Jackson DK2 Dinky

Jackson DK2 Dinky
Jackson DK2 Dinky

Tvrdá kytarová hudba zažívá v poslední době určité znovuoživení, byť v trochu jiné podobě než v letech, kdy natupírovaní vlasatci (právě s kytarami jackson do té doby neviděných tvarů) válcovali stadionová pódia a udivovali hudební svět rychlostí svých prstů, upnutostí pruhovaných kalhot, počtem beden s bílým logem na černé síťce a množstvím kudrlin ve svých hřívách. Dnes se vlasatci z wembley přesunuli na vesnické tancovačky, ale firma jackson (byť s obtížemi) nepříznivé období přežila a i díky tomu mám nyní možnost představit vám tuto krasavici.

 

DK2 Dinky patří do střední třídy kytary firmy Jackson, která se skrývá pod názvem série Jackson Pro Series a je vyráběna v Japonsku. Jedná se o klasický superstrat; ani příliš "straťácký", ani příliš "rohatý". Je dostupná v celé řadě povrchových úprav (ta obzvlášť vydařená je s lebkami), já jsem měl štěstí na jeden z konzervativnějších modelů s transparentní sunburst povrchovou úpravou. Absenci lebek firma kompenzuje vrchní deskou ze dvou kusů plamínkového (tygřího) javoru, o niž jsou "pomalované" kousky pochopitelně ochuzeny. Kresba je velmi pěkná, o hodně výraznější než na reklamních fotkách, na které jste možná narazili. Tělo kytary je z masivu, slepeno ze tří kusů olšového dřeva. Dvouoktávový krk se čtyřiadvaceti pražci jumbo a značkami typu "žraločí zuby" je zakončen klasickou skloněnou hlavou s logem firmy (díky špici je ideální k odvracení opilých fanoušků, pořadatelů, hostinských apod.), přilepenou k němu poblíž druhého pražce. Mechaniky i potenciometry jsou chromované, tremolo je v licenci Floyd Rose, jeden z aktuálních typů se snazším přístupem ke šroubkům uchycujícím struny. Snímače, pyšnící se nápisem Duncan Designed, jsou černé, v konfiguraci HSS, přepínání je řešeno klasickým pětipolohovým přepínačem. Pochvalu si zaslouží hladce zasazené kryty elektriky a pružin tremola na zadní straně.

 

Jak (se na ni) hraje

Před prvním zapojením jsem se trochu nebyl jistý, co mám od DK2 vlastně očekávat. Všechny atributy nástroje svědčily o tom, že se bude jednat o "rychlíka" s agresivním zvukem. První předpoklad se potvrdil - krk je skutečně vhodný na hodně rychlé hraní, díky slušnému seřízení stačilo trochu snížit tremolo a mohl jsem létat po hmatníku, jak se mi zachtělo. Drobnou výtku ovšem zaslouží dodané struny. Opravdu nevím, jestli je ideální natahovat na kytaru pro tvrdé trsátkové hraní tloušťku někde mezi osmičkami a devítkami. Možná mají v Japonsku slabší prsty... Výhodou je snadná dostupnost i těch nejvyšších poloh, výřezy jsou dost hluboké i pro ty z nás, obdařené většími "prackami". Jednoznačný bod plus má u mě DK2 za tremolo - má pohodový chod, dají se s ním provádět doslova "psí kusy", a navíc naprosto skvěle drží ladění. Co se týče vlastního zvuku, byl jsem trochu zaskočen. Snímače jsou nepochybně kvalitní, mají skvěle čitelný zvuk, na druhou stranu by možná neškodily modely s krapet silnějším výstupem. S těmito má nástroj dost tenký zvuk, nestydím se říct se stratocastrovským nádechem (platí i pro HB u kobylky). Díky tomu se na něj dají krásně hrát i daleko "měkčí" žánry, než na které na první pohled vypadá. Snímače jsou docela pěkně barevné - DK2 má velké množství použitelných zvukových rejstříků. Jak už jsem řekl, zvuk je pěkně čitelný, takže se člověk nemusí bát použít veškeré techniky ze svého repertoáru. Nic se neztratí. Akorát ta "pila" mi tam trochu chybí...

 

Kdo s ní bude šťastný

S touhle kytarou se nikdo nemusí bát - nenechá vás ve štychu ani při hraní měkčího rocku nebo věcí s popovým nádechem. Tvrdě metalový dojem je díky povrchové úpravě poněkud utlumen, takže si snad na hráče nikdo nebude ukazovat a dělat rozmáchlá "metloidní" gesta. Pokud byste ji chtěli použít na hudbu, pro niž je na první pohled určena (tedy heavy metal, nu-metal, agro metal, cokoli chcete), můžete těžit ze skvělého krku a hodně nadstandardních možností, které přináší rozladěníprosté tremolo. Ke zvážení bych doporučil výměnu kobylkového snímače za silnější - určitě by se pak jeden cítil v tvrdých vodách jistěji, a přitom by stále byly k dispozici zajímavé singlové zvuky...

 

Info:

Jackson DK2 Dinky je elektricka kytara střední firemní třídy typu "suprestrat" s povrchovou upravou transparentní sunburst. Cena je 14 990 Kč.

 

Plus:

"rychlý" krk

vzhled

tremolo

 

Mínus:

síla kobylkového HB

Psáno pro časopis Muzikus