prostor. Tento efekt dokáže divy, ale opět se mějte na pozoru. Takové fázové změny někdy nebývají příjemné a poškodí pracně vytvořený stereofonní obraz a čitelnost nástrojů.Posledním efektem je Loudness Maximizer. Jedná se o velice precizní master limitér, který dovolí nahrávku na konci řetězce finálně "zlimitovat" a dodat maximum energie. Nastavit lze nejen samotný limitér, ale i dithering, zapnout filtr odstraňující stejnosměrnou složku a také změnu časových konstant limitéru.Pořadí jednotlivých efektů není výrobcem dané, je pouze doporučené a lze ho libovolně měnit. Po zmáčknutí tlačítka Graph se zobrazí přehledný diagram, ve kterém lze jednoduše drag-and-drop posloupnost změnit. Velice zajímavé je také mapování historie změn, které může být nápomocno při obnově změněného nastavení.

 

Celkově se dá říci, že tento plug-in nabízí přesně to, co se od masteringu požaduje. Je velice precizní a skýtá mimořádné možnosti úpravy zvuku. Každý, kdo se kdy s tímto procesem setkal, ale také ví, že mastering není jen o softwaru a vybavení počítače. Je nutné si uvědomit, že tyto finální úpravy jsou mnohem citlivější na kvalitu celého reprodukčního řetězce včetně akustiky studia než samotný mix nahrávky. Nemluvě ani o potřebě správného nastavení uší. Necitlivou úpravou na špatném řetězci se může mix definitivně pohřbít.

 

Info:

Mastering plug-in s velice podařeným uživatelským rozhraním. Plug-in spojuje šest výkonných efektů v jeden celek, takže je vše hezky pod jednou pokličkou. Cena je 6190 Kč.

 

Plus:

velice přehledný design

možnosti úprav zvuku

flexibilita

 

Mínus:

cena

náročnost na výkon CPU

chybí detailní analyzátor

Psáno pro časopis Muzikus