J.RAD Boing Spring Reverb - reverb pro vintage zesilovače

J.RAD Boing Spring Reverb - reverb pro vintage zesilovače
J.RAD Boing Spring Reverb - reverb pro vintage zesilovače

V následujícím testíku prozkoumáme reverbovou krabičku americké firmy J. Rockett Audio Designs.

 

Na první pohled a omak mě potěšilo kovové šasi a, vzhledem k malým rozměrům, sympaticky velká hmotnost. Jediný potenciometr a footswitch se jeví bytelně, což vypovídá o kvalitním zpracování. K signalizaci zapnutí slouží červená LED dioda umístěna mezi footswitchem a potenciometrem. Shora najdeme vstup a výstup na kytarový jack, mezi nimiž je vstup pro zdroj napájení. Zadní panel je na čtyřech šroubcích a při jeho odejmutí je zde možnost napájení devítivoltovou baterií.

 

K ovládání tu máme jen jeden knoflík, tak si pojďme přiblížit, jak je to se zvukem. Při kroucení potenciometru do dvanácté hodiny slyšíme jen jemné dobarvení zvuku, který mírně nabere objem, ale během hraní toho uchem mnoho nepoznáme, jen při pauze je slyšet dozvuk. Mezi dvanáctou a druhou hodinou začne být znatelný charakter pružinového reverbu s typickým „šplouchnutím“ při větším ataku struny. Kroutím dál a zvuk nabírá na prostoru a v dozvuku je velmi jasný a čistý. Přes třetí hodinu je už velmi široký a dlouhý, ale stále konkrétní a zachovávající si teplý charakter pružiny. Zvuk je hezký a využitelný i v extrémním nastavení na doraz potenciometru, kdy je dozvuk přibližně dvě vteřiny, během kterých nepatrně pulzovaně mění barvu a nenudí. Baví mě také vyváženost odeznění a čistota, která nesmaže tón. Reverb působí přirozeně, ne chemicky.

 

Tento efekt je určen především pro použití před vintage zesilovače a tam splní svou funkci na jedničku. Když jsem ho zapojil do efektové smyčky a zapnul ho na zkreslený zvuk, mírně poklesla hlasitost, nicméně barva zvuku zůstala stejně příjemná. Moderní zkreslený zvuk mu tedy úplně nesvědčí, ale se starými aparáty s nakřáplým lampovým zvukem je to lahoda.

 

Za zmínku ještě stojí, že díky velikosti knoflíku se při troše šikovnosti dá měnit poloha potenciometru botou i během hry, což vskutku není k zahození. Cena je 6 255 Kč.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání potenciometr úrovně efektu, footswitch
Napájení 9V adaptér/baterie
Rozměry 102 x 58 x 31 mm (48 včetně potenciometru)

 

www:

rockettpedals.com/product/boing

Psáno pro časopis Muzikus