Jackson XSeries SLATXMGQ3-6 Soloist - šestistrunná elektrická kytara

Jackson XSeries SLATXMGQ3-6 Soloist - šestistrunná elektrická kytara
Jackson XSeries SLATXMGQ3-6 Soloist - šestistrunná elektrická kytara

Šestistrunná elektrická kytara Jackson ze série X s poněkud hůře zapamatovatelným typovým označením. Řekl bych, že je to „mistrovský“ kousek za přijatelné peníze. Tím „mistrovský” myslím označení v rámci vybavení a provedení kytary ze sériové výroby v Indonézii. Ano je to made in Indonesia. Kdyby to bylo made in USA, zaplatíte za stejnou kytaru dvakrát tolik.

Tělo

Kytara je docela těžká, protože tělo je z masivního mahagonu a je hodně tlustá. Tvarově tzv. superstrat. Vrchní ozdobná deska těla je z javoru.. Barva je na okrajích těla tmavě oranžová s přechodem do zlatavě žluté, s opravdu pěkně prokreslenými vlnkami javoru. Je to vlastně takový sunburst. Přesné označení barvy je Transparent Amber Sunburst. Vzadu na těle jsou tři plastové kryty, jeden pro elektroniku, druhý zakrývá pružiny od Floyd Rose a pod třetím je devítivoltová baterie.

 

Krk, hmatník, pražce

Krk kytary je slepen ze třech kusů javoru a je vyztužený grafitovou výztuhou. Menzura je 648 mm (jako Stratocaster) a šířka u nultého pražce je 42,8 mm. To slepení krku ze tří kusů javoru zlepšuje stabilitu, krk se nekroutí, neohýbá a může být opravdu velmi tenký.

 

Krk je průchozí až úplně na konec těla a až do vysokých poloh je stále skoro stejně tenký, takže můžeme úplně pohodlně hrát stupnice i úplně nahoře. Tělo je vzadu vyfrézováno do tvaru šikmého půlměsíce. Není tam žádný náhlý vyvýšený přechod, vše je hladké a plynulé. Naprostý luxus.

 

Dvouoktávový hmatník je z tmavého palisandru (rosewood) osazen 24 pražci jumbo. Pražce jsou tlusté, velmi dobře opracované, nemají žádné ostré hrany. Hmatník má proměnlivý rádius, u hlavy kytary je víc kulatý a směrem ke kobylce je víc plochý. Přesně je to u hlavy 12” a na konci 15”. Říkají tomu „speed shape“. Krk je ze zadu nalakován lesklým lakem (stejným jako celá kytara). Aby kytarista věděl, co hraje, jsou na hmatníku značky nazývané piraní zuby. Jsou ve tvaru malých trojúhelníčků zapracovány u horní hrany hmatníku, v oktávách pak na obou stranách. Na horní hraně krku jsou dobře známé orientační tečky.

 

Hlava, mechanika, tremolo a zámky na popruh

Hlava kytary je ve tvaru lichoběžníku. Mechaniky jsou Jackson 3+3 AT-1. Pracují bez chyby. Místo nultého pražce máme klasickou kovovou zamykací mechaniku se třemi kameny a třemi šrouby. Kobylka je dvouzvratné Floyd Rose zamykcí tremolo Floyd Rose, Special Double Locking 2-Point Tremolo. Funguje bezvadně, vše je jak má být u tohoto typu tremola. Páka je zastrkovací se šroubovací aretatcí (to je dnes už v podstatě standard). Zezadu je v těle klasicky zakrytý prostor pro pružiny se dvěma otvory pro šroubovák.

 

Ke kytaře se v ceně dodávají značkové zámky Dunlop na popruh (straplock) - velmi doporučuji použít. Byla by škoda aby vám kytara spadla...

 

Elektronika, snímače, ovládání

Snímače jsou aktivní humbuckery EMG 81 u kobylky a EMG 85 u krku. V kytaře je nutné mít devítivoltovou baterii. Jak dlouho vydrží, záleží na tom, jak často a dlouho hrajeme, každopádně to chce mít s sebou vždycky jednu náhradní. Kryt na baterii je snadno otvíratelný a zaklapávací. Ovládací potenciometry jsou klasické: 1x Volume a 1x Tone. Přepínání mezi snímači zajišťuje třípolohový přepínač. Pull/push se nekoná.

 

Jak se na to hraje

Na Jackson Soloist se hraje opravdu velmi pohodlně, a to po celém krku. Můžeme snadno využít dvě oktávy. Kdo je zvyklý na Floyd Rose, ten se může směle vyřádit při „pákování“.

 

Zvuk

Zvuk kytary je hutný, s výraznými výškami a pevným spodkem. To se ovšem od snímačů EMG očekává. Sustain je dlouhý, jak se na mahagonovou kytaru sluší a patří.

 

Resumé - aneb pro koho je kytara určena

Řekl bych, že kytara je předurčena na hard & heavy muziku. A to jak hardwarem, tak elektronikou. Vzhledově se ale hodí i do pracovny na zeď nebo do obýváku... je prostě hezká.

 

Info:

Jackson Soloist SLATXMGQ3-6 je moderní dvouoktávová elektrická kytara s aktivními snímači EMG. Tělo je z mahagonu, top je z kvalitního vlnkovitě prokresleného javoru. Průchozí krk je slepen ze třech kusů javoru. Hmatník má proměnlivý rádius. Kytara je osazena zamykací kobylkou FloydRose. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

skvělý krk

špičkové zpracování

kvalitní materiály

kvalitní hardware

 

Mínus:

absence pull/push potenciometru

nehraje bez 9V baterie

tuhý chod samice jacku na kytaře (asi kvůli aktivní elektronice - musí se to do ní vrazit silou)

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Krk Javor
Hmatník palisandr
Snímače EMG 85 (krk)/EMG 81 kobylka
Tremolo Floyd Rose Special Double Locking 2–Point Tremolo
Ovládání 1x volume, 1x tone, třípolohový přepínač

 

www:

www.jacksonguitars.com/products/search.php?partno=2916260501

Psáno pro časopis Muzikus